TCMB enflasyon raporu piyasaları nasıl etkiledi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dördüncü enflasyon raporunu açıkladı. Sadeleştirme süreci tamamlanıyor, ancak Dolar’da yön hala yukarı!

tcmb-enflasyon-raporu

Geçtiğimiz enflasyon raporunda Enflasyonun % 70 olasılıkla 2016 yılı sonunda % 6,6 ile % 8,4 arasında orta noktası ise % 7,5 olması bekleniliyordu. 2017 yılı sonunda ise 4,3 ile % 7,7 aralığında orta noktası ise % 6 olması ön görülüyordu. Bugünkü toplantında tahminlerde ise, 2016 yılı sonunda enflasyonun %7,0-8,00 aralığında gerçekleşeceği tahmininde bulunuldu. Orta noktasında ise bir değişikliğe gidilmedi. 2017 yılı sonunda ise %70 olasılıkla %5,0-8,0 aralığında, orta noktası ise %7,5 olarak güncellendi. Ancak, TCMB son toplantısında faiz indirimlerinin devamını açıklanan verilerin belirleyici olacağını ifade etmişti. Merkez bankası başkanı Çetinkaya enflasyon raporu sunumunda veriler izin vermesi halinde sadeleştirme sürecine devam edeceklerini ifade etti.

Dolar rekor seviyelere yeniden yaklaşıyor

Geçtiğimiz toplantıda sadeleştirme sürecine ara veren merkez bankası henüz daha sürecin sonlanmadığına yönelik mesajlarına devam etti. TCMB, son zamanlarda faiz indirimlerinin devamı için referans olarak gösterdiği çekirdek enflasyonun düşüş eğiliminin devam etmesini bekliyor. 2017 yılı tahmininin yukarı yönlü revize edilmesi ve sadeleştirme sürecinin büyük ölçüde tamamlandığı ifadesi sadeleştirme sürecinin yavaş yavaş sonuna yaklaştığına yönelik bir mesaj olarak da değerlendirebilir. Dolar TL paritesi ise enflasyon oranının yukarı yönlü revize edilmesi sonrası 3.100 seviyelerinin üzerine çıksa da kalıcı olmadı. Düşüşlerin hız kazanabilmesi için 3.0850 destek seviyesinin aşağı yönlü geçilmesi önemli olabilecektir. Geçilmediği sürece yukarı yönlü hareketler tekrardan 3.1120 rekor bölgesine doğru sürebilir. 3.0850 desteğinin kırılması halinde 3.0720 – 3.0650 bant aralığı ön plana çıkabilir. Öte yandan yarın ABD’den açıklanacak olan üçüncü çeyrek büyüme rakamları Dolar TL kuru üzerinde belirleyici olacaktır. ABD ekonomisinin beklentilerin üzerinde büyümesi halinde yükselişlerin devamı görülebilir.Yazan: Murat Tufan, Destek Yatırım Araştırma Müdürü

Dolar/TL 3.50’nin üzerini görebilir!

15 Temmuz sonrası Türkiye’de ekonomi nasıl ilerliyor?