Avrupa’da daha ucuza tatil yapmak için ipuçları

Uzun zamandır yüksek tutarlı giderler nedeniyle tatilinizi erteliyorsanız Avrupa’nın en sevilen şehirlerine bütçenizi fazla zorlamadan, çok daha uygun fiyatlarla uçabileceğiniz bu tarihlere göz atmadan planlarınızı yapmayın.

Avrupa'da ucuz tatil yapmak

Avrupa’da tatilin hayalini kuranları en fazla zorlayan konuların başında pahalı uçak biletleri geliyor. Türkiye’nin en büyük uçak bileti sitelerinden Enuygun.com’un Seyahat Analisti Murat Ekinay’ın açıklamasına göre seyahat tarihlerinize dikkat ederek başta uçak bileti olmak üzere harcamalarınızı çok daha aşağılara çekmeniz mümkün.

Avrupa’nın en güzel rotalarında tatil için en uygun tarih aralıklarına dikkat ederek daha ucuza bilet bulunabileceğini belirten Ekinay, ”Daha ucuza uçmak isteyenlerin genellikle en az üç ay öncesinden biletlerini satın almaları gerekiyor. Bununla birlikte Avrupa’nın en sevilen şehirlerine doğru zamanlarda uçarak neredeyse yarı yarıya kazanç sağlayabilirsiniz” dedi. İşte Avrupa’da daha ucuza tatil yapmak için seyahatinizi kolaylaştıracak ipuçları…


İspanya’da ocak daha avantajlı

ispanya tatili

Lezzetli tapasların şehri Barcelona, ülkenin başkenti Madrid veya tarihe tanıklık edebileceğiniz Sevilla…  Seyahat Analisti Murat Ekinay’a göre İspanya’da görmek istediğiniz şehir hangisi olursa olsun, ocak ayını tercih ederek uçak bileti ve otellerde avantajlı fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Ekinay’ın açıklamasına göre temmuz ve ağustos ayları ülkede yaşayanlar için tatil dönemi olduğu gibi bu aylar aynı zamanda yurt dışından gelen turistlerin de seyahat için en fazla tercih ettiği dönemler.

Bu nedenle yaz ayları dışında kalan dönemleri tercih etmeniz ekonomik olarak avantajlı olacak. Üstelik İspanya’nın genelinde yıl boyunca hakim olan ılıman hava ülkeyi tüm yıl ziyaret için elverişli hale getiriyor. Yaz ortasında Barcelona’ya tek kişilik gidiş dönüş uçak bileti 1000 TL civarındayken, ocak ayında ise bu fiyat 400 TL’ye kadar düşebiliyor.

Paris’te şubat fırsatlarını yakalayın

paris tatili

Adı romantizm ile birlikte anılan Fransa’nın başkenti Paris özellikle 14 Şubat Sevgililer Günü’nde en fazla tercih edilen yerlerden biri. Şehirde Sen Nehri kıyısında yapacağınız romantik gezintileri Şubat dönemine denk getirirseniz daha uygun fiyata uçak bileti bulabilirsiniz. Üstelik bu dönemde Eyfel Kulesi’nden karlar altında Paris’i izleme şansı da yakalayabilirsiniz. Paris’e uygun fiyatlarla uçmak için bir diğer alternatifin ise belirli dönemlerde düzenlenen kampanyaları takip etmek olduğu belirtiliyor.

Amsterdam için de en avantajlı zaman şubat ayı

amsterdam tatili

Tıpkı Paris gibi romantik çiftlerin gözdesi olan Amsterdam’a şubat ayında uçanlar diğer dönemlerle kıyaslandığında neredeyse yarı yarıya kazanç sağlıyor. Çok sayıda kanalın üzerine kurulan şehir, bisiklet sevenler için de harika bir alternatif. Kentte bisiklet kullanımı o kadar yaygın ki insandan fazla bisiklet olduğu söyleniyor. Amsterdam’da kış ayları biraz sert geçse de bu dönemde şehrin ünlü tarihi yapılarını ve müzelerini gezebilirsiniz. Biletinizi biraz erken satın alarak, şubat ayında gidiş dönüş vergiler ve hizmet bedeli dahil 300-350 TL gibi bir tutar ile Amsterdam’a bilet bulabilirsiniz.

Lizbon’a mart ayında uçanlar kazanıyor

lisbon tatili

Eğer rotanızı İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulan Lizbon’a çevirmek isterseniz, mart ayında yılın diğer dönemleriyle kıyaslandığında çok daha ucuza bilet bulabilirsiniz. Sarı tramvaylarıyla ünlü şehirde sayısız tarihi eser, müze ve park ziyaretçileri bekliyor.


Lizbon’a mart ayında gidiş dönüş uçak biletleri 600 TL civarında. Yaz aylarında ise bu tutar iki katına kadar çıkabiliyor. Eğer Schengen vizeniz varsa, İspanya’ya uçarak buradan Portekiz’e geçebilir ve daha uygun fiyatlarla iki ülke birden görebilirsiniz.

Atina’ya mart ortasında avantajlı uçun

atina tatili

Çok sayıda antik kalıntıya ve tarihi esere ev sahipliği yapan Yunanistan’ın başkenti Atina’da Paris ve Londra gibi başkentlerle kıyaslandığında daha ucuza tatil yapılabilecek rotalar arasında yer alıyor. Atina’yı ziyaret etmek için mart aynının ortasını seçerseniz, önemli miktarda avantaj sağlayarak şehirde tatil yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

Atina’ya mart ayında gidiş dönüş vergiler dahil 270 TL gibi bir tutara seyahat etmek mümkün. Atina’da görülmesi gereken yerler arasında kenti tepeden izlemek için benzersiz bir manzara sunan tarihi Akropolis, şehrin merkezinde bulunan Parlamento Binası, restoranları ve tavernaları ile bilinen Plaka bölgesi sayılabilir. Atina’ya kadar gelirseniz bize çok da yabancı olmayan Yunan lezzetlerinin de tadına mutlaka bakın.

Londra’da baharın keyfini sürün

londra tatili

Birleşik Krallık başkenti Londra yılın her döneminde seyahat edilebilecek keyifli bir şehir. Toplamda 140’dan fazla park bulunan Londra’da, Hyde Park, Richmond Park, St. James Park ve Green Park gibi geniş yeşil alanları turlarken, içinde Kensington Sarayı’nın da bulunduğu Kensington Bahçeleri’ni görebilirsiniz.

Londra’da görülmeye değer yerlerden biri de aynı zamanda dünyanın en büyük Çin mahallelerinden biri olan Chinatown. Burada ünlü Uzak Doğu lezzetlerini tadabilir ve marketlerden Çin kültürünün uzantısı olan seçenekler arasından alışveriş yapabilirsiniz. Sahip olduğu çok sayıda park ve bahçe ile ünlü şehre genellikle yaz ayları dışında kalan dönemlerde uygun fiyatlı bilet bulunabiliyor. Londra’ya gelmek için en ucuz zaman olarak bilinen ilkbahardan sonra en uygun dönemler ise sonbahar ve kış ayları..

Roma için kasım ideal

roma tatili

İtalya’nın başkenti Roma’yı görmenin hayalini kuranlar için en uygun dönemlerin başında kasım ayı geliyor. Aşk Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Colosseum gibi tarihi yapılar ve yerlerle ünlü şehirde görülmeye değer eserleri turlarken ülkenin dünyaca ünlü makarna ve pizzalarının da tadına bakabilirsiniz.


Roma’ya uçmak için en uygun dönem kasım olsa da şehre aralık ve ocak aylarında da diğer dönemlere kıyasla daha uygun fiyatlarla bilet bulabilirsiniz. Roma’ya bu dönemlerde gidiş dönüş her şey dahil 300 TL’den başlayan fiyatlarla bilet bulmak mümkün. En fazla talep gören haziran, temmuz ve ağustos ayları ise aynı zamanda uçak biletleri ile şehirde oteller ve diğer konaklama tesislerinin fiyatlarının en fazla arttığı dönem.

Avrupa’nın en sıra dışı dört oteli!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.