Tuncay Özkan’dan Habertürk’e: Korkup haberi silmene gerek yoktu

CHP Milletvekili Tuncay Özkan, Kazakistan’da başkanlık sisteminin kaldırılacağı haberini yayınladıktan sonra silen Habertürk’ü eleştirdi.

Tuncay Özkan: Korkup haberi silmene gerek yoktu

Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev, ülkede başkanlık sisteminin kaldırılacağını ve meclisin güçlendirileceğini açıkladı. Haberi yayına aldıktan sonra silen Habertürk’ün haber sitesi, Twitter paylaşımından CHP’li Tuncay Özkan’a yakalandı.

Tuncay Özkan, Habertürk’e cevaben şöyle yazdı: “Korkup haberi ve tweeti silmenize gerek yoktu! Kazaklar vazgeçmiş bizimkiler değil! Halk reddedene kadar biz mücadeleye devam edeceğiz! @Haberturk”


Kazakistan başkanlık sisteminden vazgeçti

Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, “Kazakistan, hükümet ile meclisin rolü ve etkisini artıracak bir sistem değişikliğine gidiyor” açıklamasını yaptı.

Nursultan Nazarbayev canlı yayında vatandaşlara, Anayasa’ya reform yapılacağını ve bunun için çalışma oluşturulup işe başlandığını ifade etti. Kazakistan, 25 yıldır başkanlık sistemiyle yönetiliyor.


1991 yılında Sovyetler Birliği’nden ayrılan Kazakistan, anayasada üniter, laik cumhuriyet olarak tanımlanmaktadır. 1993, 1995 ve 1998 yıllarında olmak üzere üç kez anayasasını değiştirmiştir. 1998 yılındaki anayasaya göre Kazakistan, yasama, yürütme ve yargı organlarının bağımsız olduğu demokratik, üniter bir devlettir.

Kazakistan başkanlık sisteminden vazgeçti

Meltem Cumbul: Aydınlık bir Türkiye için #HAYIR