Kayak tatilini en uygun fiyata yapmanın 10 altın kuralı

Her biri indirim mühendisi olan üyelerden gelen yanıtları derleyen site, ucuz kayak tatilinin 10 altın kuralını belirledi.

Kayak tatilini en uygun fiyata yapmanın 10 altın kuralı

Uludağ, Kartalkaya yerine Zigana, Bubi Dağı, Ergan Dağı gibi yeni gelişen destinasyonlar tercih edilmeli. Kasım, aralık’ın ilk yarısı ve mart ayında, yılbaşı ve sömestre göre üçte bir fiyata konaklamak mümkün.

400’ü aşkın sanal mağazayı tek çatı altında toplayan, Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com, en uygun fiyatlı kayak tatilinin 10 altın kuralını paylaştı.


Site üzerinden alışveriş yapan, bu alışverişler karşılığında nakit para kazanan üyelere, “En uygun fiyatlı kayak tatili nasıl yapılır” sorusu yöneltildi.

kayak tatili

1- Rezervasyon kar yağmadan yapılmalı

Kayak tatilinde erken rezervasyon önemli. Kar yağışıyla birlikte insanların aklına kayak tatili geldiğinden, talep artışı yaşanıyor, bu da fiyatlara yansıyor. Kar yağmadan daha uygun fiyatlı rezervasyon mümkün.

2- İnternetten araştırıp, online satın alınmalı

Konaklama yapılacak yerin fiyat araştırması mutlaka internetten yapılmalı. Aynı otele pek çok tatil sitesinden ulaşmak mümkün. Her tatil sitesinin kendine özgü kampanyası olur, size en uygun olanını seçebilirsiniz. Ayrıca, tatil satın alacağınız siteyi, para iadeli sitelerden seçmeniz ekstra nakit para kazanmanızı sağlayacak, tatiliniz planladığınızdan da ucuza gelebilecektir.

3- Yabancı siteler de araştırılmalı

İnternette artık yerli-yabancı kavramı kalmadı, Online tatil rezervasyonu yapabileceğiniz yabancı siteler de var. Bunların çoğunluğu Türkçe yayın yaparak, Türk otelleri için çok rekabetçi fiyatlar verebiliyorlar.

4- Son dakika fırsatları takip edilmeli

Erken rezervasyonu kaçıranların, uygun fiyatlı bir tatil fırsatı yakalamaları yine de mümkün. Online satış yapan tatil sitelerinin son dakika fırsatları ya da fırsat sitelerinin sunduğu indirimler çoğu zaman erken rezervasyonu aratmaz.


5- Ulaşım dahil seçenekleri tercih edilmeli

Seyahat acentası, ulaşım dahil seçeneği sunuyorsa mutlaka değerlendirin. Hele tatil planlamanız son dakikaya kaldıysa ve havayolu ile gitmek zorundaysanız, özellikle ulaşım dahil seçenekleri üzerinde durun. Aynı otele bir başka acenta daha düşük fiyat verse de muhtemel ulaşım masraflarınızı da hesaplayarak, tercihinizi otel+ulaşım toplam rakamı üzerinden yapın.

6- Destinasyon seçimi çok önemli

Uludağ, Kartalkaya, Palandöken gibi merkezler her dönem yüksek maliyetlidir. Bunları da Erciyes, Kartepe, Ilgaz, Saklıkent, Davraz takip eder. Oysa ki Gümüşhane-Zigana, Ağrı-Bubi Dağı, Erzincan-Ergan Dağı, Trabzon-Çakırgöl, Burdur-Salda gibi sayıları 50’yi aşan gelişmekte olan merkezlerde çok daha uygun fiyatlarla kayak tatili yapmak mümkün.

7- Yurt dışı da seçenek olmalı

Yurt içi ucuz, yurt dışı pahalı algısı son derece yanlış. İsviçre, Avusturya lüks ve pahalı kayak merkezleridir. Ancak, Bulgaristan, Romanya, Rusya, Gürcistan, Makedonya, Bosna Hersek ve Slovenya’da Türkiye’deki en sıradan kayak merkezinden dahi ucuz bölgeler var. Uygun uçak ya da otobüs bileti temin edilirse, bu merkezleri tercih etmek çok daha avantajlıdır.

8- Yılbaşı ve sömestrden uzak durun

Erken rezervasyon bile yaptırsanız yılbaşı ve sömestre fiyatları çok yüksektir. Aralık’ın ikinci yarısı ile Ocak ve Şubat ayları da pahalı dönemler arasındadır. Kasım ayı, aralık’ın ilk yarısı ya da mart ayı tercih edilirse, yılbaşı ve sömestre göre üçte bir fiyata tatil mümkün olur.

9- Pistin yanı başında kalmasanız da olur

Kayak merkezlerinde pistten uzaklaştıkça konaklama gideri düşer. Hatta kayak merkezi yerine şehir merkezinde kalmak, günübirlik kayak merkezine gidip gelmek konaklama giderini minimuma düşürür. Kalabalık grup halinde gidiyorsanız, kış otellerinin 5-6 kişilik odaları ya da şehir merkezinden ev kiralama alternatifi de düşünülmeli.

10- Kayak malzemesini kiralayın


Eğer kayağı yılda sadece birkaç gün yapıyorsanız, malzemeyi satın alma yerine kesinlikle kiralamayı tercih edin. Kiralama için de kayak merkezi tercihi yapılmadan önce internette mutlaka çok iyi araştırma yapılmalı. Kiralama bedeli en düşük kayak merkezleri tercih edilmeli.

Sonbaharda tatile çıkmak isteyenler için en keyifli 6 sebep


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.