Adana Valiliği otoparkında patlama olay yerinden görütüler

Adana Valiliği’nin otoparkında bu sabah meydana gelen patlama 2 kişi hayatını kaybetti, 5’i ağır 21 kişi yaralandı. Vali Mahmut Demirtaş’ın binaya giriş saatinde patlatıldı.

Kentin büyük bölümünden duyulan patlamayla birlikte otoparktaki araçlar yanmaya başlarken o sırada araçlarını park eden ve oradan geçenler yaralandı. Valilik binası başta olmak üzere çevredeki çok sayıda binanın camları kırıldı. Polis bölgeyi güvenlik çemberine aldı.

Güvenlik güçleri bombalı araçla saldırıyı düzenleyen teröristlerin yakalanması için operasyon başlattı.


adana valiliği otoparkı patlama
Adana Valiliği otoparkında patlama

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, “Saat 08.05 civarında otoparkta Valilik makam girişine yakın yerde araç patlatılıyor. Bir kadın tarafından olayın gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.” dedi. Demirtaş, patlamada 2 kişinin yaşamını yitirdiğini, 21 kişinin yaralandığını bildirdi.

adana valiliği otoparkı patlama
Adana Valiliği otoparkında patlama

Kadın terörist şüphesi

Aracın bu zamana kadar herhangi arama kaydının olmadığını anlatan Demirtaş, “Saat 08.05 civarında otoparkta Valilik makam girişine yakın yerde araç patlatılıyor. Bir kadın tarafından olayın gerçekleştirildiği tahmin ediliyor. Patlamada 2 kişi öldü, 16 kişi yaralandı. Yaralılar hastanelere kaldırıldı.” diye konuştu. Kadın teröristin valilikte mesainin başladığı sırada getirip, binanın protokol girişindeki açık otoparkta valinin makam aracının park alanına yakın bir yere bıraktığı ve uzaklaşmasının ardından patlamanın olduğu belirtildi.


adana valiliği otoparkı patlama
Adana Valiliği otoparkında patlama

Hedef Adana Valisi miydi?

Habertürk’ten Beycan Üçkardeş’in verdiği bilgiye göre, bombalı yüklü otomobilin, bir kadın terörist tarafından valilik otoparkına girişin yoğun olduğu saat 07.30 sıralarında dikkat çekmeden sokulduğu ve makam girişinin 5 metre yakınına park edildiği belirlendi.

Hayatını kaybedenlerin valilik personeli olduğu belirtildi. Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın her gün aynı saatte valilik binasına geldiği ancak bugün geciktiği öğrenildi.

adana valiliği otoparkı patlama
Adana Valiliği otoparkında patlama

ABD Adana Konsolosluğu uyarmıştı

ABD Adana Konsolosluğu 20 gün önce vatandaşlarını uyaran bir açıklama yayımlamıştı. Açıklamada, kentte yaşayan vatandaşlarına olabilecek bombalı saldırı ve şiddet eylemlerine karşı yeni bir uyarıda bulunulmuştu.

ABD Adana Konsolosluğu uyarmıştı


Konsolosluk sitesinden yapılan uyarıda “Önceden planlanmış saldırı olabileceği; silahlı saldırı, kaçırma, bombalama ya da şiddet eylemi şeklinde meydana gelebileceği vurgulanarak, ABD vatandaşlarının dikkatli olması uyarısında bulunuldu. Ayrıca ABD’lilerin Türkiye’nin güneydoğusu, Suriye -Türk sınırına yakın yerler ile özellikle büyük kent merkezlerine seyahatten kaçınmaları, turistik yerlerde dahil olmak üzere, büyük kalabalıklardan, siyasi toplantılar ve mitinglerden uzak durmaları” istenmişti.

El Bab’da Suriye rejimi Türk askerine havadan saldırdı