Kronik Yorgunluk Sendromu’nun 9 belirtisi ve tedavisi

Kronik Yorgunluk Sendromu nedir? Belirtileri ve tedavisi nasıl Yorgunluk modern çağın en yaygın hastalıklarından biri… Bitkin uyanıp işe veya okula sürünerek gidenler, kolunu kaldıracak enerjiyi zor toplayanlar bu hastalığı iyi biliyor.

Kronik Yorgunluk Sendromu nedir? Belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Kişiselleştirilmiş tıp alanındaki çalışmalarıyla tanınan Dr. Sibel Özgül, kronik yorgunluk sendromunun kişiye özel yaklaşımla tedavi edilebildiğini söylüyor.

Güne enerjik başlayıp gözlerinin içi gülen insanlara imrenerek bakıyorsanız, aylardır bitkin hissetmediğiniz bir gün bile olmadıysa siz de kronik yorgunluk yaşıyor olabilirsiniz. Dr. Sibel Özgül, yorgunluğu modern çağın en sık rastlanan hastalıklarından biri olarak tanımlıyor: “Dünya genelinde milyonlarca insan Kronik Yorgunluk Sendromuna çözüm arıyor. En küçük aktiviteler, kısa mesafeli bir yolu yürümek hatta 3-5 dakika ayakta beklemek bile bir eziyete dönüşebiliyor”


Çözümü genler söylüyor

Kronik yorgunluğun tedavisi hakkında da bilgiler veren Dr. Sibel Özgül, sürekli yorgun hisseden ve dinlenmekle de bu şikâyetten kurtulamayan kişiler için çözümün genlerde olduğunu söylüyor.

Özgül, “Polikliniğimizde en dramatik düzelmeleri bu hastalarda elde ediyoruz. Hastaların ruhsal genetiğini, vücutlarının vitamin ve mineral eksikliklerini belirliyor ve kişiselleştirilmiş tıp yaklaşımı ile tedavi sağlıyoruz. Hangi hasta hangi vitaminin hangi şekline ihtiyaç duyuyorsa onu yerine koyuyoruz. İlaçların hastalar üzerindeki etkileri birbirinden farklı olduğu için vitamin kullanımının da kişiye özel olarak incelenmesi gerekiyor. Aktif B vitaminine ihtiyaç duyan ve inaktif olarak satılan formu vücudunda aktif forma çeviremeyen bir hastaya, bu fayda göstermeyecek tedaviyi uygulamanın hiç anlamı yok zira.


Uyguladığımız tedavilerden bir diğeri ise nöralterapi ile hücre enerjisini düzenlemek. Bu yöntemle hücrenin kendini onarım mekanizmalarını desteklemiş oluyoruz. Buna ilave olarak da hücre içi enerjiyi artıracak tedaviyi düzenliyoruz. Böylece hastalar, kronik yorgunluk sorunlarından kurtulmuş oluyorlar”.

kronik yorgunluk sendromu

Kronik yorgunluğun 9 belirtisi

Yorgunluk şikayetlerinin en az 6 aydır devam ediyor olması,

  • Kas güçsüzlüğü,
  • Kaslarda ağrı,
  • Eklemlerde ağrı,
  • Egzersizden sonra 24 saat süren yorgunluk,
  • Depresyon varlığı,
  • Uyku bozuklukları,
  • Kısa süreli hafıza sorunları,

Ve baş ağrısı, teşhis edilmiş başka bir hastalığınız yoksa Kronik Yorgunluk Sendromuna işaret edebilir.

Hamilelikte yorgunluk ile başa çıkmanın 6 yolu


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.