AFAD’dan skandal broşür: Roketten nasıl korunmalı?

AFAD (Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı), IŞİD tarafından Kilis’e gerçekleştirilen ve şimdiye kadar 20 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırılar için ‘halkın roket mermisi düşmelerine karşı alacağı tedbirler’ başlığıyla ilginç bir broşür yayınladı.

AFAD'dan skandal broşür: Roketten nasıl korunmalı?

AFAD, hazırladığı broşürde roketlerin hedef gözetilerek atılması es geçilerek ‘düşme’ kelimesi kullanıldı ve halka ilk olarak ‘sakin olun’ uyarısında bulunuldu.

AFAD’ın ‘roket mermisi düşmelerine karşı bilinçlenin’ broşüründe yapılması gerekenler şöyle sıralandı:

  • Sakin olun
  • Roket mermisinin önceden düşeceğini fark ettiğinizde çukur bir yere saklanın
  • Patlama esnasında hedef küçültmek için yere çöküp, başınızı ve ensenizi düşen cisimlerden korumak için kapatın. Ellerinizle kafanızı ve boynunuzu koruyun.
  • Patlama sonrasında oluşacak toz ve dumandan etkilenmemek için ağzınızı bir mendil veya bez parçası ile kapatın. Bağırmayın!
  • Roket mermisi açık alana düştü ise ikinci bir mermi düşme ihtimalini düşünerek derhal olay yerinden uzaklaşın
  • Kalabalıklardan uzak durun. Kalabalıklar ikinci bir saldırının hedefi olabilir.

AFAD'dan skandal broşür: Roketten nasıl korunmalı?

AFAD'dan skandal broşür: Roketten nasıl korunmalı?

Kilis Valisi: Süperman değilim

Geçtiğimiz günlerde Kilis Valisi de, şehre yapılan roket saldırılarıyla ilgili açıklamalarda bulunmuş ‘bu füzelerin düşüyor olması eleştiriliyor tabii ki düşecek havada mı kalacak yer çekimi var’ demişti. Ayrıca ‘Süperman’ olmadığı için roketleri engelleyemeyeceğini açıklamıştı.


Birbiri ardına yaşanan ve 20 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan roket saldırılarını doğal afetmiş gibi aktaran AFAD’a sosyal medyadan da tepkiler geldi.

Roket saldırılarına tepki gösteren vatandaşa TOMA’lar müdahale etmişti

IŞİD’in roketleri, Türkiye’yi vurmaya devam ediyor. Ocak ayından beri Suriye’nin IŞİD denetimindeki Bab bölgesinden atılan roketler nedeniyle Kilis‘te bugüne kadar 20 kişi hayatını kaybetti. Geçtiğimiz hafta korku ve panik içindeki halk tepki göstermiş ve sert polis müdahalesiyle karşılaşmıştı.

Kilis’te neler oluyor? IŞİD Türkiye sınırına çok yaklaştı!

“Roketlerin bir kısmı yanlışlıkla geliyor olabilir”


Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, 25 Nisan’da yaptığı basın açıklamasında, “Kilis’te yaşanan hadiseler birçok insanın hayatına mal oldu. En üst düzeyde tedbirler alınıyor. Sorunun kaynağı Suriye’dir” diyen İbrahim Kalın, atılan IŞİD roketleri için “Bir kısmı yanlışlıkla geliyor olabilir, bir kısmı kasıtlı atılmış olabilir” demişti.


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.