Hazımsızlık Kurban Bayramı’nda kabusunuz olmasın

Bayramlar, büyük aile sofralarının kurulduğu, lezzetli yemeklerin yendiği ender zamanlardandır. Kısa süreli de olsa, bu yönde değişen beslenme alışkanlıklarının, doğal olarak vücutta bazı olumsuz etkilere, özellikle de sindirim sorunlarına yol açması kaçınılmaz olabiliyor…

hazimszlik-bayram-sofrasi

Yemeklerden sonra tüketilecek yeşil çay, mate çayı ve tıbbı nane çayı bu sorunların azaltılmasına yardımcı oluyor. Özellikle de Kurban Bayramı’nda yapılan etli yemekler, midemize de bayram yaptırır. Tabii aşırıya kaçmadığı sürece…

Özellikle et ve tatlı tüketiminin artığı Kurban Bayramı’nı sağlıklı bir şekilde geçirmek için beslenmeye de dikkat edilmeli. Peki ne yapmak gerekir? Diyetisyen Emre Uzun, öncelikle bayram tatillerinde daha özenli hazırlanan kahvaltı sofralarında hamur işleri, yağlı kızartmalar, sucuk ve salam içeren omletlerden uzak durulması gerektiğini belirtiyor. Bunun yerine daha hafif; bol peynir, söğüş yeşillik, haşlanmış yumurta içeren bir kahvaltı ile bayram sabahına başlamak gerektiğini söylüyor. Kurban telaşı nedeniyle kahvaltı için çok vakit ayrılamıyorsa da kahvaltıyı atlamamak gerekiyor. Acelesi olanlar süt içip yanında ceviz, fındık, badem yahut meyve tüketilebilir.


Kurban eti tüketimi

Diyetisyen Emre Uzun, “Kurban etini, kesimden hemen sonra tüketmemeye özen gösterilmelidir. Etin en az 24 saat bekletilmesi gerekiyor. Hem etin yumuşaması ve lezzetinin yerinde olması için hem de içinde bulunduruyorsa mikroorganizmaların etkisiz hale gelmesi için önemlidir. Ayrıca en önemlisi dinlendirilmemiş etin sindirimi daha zor olmaktadır. Et, en önemli protein kaynağıdır fakat aynı zamanda yağ ve kolesterol de içerir. Bu sebeple pişirirken kendi yağında pişirmek gerekmektedir. Ete ekstra yağ eklenmemelidir. Sakatatlar ise çok yağlı olduğundan tüketimine dikkat etmek gerekmektedir.Kavurma yapılırken et çok uzun süre sıcağa maruz kalmasından ötürü kanserojen öğeler oluşabilmektedir. Bu yüzden ızgara, tencerede sebzelerle beraber pişirme, haşlama ya da mangal tercih edilmelidir.” diyor.

Ayrıca çok fazla et tüketimi de sağlıkla ilgili sorunları beraberinde getirebilir. Bu nedenle öğün başına et tüketimi 60-80 gramı aşmamalıdır. Etin yanında salata, ayran, yoğurt, cacık vs. tüketilmelidir. Et demir, çinko açısından zengindir fakat C ve E vitaminlerini içermez. Bu nedenle salata ile tüketilmesi ya da sebze ile pişirilerek tüketilmesi önerilir.

Ah şu bayram tatlıları!

Tatlı tüketimi de bayramda bir diğer dikkat edilmesi gereken konudur. Şerbetli tatlılar, şekerlemeler, çikolatalar, kan şekerini ani yükselttikleri gibi yağ depolanmasını da hızlandırırlar. Bu nedenle olabildiğince uzak durmak gerekir. Diyetisyen Emre Uzun, daha çok sütlü tatlılar, dondurma, meyve ve meyve tatlıları tercih edilmesi gerektiğini söylüyor.Ayrıca tatlı, günde 1 porsiyondan fazla tüketilmemelidir.

Sıvı alımını es geçmeyin

Yoğun bir beslenme olan bu bayram döneminde sıvı alımlarıda kontrol edilmelidir. Günde 8-10 bardak su tüketilmesi çok önemlidir. Yapılan bayram ziyaretlerinde içilen kahve ve çaya da dikkat edilmelidir, sanıldığının aksine çay, ve kahvenin su ihtiyacını gidermediği unutulmamalıdır. Yemeklerden 1 saat kadar sonra maden suyu tüketimi sindirim açısından rahatlama sağlayacaktır.

Her zaman geçerli olduğu gibi bayram döneminde de 1 saat açık havada yürüyüş yaparak bu dönemde alınan fazla kaloriler dengelenmeye çalışılabilir.Özellikle kilo problemi, kalp damar rahatsızlıkları, diyabet, hipertansiyon, mide rahatsızlıkları gibi problemleri olan kişilerin et ve tatlı tüketimine dikkat etmeleri gereklidir.

Kurban Bayramı’nda hazımsızlık için yeşil çay, mate çayı ve tıbbı nane çayı ile rahatlayın

Kurban Bayramında sindirimi daha güç olan “taze” et ürünlerinin tüketilmesi ile ortaya çıkabilecek sorunların hafifletilmesinde, öncelikle mide asidinin artmasını sağlayacak bitki çayları tercih edilmeli. Tabii ülser ya da reflü sorununuz yoksa. Artan mide asidi, et proteinlerinin sindirimini sağlayan enzimin çalışması için uygun ortamı yaratır. Yeşil çay, mate çayı ya da tıbbi nane çayı bu bakımdan uygun tercihler olarak bilinmektedir. Tıbbi nane ve yeşil çayın yanı sıra biberiye yaprakları, yağların sindirimi için gerekli safranın salgılanmasını sağlaması bakımından da önemli. Safra artışını sağlayabilecek seçeneklerden biri de zencefil köküdür. Çay karışımı içerisine zencefil ilave edilmesi etkisinin yanı sıra aromasını da destekleyecektir. Bu gibi çay bileşenlerine papatya çiçeği, rezene ve anason meyveleri gibi bitkisel ürünlerin ilave edilmesi sindirimin kolaylaştırılması bakımından yararlı olacaktır.


Bitki çayı tüketirken mutlaka dikkat edin

Tabi her zaman dikkatinizi çekmeye çalıştığım önemli nokta, kullanılacak bitkisel ürünlerin güvenilirlikleri! Yani; doğru bitkiler olup olmadığı, yeterli etkili bileşen oranına sahip olup olmadıkları, kimyasal atık, çevresel toksinler ve tarım ilaçları ya da sağlığa zararlı mikroplar taşıyıp taşımadıkları. Bu bakımdan mutlaka güvenilir marka ambalajlı ürünlerin kullanılmasına dikkat edilmeli.

hazimsizlik

Kavurma Tarifi (4 kişilik )

Et kavurmanın en önemli olan kısmı etin yumuşak olmasıdır. Bu yüzden kavurmada dananın sırt bölgesinin eti tercih edilir.

Malzemeler:

  • Kuşbaşı dana et (az yağlı-400 gr)
  • 2 orta boy sivri biber
  • 1 orta boy soğan
  • 1 orta boy domates
  • 1 yemek kaşığı salça
  • Karabiber
  • Kekik
  • Kimyon
  • Pul biber

Hazırlanışı:

Et kavurmanızı yaparken etin kendi yağını kullanırsanız kavurmanın lezzeti bir kat daha artmış olur. Kavurma için çelik tencere kullanarak yemeğinizin yeterli ısıyı almasını ve mühürlenmesini engelleyebilirsiniz. Çelik tencereye ilk olarak etinizin yağlı kısımlarını alın. Yağın hafiften erimesi için 5 dakika karıştırarak pişirmeye bırakın ve pişirme boyunca tencere, orta gözde ve kısık ateşte olsun. Ardından tencereye diğer etleri de ekleyin. Etler suyunu salana kadar ara ara karıştırarak pişirin. Etler suyunu saldığında tencerenin kapağını kapatıp etinizi buharda pişirmeye bırakın. 5-10 dakikada bir kapağı açıp etleri karıştırın. Etler suyunu saldıktan sonra yaklaşık 15 dakika daha pişirin. Bu süreçte tencerede su kalmamış olacaktır. İnce ince doğradığınız soğanları ve bir yemek kaşığı salçayı ekleyip yaklaşık 5 dakika soğanlarla eti, karıştırarak soteleyin. Soğanlar bu süreçte hafiften kavrulacaktır. Üzerine yine doğradığınız yeşil biberleri ve domatesi de ekleyin. Arzunuza göre baharatları ekleyin. Malzemelerde yazdığımız baharatlardan (kekik, kimyon, karabiber, pulbiber ) damak tadınıza uygun olanı ekleyin. 5 dakika daha pişirip ocağın altını kapatın. Afiyet Olsun.

Küçük bir uyarı: Etin yağlı olmasından dolayı ekstra yağ eklemeyin. Ayrıca salçanın içerisinde fazla miktarda tuz olmasından dolayı da tuz ilave edilmemesi tavsiye edilir.


 Her Derde Deva Bitki ve Meyve Çayları


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.