Ak Parti “Çocuk istismarını araştırma” komisyonunu reddetti!

MHP’nin, çocuk istismarının önlenmesi için Meclis’e verdiği araştırma komisyonu kurulması önergesi, muhalefet partilerinin “Evet” okuyuna karşı Ak Parti’lilerin “Hayır” oyu vermesi nedeniyle reddedildi.

Ak Parti Çocuk istismarını araştırma komisyonunu reddetti!

TBMM Genel Kurulu’nda, MHP’nin “çocukların her türlü istismardan korunması, yaşanan sorunların tespit edilmesi ve çözüme yönelik çalışmalar yapmak” amacıyla verdiği grup önerisi AKP’nin “hayır” oylarıyla reddedildi. Ancak CHP, MHP ve HDP önerinin kabul edildiğini belirterek itiraz etti. Tansiyonun yükselmesi üzerine birleşime ara verildi. Muhalefet kamera görüntülerinin izlenmesini talep etti.

Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, MHP’nin grup önerisinin kabul edilmediğini belirtince CHP Grup Başkanvekili Engin Altay itiraz etti. Aydın da, “hesap ettim” dedi ve HDP’nin grup önerisini okutacağını ve işleme alacağını ifade etti. Bunun üzerine CHP’li vekiller sıra kapaklarına vurarak protesto etti.


CHP, HDP ve MHP’li vekiller de ayağa kalktı ve itiraz etti. Aydın da, “Nasıl yok. HDP’nin grubunun önerisini okutup işleme alacağım. İki tarafa da baktım problem yok. Ben baktım, iki tarafa da sağa sola da ve burada da çoğunluğu gördüm, ona göre karar verdim. Bir sıkıntı yok” dedi. Tansiyonun yükselmesi üzerine Meclis Başkanvekili Aydın birleşime 5 dakika ara verdi.

Aradan sonra MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Biz de saydık. Şu tablo şunu ortaya koyuyor, Adalet ve Kalkınma Partisine mensup milletvekilleri dahi böyle bir öneriye hayır demek istemiyorlar. Şu tablo bile bunu ortaya koyuyor” dedi. Vural, araştırma önergesinin kabul edilmesini istedi. Milletvekillerinin iradesinin belli olduğunu ifade eden Vural, “Bunu siz zatıaliniz değiştiremezsiniz” derken Aydın da, “Ben değiştirmiyorum. Gördüğümü söyledim” dedi. Vural, “Kaç kişi vardı. 32 kişi vardı” dedi.

Aydın da, “Kabul etmeyenler dediğimiz de oradaki çoğunluk çok daha fazlaydı” dedi. Vural, “32 kişi vardı saydım. Madem öyle kaç kişi vardı. Meclis’in iradesi olarak çocuklara yönelik cinsel istismarla ilgili bir araştırma komisyonu kuralım. Ben böyle gördüm demekle olmaz. Kameralar var. Yanınızdaki katip üye ne dedi, sordunuz mu?” diye sordu.

Ak Parti “Çocuk istismarını araştırma” komisyonunu reddetti!

Katip Üye Özcan Purçu da, “Biz burada yemin ettik. Ben her şeyin üstüne yemin ederim muhalefet tarafı daha kalabalıktı. Yemin ettim. Kabul edenler tarafı daha kalabalıktı” diye konuştu. Mücahit Durmuşoğlu da, “Bu grup önerisi benim gördüğüm kadarıyla reddedildi” dedi.


HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de kamera görüntülerinin incelenmesini isteyerek,”Bizler de iktidar partisi sıralarında oturan milletvekillerini saydık, 40’ın altında milletvekili vardı. Muhalefet sıralarında da 50’nin üzerinde milletvekili oturuyordu” diye konuştu.

Açılan usul tartışmasında konuşan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da, “Bu kameralar boşuna çalışmıyor. Durum tespiti yapabilirsiniz” dedi. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan da, “4 parti bir araya gelsin, ortak makul sağduyulu bir önergeyle yarın getirelim” diye konuştu.

Usul tartışmasının ardından Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın da, “Oylamada yanlışlık olmadığını, tutumumun doğru olduğunu ifade etmekle beraber ben yine de MHP Grup önerisini tekrardan oyunuza sunuyorum” derken, “Öneri kabul edilmemiştir” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’ne ait yurtlarda kalan 9 – 10 yaşlarındaki 45 çocuğa yönelik cinsel istismar iddiaları gündeme bomba gibi düşmüştü.


Konuyla ilgili açıklama yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun, “Bir kere rastlanmış olması, hizmetleriyle öne çıkmış olan bir kurumumumuzu karalamak için gerekçe olamaz. Biz Ensar Vakfı’nı tanıyoruz, hizmetlerini takdir ediyoruz. Öte yandan bunu yapan kişi için sıfır toleransla hukuki takibimizi yapıyoruz” şeklindeki sözleri eleştirilere neden olmuştu.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.