TOYP’16: Türkiye’nin 10 başarılı genci belirlendi

JCI “Genç Liderler ve Girişimciler Derneği”nin 1981 yılından bu yana düzenlediği Ten Outstanding Young Persons of the World uluslararası yarışmasının Türkiye ayağı olan “TOYP’16: Türkiye’nin En Başarılı On Genci” yarışmasının birincileri 24 Kasım’da Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın da katılımıyla düzenlenen ödül töreninde belli oldu.

TOYP’16: Türkiye’nin 10 başarılı genci belirlendi

Türkiye’de bu sene 21. düzenlenen etkinlikte, iş dünyasından bilim kültüre kadar on farklı kategoride hayata geçirdikleri çalışmalarla başarı kazanan ve yaşları 18 ila 40 arasında değişen Türkiye’nin en başarılı gençleri ödüllendirildi. “TOYP’16: Türkiye’nin En Başarılı On Genci” yarışmasının birincileri 24 Kasım’da Akatlar Kültür Merkezi’nde Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın da katılımıyla düzenlenen ödül töreninde belli oldu.

Geleceğin dâhilerini keşfediyoruz

gelecegin dahileri kesfediliyor

JCI Türkiye Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Başkanı Özge Özkan Kızanlık konuyla ilgili şunları söyledi:


“Projenin amacının, toplumsal gelişime katkısı bulunan gençlerin çalışmalarını görünür hale getirmek temel amacımız. Nobel ödüllü Türk bilim adamı Aziz Sancar’ı hepimiz biliyor ve onunla gurur duyuyoruz. Ancak ona asistanlık yapmış olan genç Dr. Furkan Burak’ı ve onun yakın gelecekte çığır açacak çalışmalarını bilmiyoruz. Çocukken hepimiz astronot olma hayalini kuruyoruz ama birkaç ay sonra Türkiye’nin ilk astronotu olacak olan İTÜ Uzay Mühendisliği öğrencisi Halil Kayıkçı’yı bilmiyoruz. TOYP yarışması sayesinde, henüz tanınmamış genç yetenekleri keşfediyor ve onları motive ediyoruz.”

İşte Türkiye’nin 10 Başarılı Genci

Kendi kategorisinde fark yaratan adaylar, her yıl Kasım ayında düzenlenen ‘TOYP Ödül Töreni’nde ‘Türkiye’nin On Başarılı Genci’ olarak seçiliyor ve ‘TOYP Dünya Finali’ne katılma şansını yakalıyor. İş Dünyası, ekonomi, girişimcilik, siyaset, hukuk ve kamu yönetimi gibi pek çok kategoride verilen ödüllerin bu yılki sahipleri şöyle:

1 – Gül Şerife Alcı

İsveç’in Stockholm şehrine bağlı Botkyrka Belediyesi’ne giren en genç meclis üyesi olan Alcı; Paris ve Kopenhag saldırıları, İsveç’teki camii ve sinagoglara düzenlenen saldırılar sonrasında toplu tepki vermek için ‘Cuma Halkası Sinagog’ eylemine hazırladı. Alcı, uluslararası alanda ses getiren eylemdeki çalışmaları nedeniyle ‘Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi’ kategorisinde birinci seçildi.

2 – Soner Hacıhaliloğlu

Bilgisayar mühendisi olan Hacıhaliloğlu, enerji yönetimi alanında Türkiye’nin ilk yerli firması Positive Energy’i kurdu. Binaların enerji kaybı ve giderlerini en aza indirmek üzere çalışmalar yürütüyor. Bu projesiyle ‘Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik’ alanında ödüle layık görüldü.

3 – Ahmet Naç

Öğretmenlik yapan Naç, içinde kütüphane ve sanat atölyesi bulunan, öğrencilere kendilerini geliştirmek için fırsatlar veren bir sınıf modeli tasarladı. Ayrıca taşınabilir spor salonu, müzik ve resim atölyeleri geliştirdi. ‘İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı’ dalında ödül aldı.


4 – Halil Kayıkçı

İTÜ Uzay Mühendisliği öğrencisi Kayıkçı, geliştirdiği insansız hava aracı tasarımıyla uluslararası bir yarışmada Türkiye’yi temsil etti. NASA’ya astronotluk eğitimi almak için yollanan üç kişiden biri oldu. 2017’de gerçekleştireceği uçuşta ülkemizin ilk astronotu olacak. Kayıkçı, ‘Kişisel Başarı’ ödülü aldı.

5 – Dr. Furkan Burak

Harvard Eğitim Hastanesi Mount Auburn’de obezite ve yeni diyabet ilaç stratejileri üzerinde çalışan Burak, yeni diyabet ilacı keşfiyle ‘Tıbbi Yenilik ve Buluşlar’ alanında ödüle layık görüldü. Burak’ın keşfi, diyabet ve obeziteye bağlı hastalıkların tedavisinde çığır açacak nitelikte.

6 – Murat Ömür Tuncer

Konservatuvar eğitimiyle eş zamanlı olarak bestecilik yapan Tuncer,Bilkent Üniversitesi Orkestra Şefliği programına burslu kabul edildi. Özel bir davetle dünyanın en iyi müzik akademilerinden Royal Conservatory of Music’e gitti. Dünyaca ünlü Broadway Tiyatrosu için eserler besteleyen en genç müzisyen olan Tuncer, ‘Kültürel Başarı’ alanında ödüle layık görüldü.

7 – Burak Güzeltürk

Nanobilim ve nanoteknoloji üzerine çalışmalar yürüten Güzeltürk, LED, lazer ve güneş pili gibi aletlerin enerji verimliliğini artırmayı hedefleyen çalışmalar gerçekleştirdi. ‘Fen ve Teknik Gelişme’ alanında ödül alan mühendis, Stanford Üniversitesi’nde araştırmalarına devam ediyor.

8 – Hazal Dut

Yönetmen Dut, İhtiyaç Haritası projesiyle ‘İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet’ ödülünü aldı. Dut, ihtiyaç sahipleriyle destekçilerini online bir platformda buluşturuyor.

9 – Engin Durgun

‘Bilimsel Önderlik’ ödülünü alan Durgun, temiz ve alternatif enerji kaynağı kabul edilen hidrojen enerjisi konusuna önemli katkılarda bulundu. İki boyutlu malzemelerin uygulama alanları üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

10 – Ahmet Kuzubaşlı


Kuzubaşlı, 23 yaşında ilk patenti için başvuruda bulundu. Bir şirket kuran mühendis, sulardaki bakterilerin analizi konusunda geliştirdiği çiple, analizlerin gerçek zamanlı ve yerinde yapılmasını sağladı. Bu projesiyle ‘İş Dünyası, Ekonomi ve Girişimcilik’ ödülünün sahibi oldu.

Sürdürülebilir Genç Liderlik: Sürdürülebilir Tüketim Ve Üretim Modelleri


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.