Enerji liderleri GREAT Bölgesel Petrol ve Doğal Gaz Zirvesi’nde

Bölgesel Petrol ve Doğal Gaz Zirvesi, GREAT kampanyası kapsamında İstanbul’da gerçekleştirildi. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Birleşik Krallık’tan üst düzey yetkililerin ve sektör temsilcilerinin katıldığı zirvede önümüzdeki dönem stratejileri ve enerji sektöründeki fırsatlar tartışıldı.

Enerji liderleri GREAT Bölgesel Petrol ve Doğal Gaz Zirvesi'nde

Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek amacıyla Mart 2013’den bu yana yürütülen GREAT kampanyası kapsamında, yılın enerji alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan Petrol ve Doğal Gaz Zirvesi İstanbul’da gerçekleştirildi. Zirveye Birleşik Krallık Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı Uluslararası Enerji, Avrupa ve Enerji Direnci Direktörü Edmund Hosker, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Kazakistan Enerji Bakanı Yardımcısı Magzum Mirzagaliev, Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Besim Şişman ve sektörde öncü pek çok şirketler üst düzey temsilcileri katılım gösterdi.

Zirvede açılış konuşmasını yapan Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Richard Moore, “Birleşik Krallık hükümeti, Avrupa ile çevre bölgesindeki kaynak zengini ülkeler arasında bir enerji koridoru oluşturan Türkiye’nin küresel enerji güvenliğindeki rolüne çok büyük bir önem atfetmektedir. Birleşik Krallık olarak, Türkiye’nin enerji sektörünü liberalleştirme çalışmalarını destekliyoruz. Bunun uzun vadede ülkenin açık ve rekabete uygun bir enerji merkezi olma potansiyelini daha da güçlendireceği görüşündeyiz. Birleşik Krallık ve Türkiye arasında, ticari bağlarımıza dayalı güçlü, kalıcı ve her geçen gün daha da artan bir ilişki var. Türkiye’de görevli bir Büyükelçi olarak, geçtiğimiz yıl itibarıyla ülkelerimiz arasındaki ikili ticaretin 11,2 milyar sterline ulaştığını söylemekten büyük bir memnuniyet duymaktayım. Hedefimiz, bu rakamı en yakın zamanda daha da arttırmak olacak” dedi.


Birleşik Krallık Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı Uluslararası Enerji, Avrupa ve Enerji Direnci Direktörü Edmund Hosker şunları kaydetti: “Birleşik Krallık, petrol ve doğal gaz üretimindeki tecrübesini yeni pazarlarda, yeni enerji ortaklıkları ile değerlendirmek istiyor. Türkiye ve içinde bulunduğu bölgenin enerji kaynakları, enerji güvenliği konusunda günümüz konjonktüründe her zamankinden büyük bir önem taşıyor. Birleşik Krallık, bölgenin bu anlamda göstereceği gelişim ve başarının bir parçası olmak istiyor. Bu bağlamda zirvenin yeni fırsatların yakalanması ve yeni ortaklıkların kurulmasına elverişli zemini yarattığına inanıyorum.”

Konuşmasında Kazakistan’da devam eden petrol ve doğal gaz projelerine değinen Kazakistan Enerji Bakanı Yardımcısı Magzum Mirzagaliev ise, “Petrol rezervleri bakımından dünyada ilk 15 ülkeden biriyiz. Halen devam etmekte olan pek çok projenin yanı sıra önümüzdeki dönemde devreye girecek yeni projeler bulunuyor. Bu da uluslararası büyük enerji firmalarının petrol ve doğal gaz sektörünün geleceğine olan inancı ve güvenini yansıtıyor. Zirve vesilesi ile bölgemizin barındırdığı yatırım fırsatları ile ilgili tüm paydaşlarla bir araya gelmek heyecan verici. Kazakistan olarak var olan petrol boru hatlarımızı genişletmek için sürdürdüğümüz çalışmalarımız, ülkemizin istikrarlı politik ortamı sayesinde tüm hızıyla devam ediyor” dedi.

Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Besim Şişman, “Türkiye’nin hızlı şekilde artan bir enerji ihtiyacı bulunuyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş Türkiye gibi petrol ithalatçısı ülkeler için olumlu olsa da, sektörün sürdürülebilirliği açısından petrol fiyatlarının yükseliş göstermesi gerekiyor. Ancak hepimiz biliyoruz ki varil başına 80 doların üzerindeki fiyatlar spekülatiftir. 2017 yılına kadar petrol fiyatlarının toparlanacağını öngörüyoruz.” diye konuştu.


Petrol ve doğal gaz projelerinin uzun vadeli olduğunun altını çizen Şişman, “Türkiye olarak yabancı yatırımcının ilgisini korumak için gerekli çalışmaları sürdürüyoruz. Devlet ve özel sektör işbirliği Türk enerji sektöründeki yapısal dönüşüme öncülük ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından yapılan panellerde Türkiye’deki değişen enerji dinamikleri ve çevre bölgelerdeki konjonktür ve gelişmelere bağlı olarak oluşan fırsatlar ve riskler değerlendirildi. Zirvede ayrıca bölgenin çekiciliğinin belirlenmesi, farklılaşan perspektif ve değişen risk iştahı tartışıldı.

GREAT Kampanyası hakkında


GREAT Kampanyası, 2012 yılından bu yana Birleşik Krallık’ın finans, teknoloji, turizm, eğitim, sanat, spor ve enerji de dahil olmak üzere pek çok alanda sunduğu cazip ticaret ve yatırım olanaklarını tüm dünyaya duyuruyor. GREAT kampanyası kapsamında, Birleşik Krallık ve Türkiye arasında söz konusu alanlardaki var olan ilişkilerin güçlendirilmesi ve yeni bağlantıların karşılıklı olarak geliştirilmesi için Türkiye’de de 2013 yılından bu yana yoğun faaliyette bulunuluyor.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.