Zencefilin faydaları: Zencefil çayı antioksidan etkili

Zencefil, antioksidan etkisine sahip mucizevi bir besin. Romatizma ağrılarından bulantıya, kanseri önleyici etkisinden gribal semptomlara kadar birçok hastalığa iyi geliyor.

Zencefilin faydaları: Zencefil çayı antioksidan etkili

Zencefil nedir?

Zencefil, bilimsel adı ‘Zingiber officinale’ olan bitkinin ya olduğu gibi veya dilimlenerek kurutulmuş toprakaltı gövdesidir. Zencefilin Hindistan, Nijerya, Çin, Japonya, Endonezya, Avustralya, Jamaika gibi ülkelerde tarımı yapılmakta ve dünya üretiminin %35’i Hindistan tarafından sağlanmaktadır.

Zencefil nasıl kullanılır?

Taze zencefilin sebze, kurusunun ise baharat olarak asırlardır kullanıldığını belirten Prof. Dr. Ekrem Sezik zencefilin faydalarını anlattı:


Batı ülkelerinde baharat, zencefilli ekmek, bisküvi, kek, puding, çorba, bira, şarap gibi gıdaların yapımında kullanılmasının yanında, zencefilden elde edilen uçucu yağ ve oleorezin de kullanılmaktadır. Gıda olarak kullanımların yanında ilaç olarak kullanılmış ve halen kullanılmaktadır.

MÖ iki binli yıllarda yazılmış Ayurvedik Tıp kitaplarında gaz söktürücü, hazmı kolaylaştırıcı, koliklere ve basura karşı, ayrıca kronik cilt hastalıklarında kullanıldığı kayıtlıdır. Ayurvedik Tıpta hâlâ bu ve diğer amaçlar için kullanılmaktadır.


  • Geleneksel Çin Tıbbı’nda ise öksürük, kusma, karın ağrısı, ishal, romatizma, diş ağrısı gibi rahatsızlıkların yanında ilaç formüllerindeki diğer bitkilerin zararlı etkilerini azaltıcı olarak kullanılmaktadır.
  • MS 2. yüzyılda yaşamış olan Dioscorides’in Materia Medica adlı meşhur kitabında sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanılabileceği, mide ve bağırsaklar için yararlı olduğu kayıtlıdır.
  • Avrupa İlaç Kurumu, vasıta tutmasında kusma ve bulantıyı önlemek için kullanılabileceğini kabul etmiştir. Ayrıca hafif gaz, şişkinlik ve spazm görülen sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı da kullanılabileceği kabul edilmektedir.
  • Hamilelerde ve kemoterapi sırasındaki bulantı ve kusmayı önlemek için kullanılabileceği kabul edilmektedir.

Zencefilin etkileri

Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, son 30 yılda yapılan araştırmaların, yukarıda belirtilen kullanılışların önemli bir kısmını açıklayan sonuçlar verdiğini söylüyor. Sezik, zencefil ve etkili maddeleri üzerinde her yıl çok sayıda araştırma yayınlandığını vurgularken, bu araştırmalardan çıkan sonuçları da özetliyor:

  • Antioksidan etkisinin bulunması soğuk algınlığında veya vücut direncini artırmada etkili olmasını açıklamaktadır.
  • Zencefilin romatizma ve osteoartrit ağrılarını giderici etkileri üzerindeki çalışmalarda da epey yol alınmıştır. İltihap giderici ve spazm çözücü etkilerinin tespit edilmesi, bu kullanılışları destekleyen bulgulardır.
  • Değişik kanser hücrelerine olan etkileri üzerindeki çalışmalarda genellikle pozitif sonuçlara ulaşılmıştır. Ama kanseri önler veya kanser ilacı demek için, henüz çok erkendir. Daha çok çalışma gerekmektedir.

Antioksidan ve bulantıya karşı gibi etkilerinden faydalanmak için ne yapılabilir?

Prof. Dr. Ekrem Sezik, zencefilin antioksidan ve bulantıya karşı etkilerinden faydalanmak şu öneride bulunuyor: “Preparatları kullanılabilir. Ama en kolay yol çayının hazırlanmasıdır. Şöyle ki: Bir kupaya 1 poşet zencefil koyup üzerine kaynamaya yakın halde su ilâve edilir, üzeri örtülüp 4-5 dakika beklenir ve içilir.”

Zencefilin faydaları: Zencefil çayı antioksidan etkili yeşil çay kanser romatizma bulantı

Yeşil çay ile dönüşümlü olarak zencefil çayı içmekte yarar var

Zencefilin, Çin’de hem gıda hem ilaç olarak emniyetle kullanılabilecek 70 bitkisel ürün listesinde olduğunu belirten Prof. Dr. Ekrem Sezik, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’nun ise zencefili “genel olarak güvenilir” grubuna dahil ettiğini söylüyor. Bunların zencefil için çok pozitif değerlendirmeler olduğunu vurgulayan Ekrem Sezik, son olarak şu bilgileri paylaşıyor:


“Kısacası, zencefile artık sadece değişik yararlı etkileri bulunan bir baharat olarak bakılmıyor. Bulantı ve kusmaya karşı olan etkilerinin bilimsel verileri yeterli olduğu için ilaç olarak kullanılmaktadır. Diğer etkilerinden en önemli olanı antioksidan olması. Antioksidan alımı için yeşil çay ile dönüşümlü olarak zaman zaman zencefil çayı içmekte yarar var. Hamileler, safra taşı bulunanlar aşırı kullanmamalıdır.” 

Siyez buğdayı nedir? Faydaları ve Siyez pilavı

Bitkisel tedavi yöntemi homeopatinin faydaları


 

Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.