Tarihimizde kağıt paralar sergisi

Nümismat Mehmet S. Tezçakın koleksiyonuna ait kağıt paralar ile oluşturulan “Tarihimizde Kağıt Paralar” sergisi 14 Mart’ta Moda Deniz Kulübü’nde açılacak. Finans tarihimizin en ilginç hikayelerini barındıran 10 para da sergide yer alacak.

Nümismat Mehmet S. Tezçakın'ın koleksiyonundan "Tarihimizde Kağıt Paralar" sergisi 14 Mart'ta Moda Deniz Kulübü'nde açılacak.

Türk finans tarihinin en ilginç hikayelerini barındıran 10 paranın da yer aldığı “Tarihimizde Kağıt Paralar Sergisi” 14 Mart Pazartesi günü  saat 19.00’da Moda Deniz Kulübü’nde açılacak.

Sultanahmet Köftecisi’nin 3. nesil sahibi, ünlü nümismat Mehmet S. Tezçakın‘ın koleksiyonundaki kağıt paralar ile oluşturulan, küratörlüğünü bir diğer ünlü nümismat, Türkiye’nin ilk ve tek “para iade” sitesi olan Avantajix.com’un yönetici ortağı Güçlü Kayral’ın yaptığı sergi, 27 Mart Pazar gününe kadar hafta içi her gün 13.00 -17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.


Nümismat Mehmet S. Tezçakın koleksiyonu tarihimizde kağıt paralar sergisi

Serginin açılışının ardından kulüp üye ve misafirlerinin katılımıyla saat 20.00’de, konuşmacı olarak Mehmet S. Tezçakın ile Güçlü Kayral’ın katılacağı “Tarihte Para ve Kağıt Paralarımız” konulu konferans düzenlenecek.

Nümismat Mehmet S. Tezçakın koleksiyonu tarihimizde kağıt paralar sergisi


Sergide görülebilecek, finans tarihimizin en ilginç hikayelerini barındıran 10 para ise şunlar:

  1. Tarihimizdeki ilk kağıt para – El yazması kaime
  2. Para pul oldu deyiminin kaynağı- Pul paralar
  3. Sırrı 140 yıldır çözülemeyen resimli filigran kullanılan 50 Kuruş
  4. Bozuk para sıkıntısına en radikal (!) çözüm
  5. Ortadan yırtılan 1 Lira
  6. Dört lisanda basılan dünyadaki tek para
  7. Bir Altın Liralık Osmanlı Bankası Banknotu
  8. Osmanlı Bankası tarafından korsan basılan 5 liralık banknot
  9. Kafkasya’da Türkleştirilen yabancı kağıt paralar
  10. Enver Paşa Kaimesi – Boğazın serin sularına gömülen İngiliz Gelibolu işgal paraları, İngiliz Kalpazanlığı – Sahte 10 Liralar

Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.