Pera Müzesi Öğretmenler Gününü kutluyor

Pera Müzesi, “Öğretmenler Günü” kapsamında 24 Kasım Perşembe günü tüm öğretmenleri ücretsiz ağırlamanın yanında yıl boyu öğretmenlere ve eğitmenlere yönelik atölyeler de düzenliyor.

Pera Müzesi "Öğretmenler Gününü" kutluyor!

Atölyelere katılan öğretmenler ve eğitmenler, hem koleksiyon sergileriyle müzeyi yakından tanıyor, hem de öğrencilerine aktarabilecekleri deneyimler ediniyor.

Pera Müzesi, 24 Kasım Perşembe, “Öğretmenler Günü” kutlamaları kapsamında tüm öğretmenleri ücretsiz ağırlıyor. Pera Müzesi ayrıca yıl boyu öğretmenlere yönelik programlarına devam ediyor. Pera Eğitim’in farklı branşlardaki öğretmen ve eğitmenlere yönelik düzenlediği programlar, müzeyi öğrencileriyle nasıl daha etkili ve interaktif şekilde gezebileceklerine dair bilgi ve öneri içeren rehber kitapçıklarla destekleniyor.


pera müzesi

Hazırlanan rehber kitapçıklar sayesinde öğretmen ve eğitmenler, öğrencilerine yaratıcı ve eleştirel düşünmeyi, sorgulamayı, kendilerini doğru biçimde ifade edebilme gibi becerilerini geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Abdullah Biraderler Instagram’da!

pera muzesi

Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” koleksiyon sergisi kapsamındaki bu atölyede katılımcılar, ünlü Osmanlı fotoğrafçıları Abdullah Biraderler’in yerine geçip, Osman Hamdi Bey döneminde yaşanan olayları Instagram paylaşımı formatında hazırlıyor.

Atölyede öğretmen ve eğitmenler, gençlerin günlük hayatının ayrılmaz bir parçası olan sosyal medyada hashtag kullanımı, ifade yeteneği ve görsel tasarım konularını yakından tanıyarak öğrencileriyle daha güncel iletişim kurabilmenin yollarını keşfediyor.

“Kahve ile Duygunu Harekete Geçir”

pera müzesi

Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni” koleksiyon sergisi kapsamındaki atölyede katılımcılar, “UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras” listesinde yer alan Türk kahvesinin Osmanlı sanat mozağini nasıl etkilediğini görüyor.


Türk kahvesinin ritüellerinden hareketle sohbet kültürünü inceleyen ve sözlü oyunlar oynayan katılımcılar, tıpkı sınıfta yaptıkları gibi birbirinden farklı nesillerle ve farklı karakterdeki bireylerle iletişim kurmanın bambaşka, oyunlu yöntemleri üzerine düşünme fırsatı buluyor.

An’ı Yakala!

pera müzesi

Pera Eğitim Suna ve İnan Kıraç Vakfı “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” koleksiyon sergisi kapsamında düzenlenen “An’ı Yakala” atölyesinde katılımcılar, sergi turunun ardından, keçe, renkli kağıtlar, ataç kullanarak bir zaman takvimi oluşturuyor.

Katılımcılar gündelik yaşamdan ilhamla kendi kişisel “zaman-ölçerlerini” tasarlarken ölçülen zaman ile hissedilen zaman arasındaki farkı deneyimliyor.

Pera Müzesi ziyareti, “Öğretmenler Günü” kapsamında 24 Kasım Perşembe günü tüm öğretmenlere ücretsiz!

Pera Müzesi’nin öğretmenlere yönelik hazırladığı “Öğretmen Rehber Kitapçıkları”na şuradan ulaşabilirsiniz: “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” / “Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni” / “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri


Öğretmen atölyeleri yıl boyunca Perşembe günleri 16.00 – 17:30 saatleri arasında düzenleniyor. Atölyeler için en az 5 en fazla 10 kişilik grupların oluşması ve rezervasyon gerekmektedir.