AB’den Türkiye’de idam açıklaması geldi

Türkiye’de halk “Birlik için buradayız, idam istiyoruz” sloganlarıyla sokaklardayken Avrupa Birliği’nden Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi konusunda açıklama geldi.

AB'den Türkiye'de idam açıklaması geldi

Türkiye’yi yakından izlediklerini söyledikleri açıklamada, ‘idam’ konusunda ise şöyle denildi: ”Türkiye, idam cezasını geri getirirse AB üyesi olamaz. Bu bizim belgelerimizde çok net. Bir diğer nokta ise Türkiye Avrupa Konseyi’nin önemli bir üyesi. Ve insan hakları konvansiyonuna üye. Bu konseyinde idam konusundaki düşünceleri çok nettir. ”

Avrupa Birliği Dış Politika Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye’ye “demokrasiye saygı duyun” çağrısı yaptı.


AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının Brüksel’de Türkiye’deki darbe girişimini ele almak üzere yaptığı toplantı sırasında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile birlikte basın açıklaması yapan Mogherini, “Türkiye demokrasiye saygı duymalıdır” dedi ve ekledi:

“AB olarak Türkiye’ye anayasal düzenin tamemen gözetilmesi çağrısı yapıyoruz; ülkede hukukun üstünlüğünün hakim olmasının önemini hatırlatıyoruz.”
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, “Türkiye’nin seçilmiş liderliğinin yanında duruyoruz. Türkiye demokratik kurumlar ve hukuk güvenliğine saygı duymayı sürdürmeli” dedi.

Kerry ayrıca, Türkiye’ye darbe girişiminin ardından düzeni geri getirme konusunda “çok ileri gitmemesi” çağrısı yaptı.

Ankara Kızılay Meydanı: “Birlik için buradayız, idam istiyoruz”

Kızılay Meydanı’nda toplanan halk; ‘Demokrasi ve barış için’ toplandıklarını ifade ederken hak edilen cezanın idam olduğuna inanıyorlar ve halkın birlik, bütünlüğüne örnek olarak ‘zikir halkasına katılımın çok olmasını’ gösteriyorlar.


Ankara’nın Kızılay Meydanı’ndan Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasını bekleyen kalabalık arasından bazı göstericilerin ifadeleri bu yönde…

Darbe girişiminden sonra halkın sokağa çıkması çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği, Pazar günü ve gecesi de karşılıksız kalmazken, halk sokakları boşaltmamakta ısrarlı.

Kızılay Meydanı’na çıkan yolda TBMM binası yakınlarında ise Cuma gecesinin izleri var. Zırhlı araçların üzerinden geçtiği yürüyen merdivenler, sokaklarda kırılan cam parçaları, yıkılan panolar, hasar gören sokak lambaları başkentin kalbinde.

Meydanda çoğunluğu erkekler oluşturuyor

Ellerinde Türk bayrakları, kırmızı şapkalar, dillerinde de vatan, Allah ve Cumhurbaşkanı Erdoğan olan halkın çoğunluğu erkeklerden oluşuyor.


Direğe yapıştırılan bir kartonda “Hainlere idam istiyoruz” yazıyor bir gösterici de elinde “İdam isteriz, hainlere idam” pankartları taşıyor. “Çocuklarımız hariç hepsine idam istiyoruz, hainler asılsın” diyor. Ona göre tek geçerli ceza… idammış.

Türkiye’de darbe girişimi sonrası son durum

İçişleri Bakanlığı’nda dev operasyon: 8777 personel açığa alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başyaveri Ali Yazıcı gözaltında


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.