Gazprom Türkiye’ye verdiği doğalgazı azaltıyor mu?

Rusya’nın enerji devi Gazprom, Türkiye’ye gönderdiği doğalgaz miktarını 10 Şubat 2016 itibariyle azaltmaya başladı. Gazprom, bu kararına gerekçe olarak alıcılarla olan fiyat anlaşmazlığını gösterdi.

Rusya gazprom Türkiye'ye verdiği doğalgazı azaltıyor mu?

Rus medyasında yer alan haberde, Gazprom’un Türkiye’deki sıcak hava şartlarından ve yaşanan fiyat anlaşmazlığından dolayı özel şirketlere yaptığı doğalgaz sevkiyatını azaltma kararı aldığı ifade edildi. Daha sonra açıklama yapan Enerji Bakanlığı kaynakları ise doğalgaz ithal eden özel Türk şirketlerinin, Gazprom’un daha önce yapmayı taahhüt ettiği indirimi yapmayıp, zamlı fatura göndermesi ardından, zamlı faturayı ödemeyi reddettiklerini, bunun üzerine Rusya’nın özel sektöre verdiği gazda yüzde 10 kesintiye gittiğini bildirdi. Kesintinin vatandaşı etkilemediği belirtiliyor.

“Rusya Türkiye doğalgaz pazarını kaybebilir”

BOTAŞ, Rusya’dan alınan doğalgazın fiyat revizyonu için tahkim sürecini başlattı. Türkiye’nin özel sektördeki enerji şirketlerine göre Rusya’nın enerji şirketi Gazprom’un doğalgaz tedariğini azalttması sonucu Türkiye’deki şirketler ayrı ayrı tahkime gidebilir. Birden çok şirket tahkime başvurursa, tek dava olarak mahkeme birleştirebilir. Sözleşmeye göre 6 ayda anlaşma olmazsa konu zorunlu olarak tahkime gidiyor. Türkiye’deki enerji sektörü yetkililerine göre eğer Rusya, daha önce Litvanya ve Ukrayna’ya yaptığını Türkiye’ye de yaparsa Türk pazarını tamamen kaybedebilir.


Rusya’dan yılda 10 milyar metreküp doğalgaz ithalatı

Özel sektör tedarikçileri; Bosphorus Gaz, Enerco Enerji, Batı Hattı, Kibar Enerji, Avrasya Gaz ve Shell Enerji Rusya ile 2013’te yapılan anlaşma doğrultusunda yıllık 10 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor.

Kibar Enerji A.Ş., Gazprom Export’un tedarik ettiği doğalgazda kesinti yapması nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı. Şirketten yapılan açıklamada, “Türkiye doğal gaz piyasasında, son yıllarda doğal gaz ithalat fiyatının, BOTAŞ toptan satış tarifesinden yüksek olması nedeniyle özel sektör oyuncuları ciddi bir yükün altına girip zarar ettiler” denildi. Kibar Enerji’nin açıklamasının devamı şöyle:

“Bu konu özel sektör oyuncularına doğal gaz tedarik eden Gazprom Export şirketiyle müzakere edilmiş ve 2015 Nisan ayında Gazprom Export ile ithalat fiyatında indirim yapılması konusunda anlaşma sağlanmıştır. Üzerinde anlaşılan fiyat indirimi koşulları şu anda da devam etmektedir. Gazprom Export Aralık ayında anlaşmaya varılan fiyat üzerinde revizyon yapma talebinde bulunmuştur. İthalat kontratı kapsamında tedarikçi firma böyle bir talepte bulunabilir fakat fiyat revizyonu kararı karşılıklı yapılan müzakereler sonucu alınmalıdır. Bunun aksine devam eden süreçte Gazprom Export, Şirketimizden kontrat fiyatında acil bir artış talebinde bulunmuş ve fiyat revizyonu konusunda uygulamaya gideceğini bildirmiştir. Bu uygulamayı kabul etmememiz sonucunda, kamuoyuna da yansıdığı gibi Gazprom Export, Şirketimize tedarik ettiği doğal gaz miktarında 24 Şubat 2016 tarihinden itibaren kesinti yapmaktadır. İthalat kontratımız kapsamında, Gazprom Export’un tek taraflı olarak geçerli bir nedene dayandırmadan yapamayacağı bu doğal gaz kesintisi, bugüne kadar kamuoyunda güvenilir imajına sahip olan Rus gazının itibarını zedelemektedir. Kibar Enerji A.Ş. olarak Gazprom Export ile imzalamış olduğumuz ithalat kontratımız kapsamındaki yükümlülüklerimizi hem basiretli bir tacir olarak yaptığımız ticaretin gereklerini yerine getirmek, hem de ülkemiz doğal gaz arz güvenliğine katkıda bulunmak adına bugüne kadar eksiksiz olarak yerine getirdiğimizi kamuoyuna bildiririz.”


İlgili yazılar

Rusya’nın doğalgaz boşluğunu İran doldurabilir

Doğalgaz vs. Gerçekler


Rusya krizinin maliyeti yılda 11 milyar doları geçecek


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.