Alan adı uzantıları: E-ticarette keşfedilmemiş kıtalar

E-ticaret girişimlerinin olmazsa olmazı iyi bir alan adına sahip olmak. Ancak dijital alemde .com ya da .net gibi alan adı uzantılarında iyi bir adı boş bulmak çok zor. Durum böyle olunca kullanıcılar yeni alan adı uzantılarına yöneldi. Yeni alan adı uzantıları keşfedilmeyi bekleyen bir kıta gibi, en değerli ve verimli isimlerini kullanıcıların hizmetine sunmaya hazırlanıyor.

Yeni alan adı uzantıları keşfedilmeyi bekleyen bir kıta gibi. En değerli ve verimli isimlerini kullanıcıların hizmetine sunmaya hazırlanıyor.

Geçen yıl İnternet kullanıcılarının sayısı tüm dünyada 525 milyon arttı

Global Web Index verilerine göre artık dünyada 3 milyar kişi internete bağlanabiliyor. Türkiye’de de internet kullanıcılarının sayısı her geçen gün artıyor. TÜİK araştırmasına göre Türkiye’nin yarısından fazlasının yani yüzde 55.9’unun internete erişimi var. Hal böyleyken internetten alınan hizmetlerde de bir artış söz konusu. Online dünyanın hayatımıza girmesiyle e- ticaret de her geçen gün büyüyor.

E-ticaret son 6 yılda 3 kat arttı

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nin (ETİD), açıklamasına göre e- ticareti tercih eden tüketici sayısı son 6 yılda 3 kat artış gösterdi. Öyle ki e-ticaret sektörünün ciro olarak büyüklüğünün 25 milyar lirayı geçmesi bekleniyor. İnternetten alışverişin her geçen gün büyümesi girişimcilerin de bu alana yönelmesini sağlıyor. Ancak başarılı bir e-ticaret sitesi kurmanın olmazsa olmazı kullanıcının aklında kalacak iyi bir alan adını bulmak… Başarılı bir alan adına sahip olmak olmak Nişantaşı, Bağdat caddesi ya da Tunalı gibi güzel bir lokasyonda dükkan açmak gibi önemli bir durum.


Alan adları, dijital dünyadaki kimliklerimiz gibi…

Dolayısıyla e-ticaret sitesi değil de diyelim ki bir projeniz için ya da kişisel uğraşınız için bir site açmak istiyorsunuz. Her durumda da sitenizin başarılı olabilmesi için bu ismin mümkün olan en çarpıcı ve akılda kalıcı isme sahip olması gerekiyor. Çünkü alan adınız ne kadar güçlüyse sitenizin ziyaretçi sayısı o kadar iyi olabilir… Başarılı bir alan adı, kullanıcıların sitenizi daha kolay akıllarında tutmalarını sağlar. Marka bilinilirliğini daha kolay oluşturur, özellikle jenerik alan adlarının doğrudan ziyaretçileri vardır. İyi bir alan adıyla Google’da daha üst sıralarda çıkabilirsiniz, ayrıca yaptığınız iş ve sattığınız ürün ile ilgili fikir verebilmesi açısından doğrudan etkili olabilir. Kısa ve bilindik web sitesi isimlerinin müşteriler tarafından hatırlanma ve benimsenme oranı fazla. Bu da müşterinin sizin sitenizi tercih etmesini kolaylaştırır.


Boş isim bulmak zorlaşıyor!

Ancak .com ya da .net gibi çok kullanılan alan adları uzantılarını düşündüğümüzde istediğimiz alan adını satın alabilmek hiç de kolay değil. Çünkü istediğimiz alan adlarının çoğunun başkası tarafından alınmış olduğunu görürüz. Boş alan adı bulmak çok zor. Bu soruna çare bulmak için artık yeni alan adı uzantıları tercih ediliyor. Bu alan adı uzantıları faaliyet gösterilen sektöre, yapılan işe ya da bulunulan lokasyona göre değişiyor. Lokasyon bazlı alan adı uzantıları da trend olmuş durumda. New York.’tan, Berlin’e dünyanın gözde şehirleri varlıklarını alan adı uzantılarıyla dijital platforma taşıdı. Son dönemde internette alan adı uzantısıyla varlık gösteren dünya şehirleri arasına .istanbul ve .ist alan adı uzantıları ile tarihi metropol İstanbul’da katıldı.

İstanbul uzantısı dijital platformlarda


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 27 Ocak’ta .ist ve .istanbul alan uzantılarını hizmete sundu. Türkiye’nin milli ve ilk olan alan adı uzantılarına büyük kuruluşların, global ve kurumsal şirketlerin ilgisi büyük oldu.İstanbul markasını dijital platforma taşıyan Nokta İstanbul’un yeni döneminde ise açık artırma ile ön kayıt dönemi var. Buna göre .ist ya da .istanbul uzantılı alan adlarına sahip olabilmek için 5 Mayıs’a kadar www.nic.istanbul adresinde belirtilen kayıt operatörlerine başvuru yapılacak. Başvuruların bitiminde bir alan adı için birden fazla talep olması durumunda, 5-10 Mayıs tarihleri arasında online müzayedeye gidilecek. Bu sürede yapılacak online açık artırmanın ardından ismin kimde kalacağı 10 Mayıs’ta belli olacak. .ist ve .istanbul uzantılı alan adları 10 Mayıs’tan sonra ise halka sunulacak.

Tüketici e-ticaret sistemiyle online alışverişten korkuyor mu?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.