Stephen Hawking’ten ürperten açıklama

Stephen Hawking geçtiğimiz pazartesi ‘Oxford Union Society’ için insanoğlunun kökenleri ve geleceği hakkında bir konuşma yaptı. Hawking, gelecek bin yıl içinde mutlaka felaketler olacağı konusunda uyarıda bulundu, bu felaketler arasında nükleer savaş olasılığı, küresel ısınma ve genetik yapısı değiştirilen virüsleri saydı…

Stephen Hawking'ten ürperten açıklama

“1000 yıla sağ çıkacağımızı sanmıyorum, 1000 yıl bile ömrümüz yok”

74 yaşındaki ünlü fizik profesörü ve kozmolog Stephen Hawking, insanlığın 1.000 yıl içerisinde yaşayabileceği yeni bir gezegen bulamaması halinde neslinin tükenebileceği konusunda uyarıda bulundu, “gelecek bin ya da 10 bin yıl içinde mutlaka felaketler olacak. O zamana kadar uzaya ya da başkaca yıldızlara yayılmış olmalıyız, kırılgan gezegenimizden kaçmadığımız takdirde, bin yıla sağ çıkacağımızı sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

Hawking, yaşanabilecek felaketler arasında nükleer savaş olasılığı, küresel ısınma ve genetik yapısı değiştirilen virüsleri saydı.


İklim Politikaları: 1 Ekolojik Denge

İklim Politikaları 2 Dünyadan Önlemler

İklim Politikaları (3) Türkiye’den Önlemler

‘Nükleer savaş devam ederse insan ırkının geleceği yok’ 

Ünlü fizikçinin tezine göre, dünyadaki yaşam; aniden meydana gelecek bir nükleer savaş, genetik olarak değiştirilmiş bir virüsün yaratılması ya da giderek artan yapay zeka tehdidi nedeniyle sona erebilir. Hawking konuyla ilgili olarak, “Bana göre, uzaya gitmezse, insan ırkının geleceği yok.

Ancak gelecek yüzyıl içinde uzayda kendi kendine yetecek koloniler oluşturma olasılığımız düşük. Bu nedenle bu dönemde çok dikkatli olmalıyız.” yorumunu yaptı.


‘Bilim insanları, süper bilgisayarlar ile evrendeki yerimizi daha iyi anlayacağız” 

Son 50 yılda insanoğlunun evrenle ilgili bilgisinin kayda değer ölçüde arttığını belirten Hawking, “Ufacık bir katkım olduysa ne mutlu bana. Bilim insanlarının büyük bir heyecan ve tutkuyla devam ettirdiği deneyler, evreni çok daha iyi anlamamızı sağlayacak. Cosmos gibi süper bilgisayarların da yardımıyla evrende milyonlarca galaksinin haritasını çıkarabileceğiz. Böylece evrendeki yerimizi de daha iyi anlayacağız” dedi.

“İklim değişikliği dünyanın sonunu getirecek”


‘Zamanın Kısa Tarihi’ isimli kitabını dünya genelinde 10 milyondan fazla satan ünlü fizikçi, “Kim bilir belki bir gün yer çekimi dalgalarını Büyük Patlama’nın kalbine bakmak için kullanmayı da başarabiliriz. Ancak aynı zamanda insanlığın geleceği için kendimize başka bir gezegende yer aramaya da devam etmek zorundayız. İklim değişikliği, yavaş yavaş Dünya’da yaşamın sonunu getirecek. Yaşanacak başka bir gezegen bulamamamız halinde insanoğlunun, narin gezegenimizde bin yıl daha ayakta kalabileceğini sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

Türk bilimci Canan Dağdeviren Stephen Hawking’i konuk etti

Küresel Isınma ve İklim Değişikliği Dünyayı Nasıl Etkileyecek?

Yapay Zeka ve Robotlar: Yardımcı mı tehdit mi?