52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Fethiye – Marmaris etabı

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun 7. ayağı olan Fethiye – Marmaris etabı bugün yapıldı. Dünyanın tek kıtalararası bisiklet turu, 2016 yılında dünyaca ünlü sporcu ve takımların üst düzey mücadelesine sahne oldu.

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Fethiye - Marmaris etabı

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu” 1963 yılında “Marmara Turu” adıyla başlamış; ilk kez 1965 yılında uluslararası statü kazanmış ve 1966 yılında Cumhurbaşkanlığı makamı himayesine alınmıştır.

Tur 52. yılında, 24 Nisan – 1 Mayıs 2016 tarihleri arasında 8 etapta düzenlendi.
Dünyanın tek kıtalararası bisiklet turu, 2016 yılında dünyaca ünlü sporcu ve takımların üst düzey mücadelesine sahne oldu. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2008 yılından bu güne kadar olduğu gibi bu sene de başta Eurosport olmak üzere 120’nin üzerinde ülkede, ulusal ve uluslararası prestijli kanallar aracılığıyla canlı ve banttan yayınlar ile dünya genelinde geniş bir erişim ağına ulaştı. Dünya Bisiklet Federasyonunun 2.HC kategorisinde yer alan turda hedef, önümüzdeki seneden itibaren PRO kategorisine yükselmek.


52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2016 parkuru

“Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu” 52. Yılında bisiklet heyecanını İstanbul’dan başlayarak Selçuk (İzmir)’a taşıyacaktır. Dünyanın yegane kıtalararası etaplı bisiklet turuna katılacak profesyonel takım ve sporcuların üst düzey mücadelesi 24 Nisan Pazar günü İstanbul’da başladı. 8 gün boyunca İç Anadolu, Akdeniz ve Ege sahilleri boyunca ilerleyecek olan turkuaz rekabet sporcuların 1 Mayıs Pazar günü görkemli bitiş noktasına ev sahipliği yapacak olan Selçuk (İzmir) etabı ile sona erecek.


52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun 7. ayağı olan Fethiye – Marmaris etabının yapıldığı Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) takviminde 2. HC kategorisinde yer alan ve 8 etaptan oluşan organizasyonun 7. gününde, MuğlaValisi Amir Çiçek, FethiyeKaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz ile Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu tarafından 128,6 kilometrelik Fethiye – Marmaris etabının startı Cumhuriyet Meydanı’nda verildi. Yarış öncesi meydanda halk oyunları gösterisi sergilendi.

Sporcular, Fethiye’nin merkezinden başlayarak dört yanı ormanlarla çevrili D – 400 kara yolundan ilerleyerek Göcek Tüneli, Dalaman, Ortaca, Köyceğiz ilçelerinden, mavi ile yeşilin bütünleştiği Gökova Körfezi’nin kenarından Marmaris’in merkezine ulaştı. Yarış, Atatürk Caddesi’nde sonlandı.

Yarışın Fethiye – Mamaris etabını Sacha Modolo kazandı!


52’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun 128.6 kilometrelik Vestel Fethiye – Marmaris etabını Lampre Merida Takımından Sacha Modolo 3 saat 25 dakika 30 saniye ile kazandı. Etabın ikinciliğini Southeast Venezuela Takımı’ndan Manuel Belletti, üçüncülüğü de Parkhotel Valkenburg Takımı’ndan Marco Zonetti tekerlek farkıyla elde etti.