‘Bebekler Açlığa Dayanamaz’ kampanyasına destek bekliyor

2000 yılında ‘Daha sağlıklı bir yeryüzü için iyilik yolunda’ misyonu ile yola çıkan Yeryüzü Doktorları, bebek ölümlerini durdurabilmek için ‘Bebekler Açlığa Dayanamaz’ kampanyasına destek bekliyor…

 

Bebekler açlığa dayanamaz!

Uluslararası bir kuruluş olan Gıda ve Tarım Örgütü’nün (GTÖ) istatistiklerine göre dünyada halen 852 milyon insan açlık çekiyor. Açlık sorunuyla karşı karşıya kalan insanların yüzde 98’i gelişmekte olan ülkelerde bulunurken açlık ve beslenme bozukluğu yönünden en çok risk altında olan grubu ise anneler ve çocuklar oluşturuyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her yıl 137 milyon çocuk dünyaya geliyor. UNICEF’e göre yılda 6,3 milyon çocuk 5. yaş gününü göremeden hayatını kaybediyor. 5 yaş altı ölümlerin yaklaşık yarısı yetersiz beslenme ve beslenme bozukluğuna bağlı hastalıklar nedeniyle gerçekleşiyor. Annelerdeki gebelik öncesi ve esnasındaki açlık ya da yetersiz beslenme nedeniyle her yıl milyonlarca çocuk normalin altında kilo ile doğuyor ve buna bağlı olarak yaşam şansı bulamıyor.


Yeryüzü Doktorları, dünyadaki çocukların eşit şartlar altında doğamadıkları için yaşadıkları besin yetersizliği ve sağlık hizmetlerinden yararlanamama gerçeğinin tüm insanlığın ortak sorunu olduğunun altını çiziyor ve  ‘Çocuklar Açlığa Dayanamaz’ kampanyası ile tüm dünyayı ilgilendiren bebek ölümlerine karşı sorumluluk üstleniyor.

Çocuk ölümlerinin yüzde 45’inin nedeni açlık

'Bebekler Açlığa Dayanamaz' kampanyasına destek bekliyor

Uluslararası sağlık örgütlerinin araştırmalarına göre dünya genelinde yaygın olarak görülen çocuk ölümlerinin yüzde 45’i yetersiz beslenme ve açlık nedeniyle gerçekleşiyor. Yetersiz beslenme ve açlık özellikle 5 yaş altındaki çocukları etkiliyor. Her yıl 5 yaş altındaki 5,9 milyon bebek açlık yüzünden yaşamını kaybediyor.


Yeryüzü Doktorları, açtığı ‘8 Beslenme Merkezi’ ile şimdiye kadar 60 binin üzerinde kişinin beslenme bozukluğu tedavisi görmesine yardımcı oldu. İlk kez 2013 yılında hayata geçirilen Bebekler Açlığa Dayanamaz kampanyası ile şimdiye kadar Suriye, Yemen, Somali ve Nijer gibi kuraklık, iç karışıklıklar ve politik düzensizlik sebebi ile açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalmış bölgelerde tıbbi ve gıda yardımı desteği veren Yeryüzü Doktorları,  gıda yetersizliği ve beslenme bozukluğu tespit edilen bebeklere tıbbi gıdalar dağıtıp gelişimlerini izliyor.

Her destek bir ‘yaşam’ demek

Yeryüzü Doktorları, beslenme sağlığı merkezlerinde, gerçekleştirdiği muayeneler sonrasında beslenme bozukluğu tespit edilen bebekler için özel beslenme programı düzenlenmesine yardımcı oluyor. UNICEF, WFP ve yardım götürülen ülkelerdeki Sağlık Bakanlıkları işbirlikleri ile dağıtılan hazır tıbbi gıdalarla anne ve bebeklerin tedavileri sağlanıyor.

Yeryüzüne gülümseyen bir çocuk yüzü daha katabilmek adına ‘İyilik ve Sağlık Yolunda’ çalışmalarını sürdüren Yeryüzü Doktorları, açtığı Anne Çocuk ve Beslenme Sağlığı Merkezleri’nde anne adaylarına ve çocuk sahibi ailelere yönelik iyileştirici çalışmalarına destek bekliyor.


Kampanyaya destek olmak isteyenler www.yyd.org.tr adresinden online bağış yapabilir ya da MAMA yazıp 6612’ye SMS atarak 5 TL bağışlayabilirler.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.