İBB, Maçka Parkı için açıklama yaptı

Maçka Parkı’nda başlatılan inşaat çalışmasına oluşan tepkinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi açıklama yaptı.

Maçka Parkı’nda inşaat: ‘Şantiyeye değil parka ihtiyacımız var’ – (BBC TÜRKÇE)

İstanbul Beşiktaş’taki Maçka Demokrasi Parkı’nın bir bölümünün hafta içi çitlerle çevrilip kapatılması, çevre sakinlerinde “ağaçlarımız kesilecek” endişesi yarattı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, parkın Dolmabahçe- Levazım kara araç tünelleri inşaatı nedeniyle kapatıldığını, amacın “trafiği rahatlatmak olduğunu” açıkladı.

Şişli Maçka Demokrasi Parkı’nın Beşiktaş stadyumu tarafına bakan kısmının, Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri projesinin Dolmabahçe ayağı kapsamında çitlerlerle çevrilmesi üzerine sosyal medyadan örgütlenen grup “Maçka’ya Sahip Çıkıyoruz” sloganıyla karlı havada koştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Maçka Parkı’nda tünel inşaatı sırasında ağaçların kesilmesinin söz konusu olmadığını ve tünel çalışma bittikten sonra nakledilen ağaç sayısı kadar ağaç dikiminin yapılacağını bildirdi.

İBB, Maçka Parkı için açıklama yaptı

İBB açıklamasında, İstanbul’da karayolu ulaşımı için en projelerden biri olan “Tünel Ulaşım Sistemi” çalışmasının bir etabı da Dolmabahçe-Levazım arasında yapıldığı belirtilerek, Maçka Parkı toplam alanının 102 bin metrekare olup çalışma yapılan alanın ise 3 bin 500 metrekare olduğu ifade edildi.

“Ağaçların kesilmesi söz konusu değil”

Açıklamada, çalışmalar sırasında ağaçların kesilmesinin söz konusu olmadığı vurgulanarak,  tünel çalışması tamamlandıktan sonra nakledilen ağaç sayısı kadar ağaç dikimi yapılacağı kaydedildi.

Çalışmaların İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinde alınan 29 Aralık 2016  tarih ve 221560 sayılı rapor doğrultusunda koordineli bir şekilde sürdürüldüğü dile getirilen açıklamada, “Tünel bittiğinde 1,5 saatlik yol 10 dakikada geçilebilecek.

Tünel Dolmabahçe’de bulunan mevcut tünel çıkışından başlayarak Levazım’da bulanan Ortaköy Deresi’nden çıkacak. İki tüp geçit olarak inşa edilecek tünelin her tüp boyu 3 bin 900 metre olup, iki tüpün toplam boyu 7 bin 800 metre olacak.” ifadelerine yer verildi.


(AA)

Beşikten Beşiğe: Çevre dostu tişörtler, havayı temizleyen halılar

Topkapı Sarayı büyük tehlikede: Denize kayıyor!