Bu terlikleri hangi renkte görüyorsunuz?

Bu terlikleri hangi renkte görüyorsunuz? Renk illüzyon testi yeniden ortaya çıktı. Sosyal medyada yayılan ve çift renge sahip bir kıyafetin birçok kişi tarafından farklı renklerde görünmesinden sonra şimdi de terlik üzerine tartışma dönüyor.

bu terlikleri ne renk görüyorsunuz

Bu terlikler ne renk?

a) Beyaz ve Altın
b) Siyah ve Mavi
c) Altın ve Mavi
d) Mavi ve Kahverengi
e) Tamamen başka renkler

Tüm dünya bu terliklerin rengini konuşuyor. Bazısı “kör müsünüz, beyaz işte” derken, bazıları ise “abi terlik baya baya mavi, nasıl beyaz dersiniz?” diye cevap veriyor.

bu terlikleri hangi renkte görüyorsunuz?

Geçtiğimiz günlerde Twitter’da paylaşılan bir terlik fotoğrafı, günlerdir tüm dünyada gündem olmuş durumda. Bazıları beyaz-altın renkte olduğunu, bazıları ise mavi-siyah renkte olduğunu söylüyor, kalpler kırılıyor, sesler yükseliyor. Peki terlikler gerçekte ne renk?


Twitter’da yine fenomen haline gelen paylaşım Portekizli bir kullanıcı tarafından paylaşıldı. Hızla yayılan paylaşım Twitter kullanıcıları arasında birbirlerine ‘ne renk görüyorsunuz?’ sorulduğunda çok farklı renkler görüldüğünü kanıtladı. Görüntü aslında net bir renge sahipken neden herkesin farklı renkler gördüğü merak konusu…


Terlikleri bazıları altın ve beyaz olarak görürken, diğerleri siyah ve mavi olarak görünüyor. Altın ve mavi ile kahverengi ve mavi renklerini görenler de var. Bunun dışında bambaşka renkler gören insanlar da var.

İlk kez elbise tartışması yaşanmıştı


Bir nevi “tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan” tartışması başlatan bu görüntüye benzer elbise görüntüsü, ilk kez Swiked adlı bir tumblr hesabında paylaşılmıştı. “Arkadaşlar lütfen bana yardım edin… Bu elbise altın-beyaz mı, yoksa siyah-mavi mi? Ben ve arkadaşlarım bir türlü karar veremiyoruz ve kafayı yemek üzereyiz” yazan kullanıcının fotoğrafı altında tam anlamıyla dev bir tartışma yaşanmıştı. Akabinde olay tüm internette viral olmuş, şarkıcı Taylor Swift’ten oyuncu BJ Novak’a kadar birçok kişi elbise tartışmasına taraf olmuştu.

bu elbiseyi hangi renkte görüyorsunuz? mavi beyaz altın siyah kahverengi

Peki bu terlikler ve elbiseleri neden herkes farklı görüyor? İşte dört farklı teori:

  1. Buzdolabıyla çekilmiş fotoğraf kalitesi
  2. Kişiden kişiye değişen renk ayrım ve algı farklılığı
  3. Fazla pozlanmış fotoğrafa yapılan görsel optik düzeltme (referansı gölge veya aydınlık olarak almak)
  4. LED ekranlı çoğu alette, ekranda, vb. mavi ışığın çokça kullanılması ve mavi-körlüğü / hissizliği yaratması

Optik illüzyon: Resimde aynı anda kaç nokta görebiliyorsunuz?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.