Sağlıklı besinler nelerdir? Kilo Vermenize Nasıl Engel Olur?

Acaba sağlıklı her besin zayıflatır mı, hangi sağlıklı besinler kilo almaya yol açabilir? Fazla kilo toplumun büyük bir kısmının ortak sorunu olmuş durumda. Bu nedenle de besinlerin zayıflama üzerindeki etkilerine dair tartışmalar bitmek bilmiyor. Sağlıklı olduğu söylenen her besinin aynı zamanda zayıflattığı yanılgısına düşüyor, sonra da su içsem yarıyor diyoruz.

Sağlıklı besinler nelerdir? Kilo Vermenize Nasıl Engel Olur?

Sağlıklı Besinler Kilo Vermenize Nasıl Engel Olur?

Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber zeytinyağı, avokado, ceviz,  bulgur, yoğurt, müsli, zeytin, kuru meyveler ve kahve hakkında bilinmeyenleri açıklıyor.

Sağlıklı beslenmek; uzun ve kaliteli bir yaşamın en temel anahtarlarından olsa da sağlıklı besin seçimi ve zayıflama aynı matematik üzerinden işlemez. Zayıflamak günlük kalori alımı ve harcaması ile ilişkilidir. Yani tüketilen sağlıklı besinlerde olsa yanlış miktarda tüketim zayıflamaya değil kilo almaya yol açar. İşte farkında olmadan sağlıklı diye tükettiğimiz bize kilo aldıran o besinler:


Zeytinyağı: Zeytinyağı içerdiği tekli doymamış yağ asitleri sebebi ile kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Doymuş yani katı yağlar yerine zeytinyağı tercih edilmesi kalp hastalıkları, diyabet gibi kronik birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır. Fakat zeytinyağının bir tatlı kaşığı 50 kaloridir. Yani hesapsız tüketimi kolaylıkla kilo almaya yol açar. Salatanın üzerine “şöyle bir gezdiriyorum” denilen zeytinyağı miktarı ortalama yarım çay bardağıdır, ortalama 450 kalori içerir. Bu miktarda neredeyse günlük almamız gereken kalorinin dörtte biri eder.

Avokado: Tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerinden zengin avokado kalp sağlığı başta olmak üzere genel sağlığımız için son derece yararlı bir meyvedir. Aynı zamanda yağlı içeriği ile zayıflama diyetlerinde görülen kabızlık sorununda çözülmesine yardımcıdır. Yanında tüketilen besinin vücutta daha iyi işlenmesini ve kullanılmasını sağlar. Antioksidan etkili E vitamininden de zengindir. Ancak yüksek kalorili bu meyvenin tüketim miktarlarına dikkat edilmesi gerekir. Büyük boy bir avokado ortalama 400 kalori içerir.

Sağlıklı besinler nelerdir? Kilo Vermenize Nasıl Engel Olur?

Ceviz: Son dönemlerde zayıflama diyetlerinin gözdesi ceviz içerdiği omega-3 yağ asitleri ile kalp sağlığı açısından oldukça faydalı olsa da tüketim miktarına dikkat edilmesi gereken besinlerin başında gelir. Yağlı tohumlar kategorisine giren bu besinin 100 gramında 650 kalori vardır. Siz siz olun diyette ceviz tüketecekseniz günde 3-5 adedi geçmeyin. Ayrıca doğru bilinen yanlışlardan biri de cevizin ekmek yerine geçtiğidir. Ceviz beslenme yağ grubundadır, ekmek ise karbonhidrat grubunda yer alır.

Bulgur: Kompleks yani zor sindirilen karbonhidrat içerdiğinden ötürü uzun süre tok kalmaya yardımcı olan bulgur kan şekerinin de dengeli yükselip alçalmasını sağladığından şeker hastaları içinde uygun olan karbonhidrat kaynaklarının başında yer alır. Ayrıca pirinç ve beyaz ekmeğe göre daha fazla B vitamini içerir. Ancak bulgur da neticede bir enerji kaynağıdır ve serbestçe tüketilmesi kilo almaya yol açar. İki yemek kaşığı dolusu bulgur pilavının bir dilim ekmeğe eşit olduğunu unutmayın.


Yoğurt: Faydaları sebebi ile masum yiyecekler arasında kabul ettiğimiz yoğurt zayıflama döneminde en çok fark edilmeden kaçamak yapılan besindir. Acıktıkça yoğurt ve ayran tüketmek sınırları aştığında kilo aldırır. Çünkü bir kase yoğurt ortalama 120 kalori içerir.

Sağlıklı besinler nelerdir? Kilo Vermenize Nasıl Engel Olur?

Müsli/Granola: Pratik kahvaltının ve lezzetli ara öğünlerin artık vazgeçilmez bir parçası haline gelen müsli ve granolalar miktar ve içerik ayarlanmadığında kilo almanın en kestirme yolu olacaktır çünkü kalorileri hiç de sanıldığı gibi düşük değildir. Yaklaşık 2-3 yemek kaşığı dolusu müsli/granola ortalama 1 dilim ekmeğe eşittir. Bunun dışında sabah kahvaltıları için hazırlanan sütlü veya yoğurtlu, bol taze ve kuru meyveli, kuruyemişli karışımların bir kasesinin 600 kalorilere ulaşabileceğini de unutmayın.

Zeytin: Zeytin sağlıklı bir meyve kabul edilse de beslenmemizde yağ ihtiyacımızı karşılar. Tohumların neredeyse hepsi çok besleyici ve kalorilidir ki zeytinde bu grupta yer alır. Bu nedenle siz siz olun zeytini çerez niyetine tüketmeyin ve bir zeytinin 5 kalori olduğunu ve bunun 4 kalorisinin yağdan geldiğini unutmayın.

Kuru meyveler: Antioksidan içeriği yüksek yaban mersini, Kurt üzümü gibi kuru meyveler kansere karşı koruma sağlasa da zayıflama üzerinde sanıldığı gibi olumlu bir etkileri yoktur. Sağlıklı beslenme düzeninde meyve yerine geçerler. Her açlık hissettiğinizde gidip atıştırdığınız bir avuç kuru meyvenin yaklaşık 100-150 kalori arasında olabileceğini unutmayın.


Kahve: Kafeinin zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisi gündemde olduğundan beridir zayıflamak isteyenler kahve tüketimini arttırdı. Günde 3 kupa kahvenin yüksek tansiyon hastası değilseniz ve mide probleminiz yoksa sizin için bir zararı yok ama içeriğini gözden geçirmelisiniz. Kahve dükkanlarından satın alınan orta boy sütlü, kremalı veya şuruplu kahvelerin 250 kalorilerde olduğunu unutmayın.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.