Beşar Esad’dan ABD ve IŞİD ile ilgili çarpıcı iddialar

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad bir televizyona verdiği mülakatta, El Nusra, ÖSO ve IŞİD’in Suriye’deki iç savaşta ABD’nin en etkili kartı olduğunu söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad bir televizyona verdiği mülakatta, El Nusra, ÖSO ve IŞİD'in Suriye'deki iç savaşta ABD'nin en etkili kartı olduğunu söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Danimarka kanalı TV 2’ye bir mülakat verdi.

İslamcı militanlarla mücadelenin Halep tamamen temizleninceye kadar devam edeceğini belirten Esad, “Teröristlerin sadece Halep’i değil, Suriye’nin herhangi bir bölgesini kontrol altına almasını kabul etmeyeceğiz” dedi.


Mülakatta kendisine arka arkaya yöneltilen, Halep’te sivillerin, çocukların hedef alındığı iddialarını reddeden Esad, “Hastaneleri ve okulları yok etmek gibi bir politikamız yok” dedi. Görüntülerin yer aldığı basın kurumlarının manipülatif haberler yaptığına dikkat çeken Esad, Suriye ordusu ve hükümetini suçlama amaçlı belli başlı görüntülerin seçildiğini söyledi.

Esad, Halep’teki cihatçılara silahlarını indirmeleri ve teslim olmaları durumunda, af imkanı sunduklarını vurguladı.

Rusya ve ABD arasındaki ateşkes anlaşmasının bozguna uğramasından üzüntü duyduğunu söyleyen Esad, anlaşmanın başarılı olacağına en başından beri inanmadığını belirtti.

“Amerika’nın anlaşmaya niyeti olmadığını biliyorduk”

ABD’nin Nusra Cephesi’ni hedef alan operasyonlara yol açacak bir anlaşma istemediğini de belirten Esad; “Anlaşma sadece iki büyük ülke arasındaki müzakere bağlı değil. Anlaşma, niyete bağlı. ABD’nin anlaşma yapmak için niyeti olmadığını biliyorduk” diye konuştu.

Nusra Cephesi için, “ABD’nin Suriye savaşındaki en somut ve etkili kartı” ifadelerini kullanan Esad, Suriye’de ılımlı muhalefet bulunmadığını, bunun “tek boynuzlu at” gibi bir efsane olduğunu söyledi.

Suriye Devlet Başkanı, “Tüm gruplar aynı üyelere sahip. 4-5 sene önce Özgür Suriye Ordusu olarak adlandırılanlar, sonradan El Nusra Cephesi oldu, daha sonra da IŞİD. Aynı üyeler bir gruptan diğerine geçiyor. Bu nedenle teröristleri ayırt edemiyorlar ve etmek de istemiyorlar” dedi.

Türkiye, Irak ordusuna Başika kapılarını açar mı?


Türk askeri Suriye’de ateşe atılıyor!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.