YARSAV Eski Başkanı Murat Arslan gözaltına alındı

OHAL kararnamesi ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin (YARSAV) eski Başkanı Murat Arslan, Ankara’daki evinden gözaltına alındı…

YARSAV Eski Başkanı Murat Arslan gözaltına alındı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü FETÖ soruşturması kapsamındaki operasyonun Sayıştay Denetçilerine yönelik olduğu ve aralarında eski Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Kaya ve Murat Arslan ile birlikte 19 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Soruşturma kapsamında Sayıştay’daki görevinden de açığa alınan Arslan Emniyet’e götürüldü. YARSAV, OHAL kapsamında yayınlanan kanun hükmünde kararnameyle (KHK), kapatılmıştı. YARSAV kapatılma kararına ilişkin “Yarsav Ruhu Kapatılamaz” başlıklı basın bildirisini, “667 sayılı KHK ile kapatılan YARSAV Yönetim Kurulu” imzası ile paylaşılmıştı.


YARSAV eski başkanı gözaltına alındı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında aralarında eski Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Mehmet Oğuz Kaya ile eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği Başkanı Murat Arslan’ın da bulunduğu 19 Sayıştay denetçisi gözaltına alındı.

Başsavcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Memur Suçları Soruşturma Bürosunca, Ankara merkezli 7 ilde Sayıştay denetçileri hakkında soruşturma başlatıldı.

26 Sayıştay denetçisi hakkında gözaltı kararı alındı

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hakan Pektaş’ın talimatıyla başlatılan operasyon kapsamında, aralarında eski Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Kaya ile Yargıçlar ve Savcılar Birliği Eski Başkanı Murat Arslan’ın da bulunduğu 26 Sayıştay Denetçisi hakkında “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla gözaltı kararı alındı.

Gözaltı kararı verilen şüphelilerden Kaya ve Arslan’ın da olduğu 19’unun gözaltına alındığı, 7’sinin adreslerinde bulunamadığı belirtildi

Sayıştay denetçiliği görevini yürütürken, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında açığa alınan Kaya ve Arslan’ın, sabah saatlerinde evlerinde gözaltına alındığı öğrenildi.


Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın başkanlığı döneminde Genel Sekreter olan Kaya, Kılıç’ın başkanlığı devretmesinin ardından Sayıştay’da denetçi olarak görevlendirilmişti. Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan KHK ile kapatılan YARSAV’ın Başkanı Murat Arslan da Anayasa Mahkemesi raportörü olarak görev yaparken, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın “oluru” ile 2015’te Sayıştay denetçisi yapılmıştı.

Hoca Efendi’den FETÖ’ye uzanan bir yol