Twitter’dan İstanbul’da 3 ayrı saldırı olacağını yazdı

Bir Twitter kullanıcısının bir hafta önce İstanbul’da 15 Haziran’a kadar 3 ayrı terör saldırısı olacağını yazması dikkat çekti…

Kullanıcı, İstanbul'da 15 Haziran'a kadar 3 ayrı saldırı olacağını yazdı.

İstanbul Vezneciler’de metro istasyonu ve otobüs durağı yakınlarında polis aracının geçişi sırasında gerçekleştirilen bombalı araçla saldırı düzenlendi. Patlamanın ardından Twitter’dan bir hafta önce saldırıyla ilgili veren bir hesap dikkat çekti. Hesabın başka bir paylaşım yapıp silip silmediği bilinmiyor.

“15 Haziran’a kadar 3 patlama olacak”

Twitter kullanıcısının paylaşımları şöyle:


“İstanbul da üç ayrı yerde patlama olacak. Patlamalardan bir tanesi Anadolu yakasında diğer ikisi Avrupa yakasında olacak. Patlamalardan bir tanesini TAK diğer ikisini DAEŞ üstlenecek. 15 hazirana kadar üç patlama da birer ikişer gün arayla olacak. Daha önceki patlamaları ilgili birimlere bildirmemize rağmen engel olunmadı.”

Twitter'dan İstanbul'da 3 saldırı olacağını yazdı

Vezneciler’deki patlamada son durum

Vezneciler’de çevik kuvvet aracına yönelik düzenlenen bombalı saldırıda 6 polis şehit oldu, 5 sivil hayatını kaybetti, 3’ü ağır 36 kişi yaralandı.

İstanbul’daki patlamanın şiddeti olay yerinde çekilen fotoğraflar ve görüntülerle gözler önüne serildi. Vezneciler’deki terör saldırısının meydana geldiği yerde bulunan otelin kapalı olması ölü sayısının artmasını önledi.

Mimar Sinan’ın Şehzade Camii de hasar gördü

Patlamaya çok yakın yerde olan Mimar Sinan tarafından yapılan Şehzade Camii de hasar gördü. 1547 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından oğlu Şehzade Mehmet için Mimar Sinan’a yaptırılan tarihi camide penceredeki vitrayların kırıldığı, bazı kısımlarda alçıların düştüğü görüldü.

Vezneciler'deki patlamada Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan 470 yıllık Şehzade Camii de hasar gördü.


Şiddetli patlama metro durağı ve çevresindeki çok sayıda araçta ve iş yerinde hasar oluşmasına yol açtı. Bir süredir mühürlendiği bilinen Celal Ağa Oteli kapalı olduğundan müşterileri kabul edemiyordu. Otelin açık olması durumunda can kaybı ve yaralıların artabileceği otelin ön cephesindeki hasardan tahmin edilebilir bir durum. Patlama noktasına bakan ön cephesinde büyük hasarın meydana geldiği otelin arka cephesindeki camların bile kırıldığı bilgiler arasında. Edinilen bilgiye göre, olay yerinin yakınında bulunan kız öğrenci yurdu da patlamadan etkilendi. Patlama nedeniyle savrulan parçalar yurdun camlarını kırıp odalara girdi, öğrenciler büyük tehlike atlattı.