Tarihimizde kağıt paralar sergisi

Nümismat Mehmet S. Tezçakın koleksiyonuna ait kağıt paralar ile oluşturulan “Tarihimizde Kağıt Paralar” sergisi 14 Mart’ta Moda Deniz Kulübü’nde açılacak. Finans tarihimizin en ilginç hikayelerini barındıran 10 para da sergide yer alacak.

Nümismat Mehmet S. Tezçakın'ın koleksiyonundan "Tarihimizde Kağıt Paralar" sergisi 14 Mart'ta Moda Deniz Kulübü'nde açılacak.

Türk finans tarihinin en ilginç hikayelerini barındıran 10 paranın da yer aldığı “Tarihimizde Kağıt Paralar Sergisi” 14 Mart Pazartesi günü  saat 19.00’da Moda Deniz Kulübü’nde açılacak.

Sultanahmet Köftecisi’nin 3. nesil sahibi, ünlü nümismat Mehmet S. Tezçakın‘ın koleksiyonundaki kağıt paralar ile oluşturulan, küratörlüğünü bir diğer ünlü nümismat, Türkiye’nin ilk ve tek “para iade” sitesi olan Avantajix.com’un yönetici ortağı Güçlü Kayral’ın yaptığı sergi, 27 Mart Pazar gününe kadar hafta içi her gün 13.00 -17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.


Nümismat Mehmet S. Tezçakın koleksiyonu tarihimizde kağıt paralar sergisi

Serginin açılışının ardından kulüp üye ve misafirlerinin katılımıyla saat 20.00’de, konuşmacı olarak Mehmet S. Tezçakın ile Güçlü Kayral’ın katılacağı “Tarihte Para ve Kağıt Paralarımız” konulu konferans düzenlenecek.

Nümismat Mehmet S. Tezçakın koleksiyonu tarihimizde kağıt paralar sergisi


Sergide görülebilecek, finans tarihimizin en ilginç hikayelerini barındıran 10 para ise şunlar:

  1. Tarihimizdeki ilk kağıt para – El yazması kaime
  2. Para pul oldu deyiminin kaynağı- Pul paralar
  3. Sırrı 140 yıldır çözülemeyen resimli filigran kullanılan 50 Kuruş
  4. Bozuk para sıkıntısına en radikal (!) çözüm
  5. Ortadan yırtılan 1 Lira
  6. Dört lisanda basılan dünyadaki tek para
  7. Bir Altın Liralık Osmanlı Bankası Banknotu
  8. Osmanlı Bankası tarafından korsan basılan 5 liralık banknot
  9. Kafkasya’da Türkleştirilen yabancı kağıt paralar
  10. Enver Paşa Kaimesi – Boğazın serin sularına gömülen İngiliz Gelibolu işgal paraları, İngiliz Kalpazanlığı – Sahte 10 Liralar