Aile hekimlerine FETÖ anketi: İtiraf ve ihbar soruları

Aile hekimlerinden ‘FETÖ’yle irtibatlı olup olmadıklarının tespit edilmesi için beş soruluk bir form doldurmaları istendi. Kaymakamlık ‘münferit vaka’ derken bakanlık ise böyle bir uygulama bulunmadığını belirtti.

Aile hekimlerine FETÖ anketi: İtiraf ve ihbar soruları

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre İstanbul Esenler’deki bazı aile hekimlerine gönderilen formda, beş sorunun cevaplanması ve kapalı zarfta geri gönderilmesi istendi.

Kurum adı, personel adı, soyadı, görevi, TC kimlik numarası, ikamet adresi gibi bilgilerin yer aldığı formu doldurmak zorunlu.


İtiraf soruları

Formda, aile hekimlerinin Bank Asya’da hesabı olup olmadığı, hesabı hangi tarihte kapattıkları, çocuklarını ‘FETÖ’ye ait dershanelere gönderip göndermedikleri, Zaman, Sızıntı ve Gonca gibi gazete ve dergilere abone olup olmadıkları ve yurt dışına çıkış yapıp yapmadıkları soruluyor.

İhbar talebi

Bir soruda ise aile hekimlerinin çalıştıkları kurumlarda ‘FETÖ’ile irtibatı olan kişilerin isimleri istendi: “Çalıştığınız kurumda FETÖ/ PYD aidiyeti, iltisakı ve irtibatı olduğunu bildiğiniz personelin olup olmadığına dair beyanınızı yazınız…”

Valilik: “Münferit ve bakanlığa göre anket yok”

İstanbul valiliği, form uygulamasının kaymakamlık tarafından uygulanmasının ‘münferit’ olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanlığı da aile hekimlerine bu tür bir form uygulamasının olmadığını belirtti.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz’da gerçekleştirdiği hain darbe girişiminden sonra yapılan soruşturmalar kapsamında, binlerce sağlık çalışanı görevden alındı ve tutuklandı. Sağlık çalışanlarına yönelik soruşturmalar yoğun bir şekilde devam ederken, Sağlık Bakanlığı tarafından aile hekimlerine bir belge gönderildiği öğrenildi. ‘Fetullahçı Terör Örgütü İle İlgili Beyan Formu’ adıyla gönderilen 5 soruluk anketi de içeren belgede, aile hekimleri arasındaki FETÖ örgütlenmesinin tespit edilmesi hedeflendiği anlaşılıyor.

Aile Hekimleri’ne gönderilen 5 soruluk anket

Aile Hekimleri’ne gönderilen 5 soruluk ankette, “Bank Asya’da hesabınız var mı, çalıştığınız kurumda FETÖ ile bağlantısı olduğunu bildiğiniz kişiler var mı?” gibi sorular mevcut. Doktorların bu soruları cevaplayıp özel bir zarfla kendilerine iletilmesini istenen belge şu beyanları içeriyor:


İlgili sayılı yazıya istinaden kurumunuzda görev yapan her pozisyondaki personellerden Milli Güvenliğimize tehdit oluşturduğu tespit edilen FETÖ/PYD iltişakı, aidiyeti ve irtibatı bulunabilecek personellerin tespiti ile ilgili form ekte tarafınıza gönderilmiştir. Ekteki form tüm Aile Hekimleri, Aile Sağlığı Elemanları ve personeller tarafından doldurularak kimsenin göremeyeceği kişisel olarak kapalı zarf ile tarafımıza iletilmesi hususunda;
Gereğini ivedilikle rica ederim.

Aile hekimlerine FETÖ anketi: İtiraf ve ihbar soruları

Belgenin içerisinde yer alan ankette aile hekimlerine şu sorular soruluyor:

1- Bank Asya Bankasına tasarruf mevduat hesabı açıp, hesaba para yatırdınız mı? Hesap açtıysanız hesabınızı hangi amaçla açtınız? Hesabınızı kapattıysanız hangi tarihte kapattınız?

2- Siz Fetullahçı Terör Örgütünü (FETÖ/PYD) okullarında okudunuz mu ya da çocuklarınız okudu mu?

3- Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PYD) ait olan Zaman, Sızıntı ve Gonca gibi gazate ya da dergilere üyeliğiniz var mı? Var ise üyeliğinizi hangi tarihte sonlandırdınız?

4- Yurt dışına çıktınız mı? Çıktıysanız hangi amaçla çıktınız ve hangi tarihte ya da hangi yıl çıktınız?

5- Çalıştığınız kurumda Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PYD) aidiyeti, iltisakı ve irtibatı olduğunu bildiğiniz personelin olup olmadığına dair beyanınızı yazınız.

Aile hekimlerine FETÖ anketi: İtiraf ve ihbar soruları


Sözcü, Diken

Erdoğan ile Putin görüşmesinden 6 kritik karar çıktı

15 Temmuz 2016 Demokrasi Bayramı

Türkiye’nin psikolojisi ve ruh sağlığı nasıl?