Perseid meteor yağmuru ile gece eşsiz bir görsel şölen

Ülkemizden de görülebilecek Perseid meteor yağmuru, harika bir görsel şölen yaşatıyor. Meteor yağmuru şölenini kaçırmak istemeyenler iki gece uykusuz kalarak dün gece ve bu gece gökyüzündeki eşsiz görsel şöleni izleyebilirler.

Perseid meteor yağmuru ile gece eşsiz bir görsel şölen

Meteor yağmurları her ne kadar filmler ve romanlar sayesinde dünya için sürekli hasar verici olaylar olarak akıllara kazınmış olsa da güzel görünümüyle izlerken keyif alabileceğiniz meteor yağmurları da zaman zaman yaşanıyor.

Her yıl düzenli olarak dünyanın Swift – Tuttle isimli kuyrukluyıldızın ardında bıraktığı çeşitli malzemelerin bulutlarla bütünleşiyor olması, bu yılki Perseid meteor yağmurunun başlangıcını simgeliyor.


1992 yılından beri görülen Perseid meteor yağmurları, Perseid meteor yağmurları, Swift – Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşuyor.

Taşların atmosferde iz bırakarak kül olması halk arasında “yıldız kayması” ifadesiyle de anılıyor.

Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden dolayı meteor yağmuru Perseid adını taşıyor.

Adeta bir görsel şölen olarak nitelendireceğimiz Perseid meteor yağmuru, bu gece başlayacak ve yarın gece sonuna kadar gözlemlenebilecek. Tabii havanın karanlık olduğu esnada hava koşullarının iyi olduğu ve şehir ışıklarından uzak yerlerde bu olay izlenebilecek.

Türkiye’den de görülebilecek

Perseid meteor yağmuru ile gece eşsiz bir görsel şölen

Gökyüzüne bakarak harika bir görsel haz alabileceğiniz Perseid meteor yağmuru, ülkemizde de şehrin kirli havasından uzak ve hava koşullarının iyi olduğu bazı bölgelerde de izlenebilecek.


Göze oldukça hitap eden bu meteor olayı halk arasında yıldız kayması olarak adlandırılıyor.

Perseid meteor yağmuru ile gece eşsiz bir görsel şölen

Perseid meteor yağmuru ile gece eşsiz bir görsel şölen Perseid meteor yağmuru ile gece eşsiz bir görsel şölen

Yılancı Takımyıldızı Ophiuchus: Dönüşüm Başladı mı?

Astroloji: Ağustos ayı için burç yorumları

Astroloji: Ağustos ayı görünümleri ve ruhun karanlık geceleri

Astroloji: Venüs Başak burcunda 5 – 28 Ağustos


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.