Kurban Bayramı’nda et tüketimine dikkat!

Kurban Bayramı’nın gelmesiyle birlikte akla gelen ilk konu: ‘et tüketimi’. Geniş sofraların kurulduğu bayram boyunca hem öğün sayısı, hem de et tüketimi artıyor. Başta kalp – damar, diyabet, hipertansiyon ve böbrek hastaları olmak üzere herkes tüm besin gruplarının dengeli şekilde tüketimine bayram süresince de dikkat etmeli.

kurban-bayrami-et-tuketimi

Beslenmemizde kırmızı etin önemi

Kırmızı et; kaliteli protein kaynağı ve demir,çinko, B12 vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. Kırmızı etin tavsiye edilen ortalama tüketim miktarı; haftada 2 gün ortalama 100 – 150gram kadardır.

Kırmızı eti yetersiz miktarda tüketmek de sakıncalı

Her besinde olduğu gibi kırmızı et de uygun miktarlarda tüketilmeliidir. Fazla miktarda tüketilmesini önermediğimiz gibi; yetersiz miktardaki tüketimden de kaçınılmalıdır. Kırmızı et, yeteri kadar tüketilmediğinde demir ve B12 vitamini eksikliği görülebilir. Bunun sonucunda; halsizlik, yorgunluk ve unutkanlık gibi sorunlar yaşanabilir.


Fazla miktarda et tüketimi sağlık açısından oldukça riskli

Günlük ihtiyaçtan fazla tüketilen et,alınan enerji miktarını arttıracağından kilo alımlarına sebep olabilir. Ayrıca; fazla et tüketiminin zararları arasında kandaki kolesterol seviyesinin yükselmesi, karaciğerde yağlanma, gut hastalığı, böbrek fonksiyonlarında bozulmayer alır. Son yıllarda dikkatle üzerinde durulan bir konu da fazla kırmızı et tüketiminin kanser oluşma riskini arttırmasıdır. Kanser hastalıklarına karşı korunmak için haftada 2 kezden fazla kırmızı et tüketimini önermiyoruz. Yapılan bazı çalışmalarda, fazla miktarda ve sıkça et tüketenlerde, daha az et tüketenlere göre bağırsak kanseri riskinin çok daha fazla olabileceği belirtiliyor.


Fazla et tüketimine bağlı protein yükselmesi meydana gelerek ödemli bünyeler ortaya çıkabilmektedir. Vücutta fazla miktarda biriken ödemi atmak için araöğünlerde ananas gibi meyveler tüketmek, öğünlerde yeşil yapraklı sebze (roka, maydanoz, tere, vb.) tüketimini arttırmak, bol su içmek, düzenli hafif tempo yürüyüşler yapmak, stresten uzak durmak gerekir.

kurban-bayrami-nda-dogru-et-nasil

Et tüketirken dikkat edilmesi gereken 5 hayati nokta


Güven Hastanesi Beslenme Uzmanı Diyetisyen Zeynep Özcan et tüketiminde dikkat edilmesi gereken 5 hususu şöyle sıraladı:

  • 1 – Kurbanlık alırken veteriner kontrolünün bulunup bulunmadığını kontrol edin. Veteriner kontrolü olmayan hayvanlardan insanlara tenya, salmonella, tüberküloz, şarbon gibi hastalıkların bulaşma riski yüksektir.
  • Geleneksel olarak Bayram Günü kesilen hayvan eti bekletilmeden tüketilir. Ancak yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki ‘rigor mortis’ denilen sertlik hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk yaratır, hazımsızlığa neden olur. Bu nedenle özellikle mide problemleri olan kişiler, eti en az 24 saat beklettikten sonra tüketmelidir.
  • Pişirme yöntemi olarak haşlama, fırında pişirme ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan ve kavurma yönteminden kaçınılmalıdır. Et pişirirken tereyağı, kuyruk/iç yağı eklemden, kendi suyunda, kısık ateşte pişirme yapılmalıdır.
  • Etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya sebzelerle birlikte tüketilmesi; sebzelerde bulunan C vitamininin etlerde bulunan demirin emilimini arttırması açısından önem taşımaktadır. Ayrıca aşırı et tüketimi kabızlığa yol açabileceğinden, etin yanında bol posa içeren sebzelerin tüketilmesi kabızlığı önlemeye yardımcı olur.
  • Kronik hastalıklardan diyabet, yüksek tansiyon, gut hastalığı, mide hastalıkları ve kalp – damar hastalıkları olanlar daha dikkatli davranarak günde 1 öğün et tüketmeli, porsiyon kontrolünü sağlamalıdırlar.

Sağlıklı Beslenme: Protein ve Karbonhidratlar


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.