Dünya’nın yer çekirdeğindeki kayıp element

Japon bilim insanlarına göre Dünya gezegeninin çekirdeğindeki kayıp element silikon olabilir.

Dünya yer çekirdeği 'kayıp element' silikon

Japon bilim insanları, Dünyanın çekirdeğini oluşturan “kayıp elementin” silikon olduğunu ileri sürüyor. Bulgulara göre çekirdekte yüzde 5 oranında silikon bulunuyor.

Uzmanlar, uzun süredir demir ve nikelden sonra dünyanın çekirdeğindeki önemli bir oranı oluşturan elementin ne olduğunu arıyordu.


Dünyanın en iç kısmını oluşturan yer çekirdeğinin yüzde 85’nin demirden yüzde 10’unun da nikelden oluştuğu biliniyor. Bilim adamları kalan yüzde 5’lik kısmı oluşturan elementi bulmak için yıllardır çalışma yapıyor. Yaklaşık 3 bin kilometre derinlikteki yer çekirdeğini doğrudan incelemek mümkün olmadığı için bilim adamları, sismik dalgaların bu bölgeden nasıl geçtiğini izliyor.

ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenen Amerikan Jeofizik Cemiyeti Güz Toplantısı’nda sunulan çalışmada bilim adamlarının yıllardır izini sürdüğü kayıp elementin silikon olduğuna işaret edildi.

Dünya’nın çekirdeğindeki ‘kayıp element’

Bilim insanlarının Dünya’nın çekirdeğinde on yıllardır ne olduğu anlaşılamayan maddeyi tespit etme çalışmalarında sona gelinmiş olabilir.

Dünya çekirdeğinin 1200 km’lik yarıçapa sahip dev bir bilye olduğu biliniyor.


Dünyanın yer çekirdeğinin 'kayıp elementi' bulundu

Araştırmayı yöneten Tokyo Üniversitesi Öğretim Üyesi Eiji Ohtani, “Demir-nikel alaşımları içinde erimiş halde bulunan silikonun, yer çekirdeğinin yüzde 5’ini oluşturduğuna inanıyoruz.” dedi.

Eiji Ohtani liderliğindeki bir ekip dünyanın çekirdeğindeki ısı ve basınç ortamını yeniden yarattı. Ohtani “Laboratuvar ortamında yer çekirdeğindeki yüksek ısı ve basınç koşullarını oluşturduk. Demir ve nikel alaşımına da silikon ekledik. Daha sonra buna yer çekirdeğinde söz konusu ısı ve basıncı uyguladık. Örnek alaşıma yüzde 5 oranında silikon eklenince de gerçek çekirdek bileşimine ulaşılabildik. Sismik verilerden elde ettiğimizle tutarlı sonuçlar elde ettik.” ifadelerini kullandı.

Silikonla ilgili bu keşifle bilim adamlarının Dünyanın nasıl oluştuğunu anlamasına yardımcı olacağı bekleniyor.

Silikonun varlığı

Dünyanın yer çekirdeğinin 'kayıp elementi' bulundu

BBC’nin haberine göre, Ohtani silikonun varlığını tam anlamıyla doğrulamak için daha çok deney yapmaları gerektiğini söyledi ve başka elementlerin de bulunduğu ihtimalini dışlamadıklarını ifade etti.

Araştırmayı yorumlayan Cambridge Üniversitesi’nden Simon Redfern, “Bu zorlu deneyler gerçekten heyecan verici ve dünyanın 4,5 milyar yıl önce oluşmasından hemen sonra, çekirdek dünyanın kayalık kısımlarından ilk ayrılmaya başladığında neye benzediğini anlayabilmemiz için bir pencere açıyor” dedi.


Ancak Redfern, son dönemde yapılan diğer bazı çalışmaların da oksijenin dünyanın çekirdeğindeki önemli bir element olabileceği sonucuna vardığını vurguladı.

Machu Pichu’daki Altın Güneş Diski