Sağlıklı çocuk gelişiminde sporun önemi

Sağlıklı çocuk gelişiminin anahtarı sporda. Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri’nin yaşam kalitesini yükselten tavsiyeleri paylaşmak için oluşturduğu “İyi Yaşa” platformunda tavsiyelerde bulunan Klinik Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı, çocukluk ve ergenlik döneminde yapılan fiziksel aktivitenin sağlıklı gelişim üzerinde etkili olduğunun altını çizdi.

sağlıklı çocuk

Yaşam kalitesini yükselten tavsiyelerini paylaşmak için oluşturduğu “İyi Yaşa” platformunda önerilerde bulunan Klinik Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı, sporun çocuk gelişiminde önemli bir yeri olduğunu belirtiyor. Kaşıkçı sözlerine şöyle devam etti:

Sıcacık güzel bir yazı daha geride bıraktık… Neşeli kahkahalarıyla kumsallarda koşturan çocukların yerini sessiz sakin tatil yapmak isteyen gençler, çocuksuz çiftler aldı. Biz, ebeveynleri ise yine okul telaşı sardı… Çocuklarımızın yeni eğitim dönemine mümkün olduğunca düzenli ve sağlıklı başlamaları için kolları sıvadık; formaydı, kitaptı, kırtasiye alışverişiydi derken koşturmaya başladık bile… Sahildekiler bizim için de güneşi batırın!


Çocuklarımız bütün bir yaz yüzdüler, bisiklete bindiler, paten kayıp ip atladılar… Hiçbir şey yapmasalar bile dışarıya çıkıp temiz hava aldılar. Sadece açık havada olmak bile çocuklarımızın bedenlerini ve zihinlerini oldukça geliştiriyor. Sağlık Bakanlığı’nca yapılan bir araştırma, çocukluk ve ergenlik döneminde yapılan fiziksel aktivitenin sağlıklı gelişim üzerinde etkili olduğunu ancak özellikle, okullarda yapılan beden eğitimi derslerinin ve organize sporlara katılım derecesinin çocuğun ilerleyen yaşlarında spor yapmaya ve sporu hayatının bir parçası haline getirmeye daha fazla yönlendirdiğini rapor etmiş. Bu sebeple okullarda çocuklarımızın beden eğitimi derslerine katılımlarını mutlaka destekleyelim; bırakalım da bir saat test çözmesinler. Okul takımlarına girerek kendilerini farklı alanlarda da kanıtlayabilsinler ve mutlaka teneffüs saatinde “dışarıda” olsunlar. Yağmur, çamur, rüzgar, soğuk demeyelim ve onların teneffüs saatlerini dışarıda geçirmelerini mutlaka teşvik edelim.


cocuk-spor

Çocuklarımızı spora yönlendirirken dikkat etmemiz gereken temel noktalar

  • Yapılan spor çocuğun fiziksel gelişimine ve sağlık durumuna uygun olmalı.
  • Yapılan egzersizler belirli sayıda tekrar edilmeli örneğin kuvvet eğitim programlarında 8-10 tekrardan fazla yapılmamalı.
  • 8-10 farklı egzersiz 1-2 sette yapılmalı ve bu setler arasında 1-2 dakikalık dinlenme süreleri olmalıdır.
  • Haftada en az 2 kez, 30 dakika çocuğun spor yapması sağlanarak, egzersizler düzenli bir frekansa oturtulmalı.
  • Çocuğun düzenli olarak spor yapabilmesi için mutlaka yürüme, koşma, ip atlama, futbol veya sıçrama gibi sevdiği bir egzersiz seçilmeli.

Son olarak altını çizmek istediğim bir diğer nokta ise; doğru “rol-model” olabilmek. Çocuklarımız bizden gördüklerini yaparlar. Bizim fiziksel aktiviteye bakış açımız, desteğimiz ve katılımımız doğrudan çocuklarımızı etkiler ve çocuklarımızın ilerleyen yaşlardaki alışkanlıklarını belirler. Ayrıca çocuklarımızla birlikte spor yapmak onlarla aramızdaki bağı kuvvetlendirerek, daha fazla sosyalleşmemizi sağlar ve anne-baba diyaloğunun ötesine geçerek “takım ruhu” hissini arttırır.


Her yaş için harika egzersiz ve spor önerileri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.