Diyetsiz egzersiz kilo aldırıyor!

Egzersiz yapmanıza rağmen kilo veremiyor musunuz? Kilo vermek için egzersizle beraber diyet yapılması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, “Yanlış ve yetersiz egzersizler yapılıyor olabilir. Her egzersiz yağ yakmanızı sağlamaz. Egzersizle kişinin ihtiyaç duyduğu enerji miktarı hızla artar, bu durum kişileri daha fazla yemeye iter” uyarısında bulunuyor.

diyetsiz-egzersiz-kilo-aldiriyor

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, egzersiz alışkanlığı olmayan kilo vermek ya da güzel görünmek amacıyla aniden ve yoğun egzersize başlayan kişilerin kilo alabileceğine dikkat çekti.

Doç. Dr. Kaya, “Fazla kilodan kurtulmak için en basit formül kişinin aldığı kaloriden fazlasını yakmasıdır. Genel olarak bunun için egzersiz yapılması önerilmekteyse de bu her zaman göründüğü kadar kolay ve basit değildir. Arizona State Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, sağlıklı ama egzersiz alışkanlığı olmayan kilolu 81 kadın katılımcıya 12 hafta boyunca haftada 3 kez, 30’ar dakika aerobik egzersiz yaptırılmış ve yeme alışkanlıkları hiç değiştirilmemiştir. 12 haftanın sonunda tüm katılımcıların aerobik kapasitelerinin, yüzde 70’inin de kilosunun fazlasıyla arttığı bulunmuştur. Enteresan olarak bu kilo artışının sebebinin kas kütlesindeki değil, yağ miktarındaki artıştan olduğu gösterilmiştir. Geri kalan bireylerin kilosunda herhangi bir değişim olmamıştır” diye konuştu.


Egzersize rağmen neden kilo alınır?

Egzersiz alışkanlığı olmayan kilo vermek ya da güzel görünmek amacıyla aniden ve yoğun egzersize başlayan kişilerin kilo almasının birkaç sebebi olabileceğini belirten Doç. Dr. Defne Kaya, şunları söyledi:

“Egzersizle kişinin ihtiyaç duyduğu enerji miktarı hızla artar, bu durum kişileri daha fazla yemeye iter.

Egzersizle oluşan yorgunluk nedeniyle kişiler egzersiz dışındaki zamanı daha çok dinlenerek geçirmeye başlar.


“Nasılsa egzersiz yapıyorum, yakarım” düşüncesi kişinin normal yemek alışkanlığına tatlıları eklemesine neden olabilir.

Kişiye özgü olmayan “toplama egzersizlerden” oluşan programların uygulanması egzersizin yağ yakıcı etkisini azaltabilir.

Yanlış ve yetersiz egzersizler yapılıyor olabilir. Her egzersiz yağ yakmanızı sağlamaz. Sadece ağırlık kaldırarak yaptığınız antrenmanlar yetmez, programınıza nabzınızı hızlandıran aerobik egzersizleri ekleyerek etkili bir şekilde yağ yakabilirsiniz.

Değişiklik yoksa programınızı değiştirin

Herkesin metabolizma hızının ve egzersize verdiği yanıtın farklı olduğunu unutmayın. Bir ayın sonunda kilonuzda herhangi bir değişim olmamışsa ya egzersizlerinizi ya da diyet programınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Egzersizle, diyet planının özellikle de başarısız sonuç alan kişilerde profesyonel destek alınarak çizilmesi gerekmektedir.


Sürekli aynı egzersizleri yaptığınızda beyniniz ve vücudunuz bu durumdan sıkılır, egzersize verdiği yanıt otomatikleşir ve egzersizin etkisi giderek azalır. Yeni egzersizler ve hareketler yapmaya başladığınızda, beyninizde farklı bölgeler çalışmaya başlar. Uzun süredir spor yapıyorsanız, kas kuvvetinizi, fiziksel görünümünüzü ve aerobik seviyenizi iyileştirmek dışında kilo vermeye de devam etmek istiyorsanız, belirli aralıklarla egzersizlerinizi değiştirerek vücudunuzu ve beyninizi şaşırtmanız gerekir. Düzenli egzersizler yapın, aynalarla barışık, kalbiniz güzel günlere atsın, beyniniz ve vücudunuz genç kalsın.”

Erkeklere özel beslenme önerileri

Kaslı atletik ve fit bir vücut için su tüketmek neden önemli?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.