Kayseri’de patlama: 14 asker şehit 56 yaralı var

Kayseri’de patlama: Kayseri’de Erciyes Üniversitesinin ana girişinin yakınında, bugün saat 08.45’de bir patlama meydana geldi. İçinde çarşı iznine çıkan sivil kıyafetli askerlerin de bulunduğu halk otobüsü geçerken, bomba yüklü araç patlatıldı. 14 askerimiz şehit oldu, 56 kişi yaralandı.

Kayseri'de patlama: 13 asker şehit 48 yaralı var

Kayseri’de patlama

Patlamada yaralananlar hastaneye kaldırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan patlamayla ilgili Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’dan bilgi aldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Kayseri’ye doğru hareket etti. Sağlık Bakanlığı yaralılarla ilgili kan ihtiyacı bulunmadığını açıkladı.

Patlama, Erciyes Üniversitesi ana girişinin 500 metre uzağında, acil giriş yakınında Atatürk Bulvarı Talas Caddesi’nde meydana geldi. Talas içesi Zincidere Mahallesi’nden kent merkezine giden ve içinde daha çok 1’inci Komando Tugayı’ndan çarşı iznine giden sivil kıyafetli askerlerin bulunduğu belirtilen halk otobüsü, üniversitenin önüne geldiğinde, halk otobüsünün soluna otomobil yanaştı. Ardından şiddetli bir patlama meydana geldi.


Halk otobüsündeki yaralılar yakındaki Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ile çevredeki diğer hastanelere kaldırıldı. Otobüste sıkışan 2 yaralı da itfaiyenin yardımıyla çıkarılarak hastaneye kaldırıldı. Patlamanın etkisiyle bomba yüklü olduğu belirtilen otomobil parçalanırken halk otobüsü de ağır hasar gördü.

Patlama bölgesi güvenlik kuvvetleri tarafından çevrilirken olayla ilgili soruşturma sürüyor. DHA, patlamada can kaybının ve yaralıların olduğunu belirtti.

Kayseri'de patlama: Can kaybı ve yaralılar var

Patlamayla ilgili detaylar

DHA Kayseri Büro Şefi Oktay Ensari olayın detaylarını şöyle anlatıyor: Birinci komando tugayından çıkan askerleri alan halk otobüsü, şehir merkezine gelirken bu Atatürk Bulvarı üzerinde Erciyes Üniversitesinin kapısını biraz geçtikten sonra yanına bir araç yaklaşıyor ama aracın rengini kimse söyleyemedi çünkü araç paramparça olmuş durumda. Bu araç otobüsün sol tarafına yaklaşıyor. O anda yanına geliyor ve bu patlamayı gerçekleşiyor.

İçişleri Bakanı Kayseri’ye gitti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saldırının olduğu noktada bizzat incelemelerde bulunmak üzere Kayseri’ye gitti.

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı ile Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, olay yerinde inceleme yaptı.


TSK açıkladı: “13 asker şehit, 48 yaralı var”

İlk resmi açıklama Kayseri Valisi’nden geldi. TSK, Kayseri’deki patlamada, 13 askerin hayatını kaybettiğini, 48 personelin de yaralandığını açıkladı.

Bakanlar olay yerine gidiyor

Kayseri AK Parti Milletvekili Sami Dedeoğlu, olay yerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin gittiğini belirtti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Fikri Işık’da Kayseri’ye doğru hareket etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım patlamayla ilgili bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri’de Erciyes Üniversitesi yakınlarındaki patlamayla ilgili Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’dan bilgi aldı.

Başbakan da Binali Yıldırım, Kahramanmaraş’a hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı’nda, Kayseri’de meydana gelen terör saldırısı hakkında ilgili bakanlardan bilgi aldı.

Geçici yayın kısıtlaması geldi

RTÜK, Başbakanlık tarafından Kayseri’de meydana gelen patlamaya ilişkin geçici yayın kısıtlaması getirildiğini bildirdi.


DHA muhabirinin verdiği bilgilere göre, bu saldırının bir terör saldırısı olduğu netleşti. Henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Kayseri’de patlama: Olay yerinden ilk kareler

Kayseri'de patlama: Can kaybı ve yaralılar var

Kayseri'de patlama: Can kaybı ve yaralılar var

Kayseri'de patlama: Can kaybı ve yaralılar var

Kayseri'de patlama: Can kaybı ve yaralılar var

Kayseri'de patlama: Can kaybı ve yaralılar var

MİT duydu mu acaba İstanbul Beşiktaş patlamasını?