Demir Kardaş’ın Fenerbahçesi Sakızları Sergisi açıldı

Sanatseverler, Baskıresim sanatçısı Demir Kardaş’ın “Fenerbahçesi Sakızları Sergisi”nin açılışında bir araya geldi.

Demir Kardaş’ın “Fenerbahçesi Sakızları Sergisi” açıldı!

İstanbul Bilgi Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde 4 Aralık tarihine kadar devam edecek özgün baskıresim sergisi, Fenerbahçe Parkı’nda yok olmaya yüz tutmuş anıtsal sakız ağaçlarına tanıklık etmeye davet ediyor.

Baskıresim sanatçısı Demir Kardaş’ın, linol baskı tekniği ile hayat verdiği Fenerbahçesi Sakızları Sergisi’nin açılışı, İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’ndeki Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde gerçekleştirildi. Bilgi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı ev sahipliğinde düzenlenen sergide, Demir Kardaş, kentsel dönüşüm adı altında doğaya yapılanlara ve yok olmaya yüz tutmuş sakız ağaçlarına dikkat çekiyor.


demir-kardas-fenerbahcesi-sakizlari-sergisi-1

Ağaçlar adına başkaldıran ve mücadele eden, seri linol baskı çalışmalarından oluşan serginin açılışında, sanatçı Demir Kardaş, “İstanbul Bilgi Üniversitesi aracılığıyla sanatseverlere, BİLGİ’li akademisyen ve öğrencilere ulaşmak benim için çok önemli ve gurur verici” dedi.

demir-kardas-fenerbahcesi-sakizlari-sergisi-2

Serginin açılışında konuşan İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Dilistan Shipman “Sanata ve sanatçıya değer veren bir üniversite olarak, sanat ile lezzeti harmanladığımız bir açılış gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz yaptıkları kurabiye ve şerbette sakız kullanarak sergi ile uyum içinde bir sunum yaptılar. Sanatçımız Demir Kardaş’a yok olmaya yüz tutmuş sakız ağaçları ile ilgili yarattığı farkındalık için teşekkür ederiz” dedi.

Tarihi sakız ağaçlarını ölümsüzleştiren serginin kapıları, 4 Aralık Pazar gününe kadar sanatseverlere açık olacak.

demir-kardas-fenerbahcesi-sakizlari-sergisi-3

 

Demir Kardaş


1950 İstanbul doğumlu Demir Kardaş, lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde, yüksek lisansını ise Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Sanat Kuramı ve Eleştiri” bölümünde tamamladı. Kardaş’ın, 2012 yılında, 71. Devlet Resim ve Heykel Yarışması’nda, Özgün baskı dalında “Başarı Ödülü” de bulunuyor.

Ned Pamphilon’un İstanbul sergisi: Ned’en İstanbul?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.