İtalya’daki referandum Euro’yu nasıl etkileyecek?

İtalya bu pazar yeni anayasa referandum oylaması için sandık başına gidiyor.

İtalya'daki referandum Euro'yu nasıl etkileyecek?

Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör İtalya’nın Avrupa Birliği’ndeki geleceğini belirleyecek referandum sonucunun Euro varlıklarını ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikalarını etkileyebilecek güçte olduğunu kaydetti.

İngiltere’den sonra sıra İtalya’da mı?

Avrupa Bölgesinde politik risk süreci artarak devam ediyor. Bu yılın Haziran ayında İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılması sonrası gözler şimdi de İtalya’nın Pazar günü gerçekleştireceği Anayasa Referandumunda olacak. Piyasalar ise İtalya’nın Avrupa Birliği’ndeki geleceğini sorgulamaya başladı.


Renzi istifa ederse yeni bir süreç başlayabilir

italya referandumu

İtalya’nın Pazar günü gerçekleştireceği referandumda, Anayasada yapılacak değişiklikler ile İtalyan Parlamentosunun Alt seviyesi olan Cumhuriyet senatosunun yetkilerinin azaltılması hedefleniyor. Aynı zamanda Cumhuriyet Senatosundaki koltuk sayısı 315’ten 100’e düşürülmesi planlanıyor.

Pazar günü gerçekleştirilecek olan referandum sonucunda İtalya’nın Avrupa Birliği’nde kalıp kalmayacağına yönelik bir karar ortaya çıkmayacak. Ancak, Referandum sonucunda “Hayır” çıkarsa Başbakan Matteo Renzi görevden ayrılacağını ifade etti. Eğer Renzi söylediğini yerine getirirse İtalya’nın Avrupa Birliğine yönelik geleceği sorgulanacaktır.


Anayasa değişikliği Renzi’nin göreve geldiğinden bu yana en önemli siyasi hedeflerin başında geliyor. Eğer Renzi başarısız olur ve istifa ederse yerine büyük olasılıkla Sergio Mattarella atanacak. Bu durum aynı zamanda olası bir erken seçimi tetikleyecektir.

Erken seçim olursa muhtemelen göreve Five Star Movement (FSM) partisi gelecek. FSM partisi ise Avrupa Birliğine karşı olan tutumuyla dikkat çekiyor. Olası bir erken seçim ile FSM partisinin göreve gelmesi muhtemelen İtalya’nın Avrupa Birliğinden ayrılma çalışmalarının başlamasına neden olacak. Böyle bir senaryo da, Avrupa Birliğinin geleceği yeniden sorgulatacak ve bu durum Euro varlıklarında sert değer kayıplarına neden olabilir.

Avrupa’da politik risk süreci devam edecek

İtalya’nın gerçekleştireceği referandumda evet oyu çıkarsa Renzi görevine devam edecek ve İtalya’nın kısa vadede Avrupa Birliğinden ayrılma ihtimali ortadan kalkacak. Bu da Euro varlıkları için pozitif bir gelişme olacaktır Anketler ise % 53,5 hayır % 46,5 evet çıkacağını gösteriyor.


İtalya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinin başlaması Avrupa Merkez Bankası’nın(ECB) para politikasını ve diğer ülkelerin bölgeye bakış açısını değiştirebilir. Böyle bir senaryo’da ECB varlık alım programının miktarını ve süresini arttırabilir. 2017 yılı ise Avrupa Birliği’nde politik risk sürecinin devam edeceğini gösteriyor. Fransa, Almanya ve Avusturya’nın başkanlık seçimi ve 2017 yılının Ekim ayında yapılacak Almanya genel seçimleri Avrupa Birliğinde suların durulmayacağını gösteriyor.

Dolar ve euroları ayaklarıyla çiğneyip ateşe verdiler


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.