Diyabet tedavisinde obezite ameliyatları umut oldu

Diyabet üzerine çalışmalar yapan dünyanın önde gelen 45 kuruluşu, diyabetli kişilere obezite ameliyatlarında en sık yapılan mide ameliyatlarının tavsiyesinin artık bir standart haline getirilmesi kararı aldı.

Diyabet tedavisinde obezite ameliyatları umut oldu

Diyabet tedavisinde obezite ameliyatları uzun yıllar ilaç kullanmaya gerek olmadan diyabetin kontrol altında tutulmasına yardımcı oluyor.

Obeziteyle ilgili yaptığı tüp mide ameliyatları uluslararası bilim dergilerine konu olan Prof. Dr. Halil Coşkun, bu önemli bilimsel gelişme hakkında şu bilgileri verdi.


“Diyabetle ilgili çalışmalar yapan dünya çapında 45 kurumun yaptığı ortak açıklamada obezite cerrahisinin dünyadaki yüz binlerce diyabet hastası için çok faydalı olabileceği belirtildi. Açıklamaya göre, mide ameliyatı seçeneği insülinin ortaya çıkışından itibaren diyabet tedavisi yöntemlerindeki en büyük değişim olarak kabul ediliyor.

Diyabet tedavisinde belirlenen yeni prensiplere göre, kanlarındaki glikoz oranının kontrolü nasıl olursa olsun, mide küçültme ameliyatı ve bu yolla kilo kaybının sağlanması, vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan tüm diyabet hastalarına, ayrıca yaşam tarzlarında değişiklik yaparak ya da ilaçla kandaki glikoz değerleri kontrol altına alınmayan ve vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olan herkese tavsiye edilmeli.

Prof. Coşkun diyabet tedavisinde 2000 yılından beri uyguluyor

Dünyadaki birçok ülkenin bir “diyabet salgınının” tam ortasında olduğunu göz önüne alırsak alınan bu karar son derece yerinde. Benim Türkiye’de 2000 yılından beri uyguladığım bu ameliyatların tüm dünyada tavsiyesinin standart haline gelmesi sevindirici bir gelişme.

Çünkü Tip 2 diyabet kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. Tedavi edilmediği ve ilaçlarla kontrol altına alınamadığı taktirde hastalarda görme kaybı, böbrek yetmezliği, kalp krizi ve bacak veya ayakların kesilmesiyle sonuçlanan bir dizi sağlık sorununun oluşmasına neden olur. Mide ameliyatı seçeneği diyabet tedavisindeki geleneksel tedavi yöntemlerinden radikal bir kopuşun göstergesidir.


Diyabet tedavisi için belirlenen yeni prensipler birçok bilimsel bulguya dayanılarak ortaya çıkmış. Bu bulgular arasında 11 tane rastgele yapılmış test de var. Bu testlerde ortaya çıkan sonuç birçok vakada mide ameliyatlarının kandaki glikoz seviyesini Tip 2 diyabetin tanı eşiğinin altına düşürüyor veya kandaki glikoz seviyelerinde ciddi bir düzelme sağlıyor.

diyabet-tedavisinde-obezite-cerrahisi

Ayağı kesilmiyor ilacı da bırakıyorlar

Bu vakaların çoğunda hastalar ya tamamen diyabet ilaçlarını bırakıyorlar ya da kullandıkları ilaç miktarı önemli ölçüde azalıyor.

Mide ameliyatı ayrıca, kandaki glikoz seviyesini mükemmel şekilde kontrol altına alıyor ve kalp-damar sağlığıyla ilgili risk faktörlerini de azaltıyor.

Meslektaşlarımız, uygun hastalarda, hastaların kilo kaybetmesini, insülin direncini düşürerek diyabetin kötü etkilerinin azalmasını sağlayan bu yöntemi hastalarına gönül rahatlığıyla tavsiye edebilir.”

Diyabet tedavisinde mide ameliyatı aralarında Uluslararası Diyabet Federasyonu, Amerikan Diyabet Derneği, İngiliz Diyabet Derneği ve Çin Diyabet Araştırma Merkezi’nin de olduğu 45 uluslararası organizasyon tarafından destekleniyor ve tavsiye ediliyor.


Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yeni yapılan bir araştırmaya göre, son 40 yılda diyabet hastası olan yetişkinlerin sayısı dört kart artarak, 422 milyona ulaştı. Uluslararası Diyabet Federasyonu’na göre, bu rakam 2040 itibariyle 642 milyona yükselecek.

Diyabette risk faktörleri nelerdir? Doğru egzersiz nasıl yapılır?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.