TCMB enflasyon raporu piyasaları nasıl etkiledi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dördüncü enflasyon raporunu açıkladı. Sadeleştirme süreci tamamlanıyor, ancak Dolar’da yön hala yukarı!

tcmb-enflasyon-raporu

Geçtiğimiz enflasyon raporunda Enflasyonun % 70 olasılıkla 2016 yılı sonunda % 6,6 ile % 8,4 arasında orta noktası ise % 7,5 olması bekleniliyordu. 2017 yılı sonunda ise 4,3 ile % 7,7 aralığında orta noktası ise % 6 olması ön görülüyordu. Bugünkü toplantında tahminlerde ise, 2016 yılı sonunda enflasyonun %7,0-8,00 aralığında gerçekleşeceği tahmininde bulunuldu. Orta noktasında ise bir değişikliğe gidilmedi. 2017 yılı sonunda ise %70 olasılıkla %5,0-8,0 aralığında, orta noktası ise %7,5 olarak güncellendi. Ancak, TCMB son toplantısında faiz indirimlerinin devamını açıklanan verilerin belirleyici olacağını ifade etmişti. Merkez bankası başkanı Çetinkaya enflasyon raporu sunumunda veriler izin vermesi halinde sadeleştirme sürecine devam edeceklerini ifade etti.

Dolar rekor seviyelere yeniden yaklaşıyor

Geçtiğimiz toplantıda sadeleştirme sürecine ara veren merkez bankası henüz daha sürecin sonlanmadığına yönelik mesajlarına devam etti. TCMB, son zamanlarda faiz indirimlerinin devamı için referans olarak gösterdiği çekirdek enflasyonun düşüş eğiliminin devam etmesini bekliyor. 2017 yılı tahmininin yukarı yönlü revize edilmesi ve sadeleştirme sürecinin büyük ölçüde tamamlandığı ifadesi sadeleştirme sürecinin yavaş yavaş sonuna yaklaştığına yönelik bir mesaj olarak da değerlendirebilir. Dolar TL paritesi ise enflasyon oranının yukarı yönlü revize edilmesi sonrası 3.100 seviyelerinin üzerine çıksa da kalıcı olmadı. Düşüşlerin hız kazanabilmesi için 3.0850 destek seviyesinin aşağı yönlü geçilmesi önemli olabilecektir. Geçilmediği sürece yukarı yönlü hareketler tekrardan 3.1120 rekor bölgesine doğru sürebilir. 3.0850 desteğinin kırılması halinde 3.0720 – 3.0650 bant aralığı ön plana çıkabilir. Öte yandan yarın ABD’den açıklanacak olan üçüncü çeyrek büyüme rakamları Dolar TL kuru üzerinde belirleyici olacaktır. ABD ekonomisinin beklentilerin üzerinde büyümesi halinde yükselişlerin devamı görülebilir.Yazan: Murat Tufan, Destek Yatırım Araştırma Müdürü

Dolar/TL 3.50’nin üzerini görebilir!

15 Temmuz sonrası Türkiye’de ekonomi nasıl ilerliyor?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.