Doğru proteini almak için ne yapmalı?

Uzmanlar, vücudumuzun güçlü ve sağlıklı kalabilmesi için sudan sonra en çok protein alımına ihtiyacımız bulunduğunu belirterek; her gün süt içmenin önemine dikkat çekiyor. Doğru proteini almak için ne yapmalı?

Doğru proteini almak için ne yapmalı?

Uzmanlar; sütün en iyi protein kaynaklarından biri olduğunun altını çizerek, çocukların büyümesinin yanı sıra; hipertansiyondan obeziteye kadar birçok hastalıkla mücadele için önemli olduğunu belirtiyor.

Sağlıklı yaşam için

Sağlıklı yaşam için gereken ve özellikle çocukların büyüme kaynağı olan protein düzenli almanın önemini vurgulayan uzmanlar, her gün düzenli süt içilmesi gerektiğinin altını çiziyor.


Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Baş konu hakkında yaptığı açıklamada; “Beslenme düzenimizde önemli protein kaynağı süttür. 1 litre süt 32 gram protein içerir. Bu nedenle sütte bulunan proteinler, hücre ve dokuların oluşmasında, saç ve tırnakların gelişmesinde önemli rol oynamakta, büyüme ve gelişmeye büyük ölçüde katkı sağlamakta, kasların sağlıklı gelişmesine ve çalışmasına yardımcı olmaktadır” dedi.

Prof. Dr. Baş, özellikle çocukların fiziksel ve beyinsel gelişiminde proteinin önemine dikkat çekerek, “Yüksek kalitede, gerçek protein içeren sütün her gün tüketilmesi gerekir. Sütte bulunan proteinler diğer yiyeceklerde bulunan proteinlerden daha yüksek kalitededir. Vücudumuz sütteki proteininin tamamına yakınını sindirmektedir. Bu nedenle süt en sağlıklı protein kaynağı olan gıdaların başında gelir” şeklinde konuştu.


Prof. Dr. Murat Baş sütün toplumda yalnızca kalsiyum kaynağı gibi görüldüğünü, ancak son dönemde yapılan araştırmalarda, çok farklı hastalıkların kontrolü gibi önemli etkilerinin de ortaya çıktığını belirterek şu bilgileri verdi: “Süt aynı zamanda fosfor, magnezyum, çinko ve selenyum gibi diğer birçok minerali de içinde barındırmaktadır. Son 20 yılda, süt ürünleri proteinleri üzerine araştırmalar artmıştır. Bugün biz biliyoruz ki süt ürünleri proteinlerinin hipertansiyon, dislipidemi ve hipertansiyon üzerine direk pozitif etkileri bulunmaktadır.

Süt ürünleri proteinleri aynı zamanda yağsız vücut kitlesini artırma ve obeziteyi azaltma aracılığıyla dolaylı yoldan metabolik sağlığı iyileştirmektedir.”

protein

Kolay sütlaç nasıl yapılır?

Pişirme şekli : Kaynatma Hazırlama süresi : 10dk Pişirme süresi : 25dk


Porsiyon : 2 Kişilik Kalori Değeri : 300

Malzemeler :

 • – 1 lt süt
 • – 1/2 su bardağı toz şeker
 • – 1 kahve fincanı pirinç
 • – 1 tutam tuz

Yapılışı :

 • – Sütü tencereye ekleyelim.
  – Pirinç ve bir tutam tuzu da ekleyelim.
  – Karıştırarak pirinçler yumuşayana kadar orta harlı ateşte 20 – 25 dakika pişirelim.
  – 15 dakika kadar pişirdikten sonra şekeri ilave edelim ve şekerin erimesini bekleyerek pişirmeye devam  edelim.
  – Sütlacın kıvamından piştiğini anlayabiliriz.
  – Sütlacı kaselere koyalım.
  – Üzerine tarçın ve fındık ekleyebiliriz. Kolay sütlaç hazır. Afiyet olsun!

Fit bir vücut için içinde protein saklı 10 besin