Ramazan Bayramı için 10 beslenme önerisi

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kaldı. Özellikle bayramlarda şeker ve şekerli besinler kadar kızartmalar, hamur işleri, gazlı içeceklerinin de tüketimi artıyor. Peki bayramda sağlıklı beslenme düzenine dikkat eden, diyabet – hipertansiyon gibi kronik hastalıkları olan veya ideal ağırlığını korumaya çalışanlar nelere dikkat etmeli?

Ramazan Bayramı için 10 beslenme önerisi

Liv Hospital Diyet ve Beslenme Uzmanı Şükran Yıldız, Ramazan Bayramı tatili için beslenme önerilerinde bulundu.

1- Her besin grubunda bulunan çeşitli besinlerden tüketilmelidir. Süt, yoğurt, et, tavuk, yumurta, peynir, kuru baklagiller, sebze – meyveler, ekmek, bulgur vb. sağlıklı besinlerin her öğünde yeterli miktarlarda tüketilmesi gerekir.


2- Uyanınca 1-2 bardak su içildikten sonra güne hafif ve tok tutan bir kahvaltı ile başlanmalıdır. Kahvaltıda ve yemeklerin yanında bol yeşillik veya ekstra yağ ve sos ilave edilmemiş bir salata mutlaka bulundurulmalıdır.

3- Sıcak yaz günlerine denk gelen bayramda ve sonrasında günde yaklaşık 1.5 – 2 litre su içilmeli, sıvı alımını artırmak amacıyla öğünlere az tuzlu ayran, şekersiz veya az şekerli komposto, soğuk çaylar gibi sıvı gıdalar eklenmelidir. Ne yazık ki bayramda çay, kahve, meşrubat tüketiminin artması ile su içmek unutuluyor. Düzenli bir sindirim sistemi ve metabolizmayı canlı tutmak için günde 8 – 10 bardak su içmeyi ihmal etmemek gerekir.

4- Kahvaltıda haşlanmış yumurta, mevsim sebzeleri, peynir çeşitleri, tam buğday unundan ekmeklerin olduğu bir kahvaltı ile güne başlanmalı, porsiyonlar küçük tutulmalıdır. Besinler iyi çiğnenmeli, yavaş yavaş, azar azar ve sık yenilmelidir.

5- Şeker, tatlı, çikolata tüketimini minimum düzeyde tutmalı ve ısrarcı tutumlara karşı dikkatli olunmalıdır. Eğer tatlı tüketmek istiyorsanız hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmelidir.


6- Aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır. İştah ataklarını önlemek için meyve, süt, yoğurt, tam buğday galetalar ile küçük ara öğünler yaparak iştahı dengelenebilir.

7- Kabızlık ve şişkinlik – gaz gibi sindirim sistemi problemlerinin önlenmesi için mevsiminde taze sebze ve meyveler tüketilmelidir. Yetişkinler günde 4-5 porsiyon sebze ve meyve tüketmelidir. Kabızlığın önlemesinde önemli role sahip olan probiyotik yoğurt tüketimini ihmal etmeyin.

8- Diyabet, kalp ve hipertansiyon hastaları ile kronik hastaların, bayram süresince de beslenme düzenine özen göstermeleri ve siyah çay yerine bitki çaylarını tercih etmeli, günde 2 fincandan fazla kahve tüketmekten kaçınmalıdır.

9- Çocukların gelişimine katkısı olmayan zararlı enerji kaynağı şeker ve şekerli besinlerden uzak tutulmaları, bu tür besinlerin tüketiminden sonra diş temizliğine özen gösterilmesi gerekir.


10- Oruç sonrası metabolizma hızının düşmesini önlemek amacıyla tansiyon düşüklüğünüz yoksa günde 1-2 fincan yeşil çay/beyaz çay tüketmeye özen gösterin. Fiziksel aktivite ve yürüyüşleri artırarak metabolizmanıza katkıda bulunun.

Ramazan Bayramını kilo almadan geçirmenin yolları


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.