Tatilde sağlıklı beslenme önerileri

Tatilde yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmenin kilo alımını engelleyeceğini belirten uzmanlar özellikle çikolata ve tatlı tüketimi konusunda uyarıyor.

Tatilde sağlıklı beslenme önerileri

MedAmerikan Tıp Merkezi Beslenme Uzmanı Dr. Diyetisyen Müge Arslan

Tatlılara alternatif olarak kuru meyveler tercih etmenizi öneririm. Öğün atlamadan, her gün 8 ila 10 bardak su içip, protein ve lifli besinler tüketip, yağlı ve kalorili yiyeceklerden uzak durarak bayramlarda sağlıklı beslenebilirsiniz.


Aileyle bir arada olup, keyifli sohbet zamanı… Bayramlar ve özel günler, zayıflama programlarında olan kişiler için korkulu rüyalar haline gelmektedir. Aile ve dostlarla birlikte zengin kahvaltı sofraları, davetler, bayram ziyaretleri ve beraberinde getirdikleri şeker ve tatlılar gibi ikramlar, özellikle bayramlarda tüketilen yağlı et ve hamur işleri, kızartma gibi kalorili yiyeceklerin artması ve beraberinde getirdiği kalp hastalığı, hipertansiyon, şeker hastalığı, gastrit, ülser gibi pek çok mide şikayetleri…

İşimiz oldukça zor diye düşünüyorsunuz… Bayramı da yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenerek, kilo almadan keyifli bir şekilde geçirmek, hiç de o kadar zor değildir.


Bayramı, bayram tadında geçirmek için küçük tüyolar

Pişirme sırasında etin yağsız kısımlarını tercih etmek ve pişirme yöntemi olarak ızgara veya haşlama yöntemini kullanmak gerekiyor. Et kavrularak veya kızartılarak pişirilmemeli ve pişirme sırasında kuyruk yağı, tereyağı gibi doymuş yağa sahip katı yağlar kullanılmamalıdır. İçerisindeki doymuş yağ oranı yüksek olan kırmızı et yanında, dengeli bir karışım sağlamak için az zeytinyağı konulmuş salata dengeyi sağlayabilir.

Yemek pişirme yöntemi olarak kızartmalar yerine, ızgara veya haşlama tercih edilmeli. Ağır hamur tatlıları, şeker, aşırı yağlı, çok tuzlu, kalori açısından yoğun yiyecekler yerine, sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmeli. Bayram ziyaretlerinde ikram edilen hamur tatlılar tadımlık miktarlarda yenmeli. Bir sonraki yapacağınız ziyarette yine ikram yapılacağı ve bunun büyük olasılıkla tatlı olacağı unutulmamalı. Ayrıca çikolataya ve şekere alternatif olarak vitamin, mineralden zengin olan ve posa içeriği yüksek olan kuru meyveler, ceviz, fındık gibi kuruyemişler ikram edilebilir. Çay, kahve gibi kafeinli içecekler fazla tüketilmemelidir.


Bayramlarda genellikle aşırı çikolata ve tatlı tüketilir. Fazla çikolata ve tatlı tüketimi, mide yanması, bağırsak bozuklukları gibi şikayetlere neden olur. Bu nedenle alternatif olarak kuru meyveleri tercih edebilir. Diyabetliler, kalp hastaları, yüksek tansiyonu bulunanlar ve özel beslenme tedavisi uygulayanlar bu tedavilerini bozmamalıdırlar. Ramazan ayında, normal beslenme düzeniniz değişmektedir. Normal zamanlarda 4-5 öğün beslenirken, ramazan ayının gelişiyle birlikte öğün sayısı 2-3 öğüne düşmektedir ve sıvı tüketiminiz azalmaktadır. Bu dönemde metabolizmanızda o dönemde ciddi değişikler meydana gelmektedir. Bu nedenle ramazan bayramı tatilinde beslenme çok büyük önem taşıyor.

Ramazan ayındaki metabolizma değişiklerini normale getirerek sağlıklı bir şekilde tatili atlatabilmeniz için:

  • Öğün atlamaktan ve bir öğünde aşırı yemekten kaçınınız.
  • Yiyeceklerinizi hazırlarken; haşlanma, ızgara ve ya fırında pişirme yöntemlerini tercih ediniz.
  • Her gün 8-10 bardak su tüketilmeli. Özellikle her sabah kalkınca ve öğünlerden önce ılık su içilmeli.
  • Fiziksel aktivitenizi artırınız. (her gün 30-45 dk. yürüyüş yapınız)
  • Lifli besin tüketiminizi artırmaya çalışınız.
  • Süt, yoğurt, peynir, et gibi yiyeceklerin az yağlı veya yağsız olanlarını tercih ediniz.
  • Sıvı yağlardan zeytinyağı, soya yağı, ayçiçek yağı ve mısırözü yağlarını değiştirerek kullanınız.
  • Kırmızı et tüketim sıklığını azaltıp, beyaz et tüketim sıklığını artırınız. Haftada en az 1 kez önerilen miktarda balıketi tüketiniz.
  • Kan basıncınız(tansiyon)normal olsa da tuzlu yiyeceklerden sakınınız.
  • Arzu ederseniz çay ve kahve gibi içeceklerinizde tatlandırıcı kullanabilirsiniz.(günde 5-6 adedi geçmeyiniz) Yemeklerinizi hızlı ve büyük lokmalar halinde yemekten ve az çiğnemekten kaçınınız.

Lif kaynağı yaz meyvelerinin mucizevi faydaları


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.