Ensar Vakfı soruşturmasının reddi ve Bakan’a tebrik kuyruğu

Ensar Vakfı’nın evlerinde gerçekleşen tecavüz skandalıyla ilgili “Bir kere olması karalamak için gerekçe olamaz” diyen Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkındaki gensoru önergesinin görüşülmesi reddedildi. Gensorunun reddedilmesinin ardından, AKP’li vekiller sıraya girerek Sema Ramazanoğlu’nun elini sıktı.

Ensar Vakfı soruşturmasının reddi ve Bakan'a tebrik kuyruğu

TBMM Genel Kurulu’nda HDP’nin ‘çocuklara yönelik cinsel istismarı ve kadınlara yönelik şiddeti önlemede ihmali bulunduğu’ gerekçesiyle, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkında verdiği gensoru önergesi görüşüldü.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, hakkında HDP tarafından Genel Kurul’a sunulan gensoru önergesi reddedildi. Protesto ve tartışmaların yaşandığı kurulda, Sema Ramazanoğlu “Bizim çapımızı değerlendirecek olan millet ve sandıktır. Millete, sandığa gittiğimizde kimin çapının ne olduğuna millet karar veriyor. Biz de o kararla buradayız” dedi.


Yapılan oylamanın ardından Sema Ramazanoğlu hakkındaki gensoru önergesinin gündeme alınması reddedildi. Bu kararın ardından AKP’li milletvekilleri sıraya girerek Bakan Ramazanoğlu’nu tebrik etti.

aile-bakanina-tebrik-kuyrugu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Ensar Vakfı’na yöneltilen cinsel istismar iddialarına ilişkin, “Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz. Biz Ensar Vakfı’nı da tanıyoruz, hizmetlerini de takdir ediyoruz, ama öteki taraftan bunu yapan kişi için de sıfır toleransla hukuki açıdan bütün takibimizi yapıyoruz” demişti.

CHP milletvekili Tuncay Özkan o anları sosyal medya hesabından paylaştı ve “Karaman’daki tecavüz olayıyla ilgili Aile Bakanı hakkında verilen gensoru reddedildi. AKP’liler tebrik sırasına girdi” yorumunu yaptı.

Gensoru ne diyordu?


HDP, Karaman’da yaşanan cinsel istismar olayına ilişkin Bakan Ramazanoğlu hakkında, “çocukları korumak için önleyici ve cezalandırıcı mekanizmaları geliştirmediği” gerekçesiyle Meclis’e gensoru önergesi verdi.