Trump seçilirse dolar ne olur? Piyasalarda Trump alarmı!

Yaklaşan ABD Başkanlık seçimleri piyasalar üzerinde etkisini arttırmaya başladı. Clinton’ın e-posta skandalının FBI’ın adımıyla seçime kısa süre kala yeniden gündeme gelmesiyle piyasalar Trump ihtimalini de fiyatlamaya başladı.

Trump seçilirse dolar ne olur? Piyasalarda Trump alarmı!

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı Aysun Göksu, Trump ihtimalinin piyasalara oynaklığı artıracağını, hem Dolar hem TL varlıklarından çıkışlar olabileceğini kaydetti.

ABD’de başlayan 58. başkanlık yarışında sona yaklaştığımız bugünlerde piyasalarda “Demokrat aday Hillary Clinton mı? Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump mı?” soruları önem kazanmaya başladı. Başkanlık yarışında Clinton önde giderken, seçime günler kala, FBI’ın Clinton’a yönelik e-mail soruşturmasını yeniden gündeme alması, Clinton’un seçilmeme ihtimalini artırdı. Hatırlanacağı üzere önceki yıl Clinton’ın resmi yazışmalar için bakanlığa ait elektronik iletişim sistemi yerine kişisel e-mail adresini kullandığının ortaya çıkması kriz etkisi yaratmıştı. Birkaç gün önce ise Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Clinton’un e-postalarına yönelik yeni bir soruşturma açılacağını açıkladı. Bu gelişmeyle birlikte başkanlık yarışında açık ara önde olan Clinton’ın son anketlere göre oy oranının gerileyerek farkın yüzde 6’ya indiğini görüyoruz.


Bu siyasi sürece piyasa penceresinden baktığımızda, e-mail skandalı sonrası Clinton  ihtimalinin azalmasıyla piyasalarda tedirgin bir hava oluştuğunu gözlemliyoruz. Trump’ın seçilme ihtimalinin gerçekleşmesi piyasalarda deyim yerindeyse yeri yerinden oynatacak bir gelişme olacağını söylemek yanlış olmaz.

Trump seçilirse hem Dolar hem TL kan kaybeder

trump alarmı dolar yükselir mi

Bilindiği üzere ABD piyasalarının başkanlıkta görmek istediği isim Clinton olarak öne çıkıyor. Ancak Trump’ın seçilme ihtimalinde hisse senedi ve dolar tarafında satış yönünde pozisyonların ağırlık kazanması kaçınılmaz olabilir. Bu ihtimalde dolarda görülebilecek kaybın yanında başta Meksika Pesosu ve Türk Lirası olmak üzere gelişmekte olan para birimlerinin çoğunda negatif yönde etkilenmesi beklenebilir. Ancak yılı tamamlamaya hazırlandığımız bu süreçte ABD Merkez Bankası (FED)’nın politikalarının dolar kuru fiyatlamalarında öne çıktığını da görebiliriz.


Özellikle seçim anketleri açıklandığında ve bu anketlerde Trump’ın farkı azalttığı günlerde Meksika Pesosu’nda sert fiyat hareketlerine şahit olmuştuk. Irkçı söylemleriyle öne çıkan Trump’ın başkan koltuğuna oturması ile nasıl bir göçmen politikası izleyeceği belirsizlik yaratıyordu. Bu durum da ABD’ye en çok göç veren Meksika’yı yakından ilgilendiren bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Anketlerde Clinton’un geriye düştüğü haberiyle Meksika Pesosu’nun dolar karşısındaki kaybı yüzde 8 seviyesini aşmıştı. Ancak münazaralarda Clinton’un öne çıkması Meksika Pesosu’na nefes aldırdı ve son üç aylık kayıp yüzde 2 seviyesine kadar geriledi. Sonuç olarak seçim sonuçlarının Clinton’ı göstermemesi senaryosunda Meksika Pesosu’nda sert değer kayıpları görebiliriz.

TL varlıklarında da durum benzer. İslamofobik söylemleriyle öne çıkan Trump’ın seçilmesiyle birlikte ABD ile politik ilişkilerin sekteye uğrayacağı algısı TL, varlıklarında tedirginliğe neden olabilir. Bu gelişmeyle birlikte TL’de değer kayıpları görebiliriz.

Trump piyaslarda oynaklığı ve altına talebi artırabilir

Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturması piyasalarda oynaklığı artıracak bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce Trump’ın Fed Başkanı Janet Yellen’ın performansını beğenmediğini ve görev süresi dolduğunda yeniden aday göstermeyeceğini açıklamasının ardından piyasalardaki volatilite artış göstermişti. 2014 Şubat ayında FED başkanlığına gelen Yellen’ın görev süresi 3 Şubat 2018 yılında sonra erecek. Dolayısıyla normalleşme sürecinde olan FED’in politikalarının da başkanla birlikte değişeceği algısı piyasalarda tedirgin bir havanın oluşmasına neden olmuştu. Bu gelişmelerle birlikte Trump’ın seçilme ihtimalinde risk iştahındaki azalmayla birlikte ilk reaksiyon olarak küresel borsa endekslerinde sert satışlar ve güvenli liman talebinde de artış görebiliriz. Başta altın, İsviçre Frangı, Japon Yeni, Euro gibi varlıklara alım yönünde pozisyonların artış göstermesi beklenebilir.


ABD başkanlık yarışında son anketler: Hangi aday önde?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.