Anatolitalia: Feridun Oral’ın sergisi Galeri Selvin’de

11-31 Ocak tarihleri arasında Feridun Oral’ın “Anatolitalia” isimli sergisini Galeri Selvin’de görebilirsiniz.

Feridun Oral'ın "Anatolitalia" sergisi Galeri Selvin'de


“Anatolitalia” sergisi hakkında Selçuk Demirel’in görüşleri şöyledir;

  • Feridun Oral bu sergisinin adını “Anatolitalia” diye düşünmüş. Bu sefer iki farklı kültürden ve yaşamlardan edindiği objeleri, alet edevatları benzer bir teknikle bir araya getirmiş. “Günahlar ve Sevaplar”, “CafeRosso”, “Fespresso”, küçük bir Vespa’nın çektiği ahşap kızağın üzerindeki kahve fincanı, bir cezve ile bir İtalyan kahve makinasının erotik birlikteliği, kahve dünyası dizisi, “Tel ve Falı” ndaki tellerden oluşan görüntü başlı başına resimsel bir heyecanı taşıyor. İki salkım üzüm yan yana asılmışlar birbirlerine bakıyorlar, “Eski bir Atasözü” diye isimlendirilmiş.

Feridun Oral'ın "Anatolitalia" sergisi Galeri Selvin'de

  • Feridun’un yapmak istediği de illa da bir kalıp içerisine girmek değil zaten. Nasıl ki şair şiirini oluşturmak için harfleri kelimeleri kullanarak metaforlar oluşturuyorsa; Feridun’da deseni, resimi, objeleri kullanarak, onları birbiriyle karıştırarak yapıştırarak, sökerek, dikerek oluşturuyor şiirlerini…

Feridun Oral'ın "Anatolitalia" sergisi

  • Çocuklara, hayvanlara ve doğaya karşı duyduğu derin sevgi ve hayranlığını dile getirmek için “çocuk kitapları” yazıp çizip boyuyor yıllardır. Kitapları bir çok Avrupa ve Uzak Doğu ülkesinde ve diğer dünya dillerinde yayınlanıyor. Çok önemli bir kedi çizeridir de aynı zamanda.

Feridun Oral'ın "Anatolitalia" sergisi

  • Bu sergisinin temel nedenlerinden birisi ise İtalya’yı ikinci vatanı gibi hissetmesindendir. Bu sergi aynı zamanda bir sevgi gösterisidir. Feridun’un yaptıklarını her zaman önemsedim. Çünkü hayatımıza kattığı renkler ve duygularla kendimizi birazcık daha fazla insan hissediyoruz da ondan.

Kosova’lı ressamlar Göçmen Renkler resim sergisinde


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.