Atanmış Vali, seçilmiş Vekili ‘Onuncu Yıl Marşı’ için gazlattı

Bolu Valisi Aydın Baruş, Onuncu Yıl Marşı’nın ideolojik olarak kullanıldığını belirtti. Vali Baruş, CHP’li Milletvekili Tanju Özcan’ın tatsız hareketler yaptığını savunarak, yasalara uymadığı için gazlandığını ima etti.

Bolu'da Onuncu Yıl Marşı protestosu sırasında CHP Milletvekili Tanju Özcan'ın yüzüne Bolu Valisi Aydın Baruş'un emrindeki kolluk kuvveti tarafından biber gazı sıkıldı.
Bolu’da Onuncu Yıl Marşı protestosu sırasında CHP Milletvekili Tanju Özcan’ın yüzüne Bolu Valisi Aydın Baruş’un emrindeki kolluk kuvveti tarafından biber gazı sıkıldı.

Bolu Valisi Baruş’tan CHP’li vekile: “Tatsız hareketler”

CHP’li milletvekili için okullarda Onuncu Yıl Marşı’nın çalınmaması için okul müdürlerine talimat veren İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz hakkında inceleme başlattı. Vali Baruş, sonuca göre soruşturma açılıp açılmayacağına karar verileceğini söyledi. Bolu Valisi Aydın Baruş, dün CHP milletvekili Tanju Özcan’ın da aralarında bulunduğu gruba yönelik gazlı müdahale için “Polisin kurmuş olduğu barikatı kaldırmak ve emniyet güçlerimizi zor durumda bırakmak üzere bazı tatsız hareketler yaptılar” dedi. Vali, CHP’li Özcan için “Adamsan bu Milli Eğitim Müdürü’nü görevden alırsın’ gibi bir ifade kullanmış. Bir defa adamlığın ölçütünü koymak sana düşmez” ifadelerini kullandı.

Basın mensuplarına iftar veren Vali Aydın Baruş, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’in Onuncu Yıl Marşı ile ilgili bazı ifadelerde bulunduğunun iddia edildiğini söyleyerek, şöyle konuştu:


“Biz bu iddiaları inceliyoruz. Gerçekten bu ifadeler kullanıldı mı? Bu ifadeler kullanıldıysa, kanunlarımız içerisinde suç niteliği taşıyıp taşımadığını inceleyeceğiz. Bu inceleme sonucunda da yapılması gereken bir işlem varsa yapılacak. Ama siz insanları baştan peşin hükümlü olarak suçlu ilan ederseniz, ilan ettiğiniz suçlulara yönelik bir takım eylemlere girişirseniz, orada devlet düzeni, devlet kuralı kalmaz. Kullanılan söylemler hoş değil. Demokrasi gereği size en ters gelen fikirlere bile tahammül etmek gerekmektedir. İncelemeyi başlattık. Bunun sonucunda soruşturma açılıp açılmayacağına karar verilecek.”

muhammer ince onuncu yıl marşı protestosu

“Gazlı müdahale, yasalara uyulmadığı için oldu”

İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan protesto gösterisinde polisin biber gazlı müdahalesini de değerlendiren Vali Baruş, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nuna göre söz konusu gösteri için Valiliğe 48 saat önceden bilgi verilmesi gerekirken bunun yapılmadığını söyledi. Vali Baruş, şöyle konuştu:

“Belki başka amaçlarla bu toplantıyı başka yöne kaydırmak isteyenler polisin kurmuş olduğu barikatı kaldırmak ve emniyet güçlerimizi zor durumda bırakmak üzere bazı tatsız hareketler yaptılar. Bunun üzerine de emniyet güçleri tabii ki daha önceden izin alınmadığı için müdahale etti. Emniyet güçlerimiz önceden uyararak müdahale ettiler. Ben kimsenin kanuni bir hakkını kullanırken, böyle bir şeye maruz kalmasını istemem. Ancak istemediğimiz olaylar bizim aldığımız tedbirlerden değil, oradakilerin konulan kurallara, yasalara uymama inadından kaynaklandı.”

onuncu yıl marşı protestosu bolu polis müdahalesi

“İstiklal Marşı’na alternatif başka marşlar”

Bolu Valisi Aydın Baruş, resmi törenlerde İstiklal Marşı’na alternatif olsun diye başka marşlar enjekte etmeye çalışmanın da uygun olmadığını söyleyerek şöyle dedi:


“Kimsenin Onuncu Yıl Marşı’ndan rahatsızlık duymak gibi bir durumunun söz konusu olmaması lazım. Ancak bu marşın bir takım ideolojik sebeplerle kullanılarak insanlar arasında ayrımcılık yapmak, ayrıştırmak, onları etiketlemek, onların kafalarının nasıl yönde olduğu yönünde yargıya varmak doğru değil. Okullarımızda Onuncu Yıl Marşı’nın yasaklanması gibi bir durum söz konusu değildir. Herkes istediği yerde, istediği marşı söyleyebilir. Ancak birileri bu marşı programın içine koymaya çalışırsa, biz tek tipçi bir anlayış içerisinde olmuş oluruz. ‘Bu marşı seviyorsun, bu marşı sevmiyorsun’ diye insanları Cumhuriyet düşmanı ilan etmek, laiklik düşmanı ilan etmek yakışıksız bir durumdur. Bunlar orta çağda insanları aforoz eden, skolastik düşüncenin, kendisi gibi düşünmeyen insanları idama kadar götüren totaliter düşüncenin eseridir. Cumhuriyet hepimizin cumhuriyetidir. 100’üncü yıla gidiyoruz. Hepimiz huzur içerisindeyiz. Bu kazanımları korumak istiyorsak Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; Fikri hür, düşüncesi hür ve irfanı hür nesiller yetiştirmeliyiz.”

Bolu Valisi Aydın Baruş, Onuncu Yıl Marşı'nın ideolojik olarak kullanıldığını belirtti. Vali Baruş, CHP'li Milletvekili Tanju Özcan'ın tatsız hareketler yaptığını savunarak, yasalara uymadığı için gazlandığını ima etti.

“Sayın Milletvekili ne zaman Valileri tayin eden, görevden alan mevkiye ulaştı?”

Vali Baruş, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan hakkında, daha önce kendisine hakaret ettiği gerekesiyle dava açtığını, Milli Eğitim Müdürü ile ilgili açıklama yaparken de kendisi için hoş olmayan ifadeler kullandığını söyledi. Vali Baruş, şöyle dedi:

“Adamsan bu Milli Eğitim Müdürü’nü görevden alırsın’ gibi bir ifade kullanmış. Bir defa adamlığın ölçütünü koymak sana düşmez. Adam olmak ettiğin sözün nereye varacağını iyi bilmektir, hukuk önünde hesabını veremeyeceğin sözler söylememektir. ‘Şu kadar güne kadar görevden aldın, almadın ben senin hakkında gereğini yapacağım’ demiş. Bilmek güzel şeydir, haddini bilmek daha güzel şeydir. Sayın milletvekili ne zaman valileri tayin eden, valileri görevden alan bir mevkiye ulaştı. Herkes işine baksın. Herkes kanunun kendisine verdiği yetkileri kullansın.”

Türkiye’nin gidişatına isyan liselerden başladı


Anayasa’dan Atatürk ilke ve inkılapları çıkarılacak


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.