Çocukları enfeksiyondan korumanın 6 yolu

Sonbahar mevsiminde çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonuna dikkat! Kapımızda bekleyen sonbahar, hastalıkları da beraberinde getirir…

cocuklarda-enfeksiyon-nedenleri

Sonbahar ve kış mevsimlerinde yaygın olarak görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarının yazdan kışa geçiş dönemi olan Eylül – Ekim aylarında havanın soğuması nedeniyle daha sık görüldüğünü belirten Medistate Kavacık Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof Dr Hüseyin Güvenç,” kapalı ortamların ısıtılmasıyla düşen nem oranı burun mukozasını kurutur, bu durum da kişinin üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüs ve/veya bakterilere daha açık hale gelmesine neden olur. Kapalı ortamlar olan okul ve kreşlerde bu tür enfeksiyonlar hızla yayılır” dedi.

Çocuklara hekim kontrolü dışında antibiyotik verilmemeli

Çocuklarda en çok gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere bronşit, farenjit, sinüzit, orta kulak iltihabı ve zatürre görüldüğünü belirten Güvenç, Üst solunum yolu enfeksiyonlarının çok büyük bir kısmı viraldir, yani antibiyotik gerektirmez, ancak çocuğun durumuna göre antibiyotik kullanımı tavsiye edilebilir. Bu karar kesinlikle bir hekim tarafından verilmeli, aile kendi insiyatifi ile antibiyotik kullanımına başlamamalıdır.” Fizik muayene bulgular veya laboratuvar inceleme sonuçları bakteriyel enfeksiyonu desteklerse antibiyotiğe başlanabileceğini belirten Güvenç, “viral enfeksiyonlara ikincil enfeksiyonlar eklenebilir, bu durumda hekim tarafından uygun görülmesi halinde antibiyotik verilebilir” şeklinde konuştu.


cocuklari-enfeksiyondan-korumak

Çocukları enfeksiyondan korumanın 6 yolu

Çocukların enfeksiyondan korunmaları için bir takım önlemler alınabileceğini belirten Güvenç, en önemli koruyucu yöntemleri şu şekilde sıraladı:

  • Bebek ve çocuklar kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak tutulmalıdır ve çocukların hasta insanların olduğu ortamlara girmeleri engellenmelidir
  • Eller sık sık sabunlu su ile yıkanmalı, vücut hijyenine dikkat edilmelidir
  • Çocuğun odası ve oynadığı eşyaların hijyenine özen gösterilmeli, çocuk odası sık sık havalandırılmalıdır
  • C vitamini bakımından zengin olan besin ögelerine günlük beslenme programında yer verilmelidir
  • Çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklara koruma aşıları yaptırılmalıdır.
  • Evde kapalı ortamda sigara içilmemelidir.

Kronik ağır enfeksiyonlar immün sistemi dengesini bozuyor


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.