Milli Savunma Bakanı: 30 Ağustos’ta tören yapılmayacak

30 Ağustos Zafer Bayramı geçen sene terör nedeniyle iptal edilmişti, bu sene de kutlanmayacak. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 9’u general 311 askerin firari olduğunu açıkladığı konuşmasında, “30 Ağustos’ta bu yıl tören yapılmayacak” dedi.

Milli Savunma Bakanı: 30 Ağustos'ta tören yapılmayacak

Işık, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda geçit töreni yapılmayacağını duyurdu!

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, askerliğin asli işlerinde Genelkurmay’a kesinlikle dokunulmayacağını, emir komuta zincirinin bozulmayacağının altını çizdiği açıklamalarında 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 9’u general 311 askerin firari olduğunu açıkladı. Işık, “Çalışma sürüyor. Kayıp helikopter ya da araç yok. Kayıp mermi ve silah olabilir” dedi.

Genelkurmay Başkanı’nın ataması konusunda da yapılan düzenlemeyle orgeneral ve oramirallerin de Genelkurmay Başkanı olabileceğini açıkladı.


Işık, “Askeri uzmanlar, askeri liselerde okuyan öğrencilerin  yüzde 95’i bu yapıyla ilişkili diyor” dedi.

Bakan Işık’ın CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamalar

“3 – 14 yaşında bir çocuğu alıp askerliğe hazırlayacağım diye uğraştığınız zaman tek tip insan yetişiyor. Gideceksin darbe yapacaksın, anlayışının temeli orada atılıyor. Çocuk benliğini bulsun, ondan sonra demokratik sistem içinde asker olmayı kabul eder. 30 yıldır, bu okullar bu terör örgütünün yuvası haline gelmiş.


2000 yılında askeri liselere giriş sınavını ÖSYM yapmaya başlamış ve 14 yıldır tüm sorular çalınmış. 2014 yılında ÖSYM’deki skandaldan sonra yönetim değişince soruları çalamamışlar. Çalamadıkları sorulardan dolayı yüksek puan alan Anadolu’nun gariban çocuklarını mülakatta elemişler. Onun için bu yapı iliklerine kadar hakim olmuş.

“Kapatılan askeri okullarla ilgili öğrencilerin mağdur olup olmayacağı sorusu üzerine Bakan Işık, “öğrenciler şimdi kendi istedikleri okullara yerleştirilecekler ve tazminat ödemeyecekler. Muadil liselere aldıkları puanlara göre yerleştirilecekler.”

Zafer Bayramı kutlanamıyor!

Geçen yıl terör nedeniyle iptal edilen 30 Ağustos, bu yıl da yapmıyor

Geçen sene Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla bir genelge yayımlanarak, 30 Ağustos genelgesinde bayram boyunca şenlik, konser ve kutlama faaliyetleri yapılmaması istenmişti. Bu yıl da Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun vehameti gözler önüne serilerek iptal sebebi açıklanıyor.


Genelgede, ” Son günlerde meydana gelen terör olayları nedeniyle, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinin sadece çelenk koyma ve tebrikleri şeklinde icra edilmesi; diğer şenlik, konser, eğlence ve kutlama faaliyetlerinin yapılmaması uygun görülmüştür.” denilmişti.

Bir Ulusun Nihai Zaferi: 30 Ağustos Zafer Bayramı

Yeni Türkiye’de 23 Nisan ve Milli Bayramlar

23 Nisan’larda “Egemen” değil miyiz?