CHP öğrenci yurtlarının denetlenmesi için 6 ay önce teklif vermiş!

CHP, öğrenci yurtlarının tespiti ve denetlenmesi için 6 ay önce komisyon kurulması yönünde teklif vermiş. Ancak Ak Parti’nin oylarıyla reddedilmiş.

CHP öğrenci yurtlarının denetlenmesi için 6 ay önce teklif vermiş!

Adana Aladağ’daki kız öğrenci yurdunda çıkan yangından çok önce CHP tarafından öğrenci yurtlarının durumunun araştırılması için TBMM’ye komisyon kurulması teklifi verdiği ancak bu teklifin Ak Parti tarafından reddedildiği ortaya çıktı.

İşte CHP’nin yurtlar için o teklifi:

CHP öğrenci yurtlarının denetlenmesi için 6 ay önce teklif vermiş!

Ak Parti neden reddetti?

Sözcü‘nün haberine göre bu teklifin CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen’in imzasıyla verildiği öğrenildi.


CHP Adana milletvekili Elif Doğan Türkmen, Sözcü’ye yaptığı açıklamada, Ak Parti’nin eğitim politikasını “cemaat yurtları aracılığıyla kendine uygun vatandaş yetiştirmek” olarak yorumlayarak “Cemaat yurtları aracılığıyla kendilerine uygun prototip vatandaş yetiştirmek. Bu nedenle önergelerimizi görmüyor, sesimizi, çığlığımızı duymuyorlar” dedi.

Türkmen, çok kısa bir süre önce yaşı tutmayan kız çocukları ile evlendikleri için hapiste bulunanlara af getiren ve toplumda “tecavüzcülere af yasası” olarak adlandırılan yasanın, kadınlar ve duyarlı vatandaşların seslerini yükseltmesiyle geri çekildiğine dikkat çekerek, “kadınlara ve duyarlı vatandaşlarımıza, cemaat yurtlarına karşı da seslerini yükseltmeleri çağrısında bulunuyorum” diye konuştu.

adana aladağ öğrenci yurdu

“Asıl sorun, Ak Parti’nin eğitim politikasında”

Asıl sorunun “Ak Parti’nin eğitim politikası” olduğunu savunan CHP’li Elif Doğan Türkmen, “bilinçli olarak çocuklarımızı cemaat yurtlarına teslim edip, kendilerinin istediği insan tipine uygun yetişmesini sağlıyorlar. Bugün Aladağ’ı konuşuyoruz. Çünkü yangın Aladağ’daki cemaat yurdunda meydana geldi. 100 kilometre ilerde, Şahinbeyli’de de var böyle bir yurt. Erkek öğrenci yurdu konut olarak yapılıp, beş kata çıkarıldığı konuşuluyor. Adana’da ne varsa Türkiye’nin her yerinde de o vardır. Eğitim politikası, partinin değil devletin politikası olmalı. Devlet asli görevini yapmalı. Eğitim devletin asli görevidir. Yurt da bu asli görevlerden biridir.” diye konuştu.


“Vatandaş mecbur olduğu için çocuklarını cemaat yurtlarına gönderiyor”

Hastanede Aladağ’daki yurt yangınından yaralı kurtulan çocukları ziyaret ettiğini, ebeveynleri ile konuştuğunu anlatan Türkmen; ” Vatandaşlar ‘2 yıl önce devletin yurdu vardı. Yıktılar. Süleymancılar’ın yurdu vardı, çocuklarımızı oraya gönderdik’ diyorlar. Tercihle değil, mecburiyetten biçarelikten gönderiyorlar. Müteahhit arkadaşlarımızla konuştuğumuzda, ‘biz bu tür şeyler yaptığımızda basamağın santimini bile ölçüyorlar, herşeyi denetliyorlar’ diyorlar. Ancak Aladağ’daki bu yurdun yönetmeliğe aykırı olduğu çok açık ve net. böyle bir yurda nasıl izin verildi? Yılda iki kez kontrol edilmesi gerekiyor, edildi mi?” dedi.

“Birkaç kişiye işlem yapıp, üstünü kapatacaklar”

Daha önce de Konya ve Van’daki yurtlarda da benzer olayların yaşandığını, hatırlatan Türkmen “Şimdi de Aladağ’da oldu. Yarın başka bir yerde olacak.  Yurtlarda çocuklara tecavüz ediliyor, denetleme yapılmıyor. Ak Parti, artık görevini yapmak zorunda” diye konuştu.

“Paralel Yapı’dan alıyorlar, TÜRGEV’e veriyorlar”

Hükümetin, öğrenci yutlarını devlet eliyle yapmak yerine, “Bir cemaatten alıp, bir diğerine verdiğini” savunan Türkmen şöyle konuştu:


“Paralel yapı olayı patladığında, yurtlara yerleşme zamanıydı. O zaman ilgili bakana yurt bulamayan öğrencilerin durumunu sordum. Adana’da okul kazanan birçok çocuk yurtara yerleşmediğini söyledim. Bana yaptıkları yurtları anlattı. .Yaptığın beni ilgilendirmez. Beni ilgilendiren yurt bulamayan çocuklardır. Bunların yaptığı çözümsüzlük. Yurtları bir cemaatten alıp, bir başka cemaate teslim etmek neyi getiriyor? paralelden alıp, TÜRGEV’e veriyorlar yurtları. İlköğretimde özel yurtlara yasaya göre izin yok. Ancak  Milli Eğitim Bakanlığı protokoller yaşarak bunlara yasallık kazandırmaya çalışıyor. Onu da soracağız; Bu protokolü nasıl yaptınız, nasıl denetlediniz diye soracağız? ” dedi.

Bir ülke düşünün ki her gün yangın her gün yas

Adana Aladağ’da kız öğrenci yurdunda yangın


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.