Aramızdaki gizli kahramanlar

Gizli kahramanlar derken Superman, Batman veya telekinetik vb. güçlere sahip insanlardan bahsetmiyorum aslında. Veya insan olmayıp insan gibi davrananları da kastetmiyorum. Onların süper güçleri yoktur. Ama mükemmel bir anlayış ve ufukları vardır. İşte bu kişiler aramızdaki ‘gizli kahramanlar’dır.

Aramızdaki gizli kahramanlar

Hayatımızın sıradan akışında hepimizin öyle ya da böyle başına birçok musibet gelir. Sağlıkla ilgili, ailesel, duygusal veya bazen maddi sorunlar yaşayabiliriz. Bunları yaşamamak mümkün değildir. Sorunsuz, problemsiz bir hayatın zaten anlamı olmaz. Bu sorunlarımız sırasında bize destek olan birileri vardır. Onlar fark edilmezler, anlaşılmazlar ama ne zaman sorunlarımız olsa koruyucu meleklerimiz gibi ortaya çıkarlar. Hiç tahmin etmediğiniz biri olabilir, çok samimi de olmayabilirsiniz, belki tanımıyorsunuzdur veya yeni tanışmışsınızdır. İşte bu kişiler aramızdaki ‘gizli kahramanlar’dır.

Gizli kahramanlar süper güçlere mi sahiptir?

Gizli kahramanlar derken Superman, Batman veya telekinetik vb. güçlere sahip insanlardan bahsetmiyorum aslında. Veya insan olmayıp insan gibi davranan paranormal varlıkları da kastetmiyorum. Onların süper güçleri yoktur. Ama mükemmel bir anlayış ve ufukları vardır. İnsanları sorgulamadan kabullenmeyi, onların dertlerine belki normalin üstünde empati yapmayı bilirler bu kişiler. Aslında onları çoğumuz fark etmeyiz.


En sorunlu zamanlarımızda o kişilere anlatma ihtiyacı duyarız. Onlardan destek alır, öğüt alır onların yardımıyla ya da onların önerileriyle sorunlarımızı atlatır ya da sorunlarımızın üstüne giderek çözümler buluruz. Bazen bize öyle yardım ederler ki bunu hiç kimse fark etmez. Onlar arka planda çalışırlar genelde. Belki sizi yeni tanımışlardır veya hiç tanımıyor sadece sizin isminizi duymuşlardır. Ama her akşam dualarına sizleri de katarlar. Öyledirler ki bu dualar veya enerjileri ile kendilerini belli etmeden bazen ortamı dengeleyen, düzelten veya sizi kurtaran olurlar.

Onlar belki doğmadan belki kendi istekleri ile bu yolu seçmişlerdir. Kendilerini önemsemeden, hiçe sayarak, kendi BEN’lerinden vazgeçerek insanlara adamışlardır kendilerini. Her zaman başkalarını düşünürler, alttan alırlar, bilirler ki önemli olan kendileri değil başkalarıdır. İnsanlara destek olmaya çalışırlar, arkalarında dururlar, her insanı ne olursa olsun önemserler, insan ayırt etmemeye çalışırlar. İşte bu özellikleri onların ne kadar erdemli olduklarını gösterir.

Peki, bu ‘gizli kahramanlar’ın hiç problemleri olmaz mı?

Hep mutlu mudurlar da insanlara yardım ederler? Aslında hayır, hep mutlu değillerdir. En büyük sorunları genelde yalnızlıktır. Çünkü öyle bir yolu seçmişlerdir ki ya da bazen öyle bir seçim yapmışlardır ki yalnız kalmak zorunda kalmışlardır. Onlar bu sorunu bildikleri halde bu yolu seçmişlerdir. Sorunları, problemleri olur.

Hem de bazen diğer insanlardan kat kat sorunları olur ama bunu kimseye danışmazlar genelde. Çünkü başkalarını rahatsız etmek ya da kendi sorunları ile sıkmak istemezler. Belki de kimsenin anlayamayacağını düşünürler, içlerine atarlar.

Bu durum benzer kahramanı bulana kadar sürer. Ancak kendisini anlayabileceğini düşündükleri kişilerle dertleşirler, çözüm ararlar. Sevenleri olabilir ya da mutlu gözükebilirler ama içlerinde yalnız, kırık ve hüzünlüdür birçoğu. Bu sorunları, üzüntüleri bir başka insan yardım isteyene kadar devam eder.

Yardım isteği geldiğinde veya ona bir şekilde ulaştığında, üzüntüsünü kenara atar ve yine o kişiye yardım için uğraşır. Vefalı insanlardır anlayacağınız…


Birçok kişi düşünüyordur “İyi de ben niye böyle birini göremiyorum etrafımda?” Dediğim gibi aslında pek fark edilmeyen kişilerdir. Etrafınızdaki en sorunsuz görünen, en destek veren, ya da en çok gülümseyip, neşeli olan veya en sessiz insan olabilir.  Tam bir tanım yapılamaz tabi ki. Adı üstünde ‘gizli kahramanlar’dır. Çünkü kendilerini bilinçli ya da bilinçsiz gizlerler.

Gizli kahramanlar dünyaya hangi amaçla gelirler?

Ön planda destek olmayabilirler ama arka planda onlar vardır. Bazen olayların akışını değiştiren, sizi daha iyiye götüren onlardır ama bunları yapan başka birisi gibi gözükebilirler. Gülümseyip, ses çıkarmazlar bu gerçeği bile bile. Çünkü onlar önde olmayı istemezler, onların istekleri insanların mutluluğudur. Bu tür insanların bu amaçla geldiği düşünülebilir. Büyük ihtimalle insanlara yardım için gelmişler ve bu yolu seçmişlerdir.

Aslında etrafımızda bu gizli kahramanlar gibi olmasa da arada veya bir konuda gizli kahramanlık yapanlar vardır. Mesela anneler… Anneler aileleri için ‘gizli kahramanlar’dır. Çok büyük sorunlar yaşarlar, dertleri vardır ama buna rağmen içlerine atıp yine aileleri için çaba sarf ederler. Bazen en acılı olayları yaşarlar ama ailelerinin huzuru bozulmasın diye sineye çekerler. Anneler, bu yüzden yoğun bir şefkate sahiptir. Onları da fark edemeyiz, bazen haksız buluruz ama onların mutlaka bir bildikleri vardır. Onlar iyiliklerimizden başka bir şey düşünmedikleri gibi çekilen acıları da belli etmeden sineye çekerler. Boşu boşuna Cennet annelerin ayaklarının altında değildir. Çünkü onlar bunu fazlasıyla hak ederler.

Gizli kahramanlara sesleniyorum

Aramızdaki gizli kahramanlarSon olarak buradan gizli kahramanlara seslenmek istiyorum. Büyük ihtimalle bu yazıyı okurken hafifçe gülümseyen bir yığın gizli kahraman olduğunu tahmin ediyorum. Sizler bu yolu seçerken yalnızlığı da seçtiğinizi fark edebilirsiniz ya da bazen seçimleriniz genelin dışladığı, hoşnut kalmadığı ya da az kişinin anlayacağı şeyler olabilir.

Siz, destek verirken gözü yaşlı kaldığınızda etrafınızda size destek veren birinin kalmadığını düşünebilirsiniz. Ya da sizin insanlara yardım etmenize rağmen size arkadan ihanet edilebilir veya yardım ettikleriniz sizin değerinizi bilmeyip sizi kırabilir. Sakın kötü ve olumsuz düşünmeyin.

Bu seçimi yaparken, bu yolu seçerken bu acıları da seçtiniz. Büyük bir erdem gösterip hayatınızı buna adadanız. Fark edilmeden arka planda kalarak insanlığı iyiye götürmek için donandınız.

Ne büyük erdemdir sizin yaptıklarınız. Ödülleriniz belki bu dünyada değil ama mutlaka verilecektir. Belki bu dünyada yalnız olmak veya acılarla boğuşmak zorunda kalacaksınız. Ama hiçbir zaman yalnız değilsiniz bunu unutmayın.


Her zaman sizin farkınızda olan size destek veren insanlar vardır, olacaktır. Sizin seçiminiz ve yüklendiğiniz sorumluluklar yeniçağa girerken daha ağırdır ama mutlaka manevi anlamda size mutluluk ve huzur gelecektir. Ne yüce bir yoldur aslında seçtiğiniz yol. Sevgiyle kalın, huzurla kalın ve mutlulukla kalın gizli kahramanlar…

Derviş dönüşü ve ses banyosu ile meditasyon