Yulaf ile sağlıklı kilo vermek: Yulafın faydaları neler?

Son zamanlarda çok popüler olan, kahvaltıya eklediğimiz, yoğurt ile birlikte yediğimiz, üstüne süt ilave edip meyvelerle tükettiğimiz yulafın faydaları ne? Yulafı ne kadar tanıyoruz?

Yulafın faydaları neler? Neden yulaf yemeliyiz? sağlıklı kilo vermek zayıflamak

Yulafın faydaları

Gelin birlikte inceleyelim evimizden eksik olmayan ya da kimilerinin yemek için geç kaldığı yulafa:

• İçerdiği yüksek miktarda aminoasit sayesinde karaciğerde lektin üretimini uyarır ve vücudumuzdan toksinlerin arındırılmasına yardım eder.


• Kan şekeri seviyesini kontrol eder.

• Öğle veya akşam yemeği yedikten sonra sindirim sorunu yaşıyorsanız; yulaf ezmesi, safra kesesi asitlerini azaltmaya yardımcı olur. Bu aynı zamanda bağırsak geçişini kolaylaştırır ve kabızlığı önler.

• Yavaş emilen karbonhidratlar açısından zengin olması nedeniyle tokluk süremizi uzatır.

• Anti-kanserojendir. Yulaf ezmesinin bu özelliği onun içerdiği fitokimyasallar sayesinde  göğüs veya kolon kanseri riskini %10’un üzerinde azaltmak için her gün yulaf ezmesi yememiz öneriliyor.

• İyot içermesi nedeniyle hipertiroidi önler.


• İçerdiği kalsiyum nedeniyle osteoporoz (kemik erimesini) önler.

• Kilo vermemize yardımcıdır.

• En iyi enerji kaynaklarındandır. Uzun sürede ayakta kalacaksak veya sınavları olan öğrenciler için çok iyi bir alternatiftir.

Yulafın özelliklerinden bu kadar bahsetmişken, sağlığımız için de çok faydası varken ara öğünümüzde yeşil çayın ya da sütün yanında 1-2 adet yemek için diyet kurabiye tarifi verelim o zaman:

Yulaf ezmeli diyet kurabiye tarifi

2 yumurta
1 çay bardağı yoğurt
1/3 çay bardağı sıvı yağ
1 paket kabartma tozu
2 çay bardağı tam buğday unu
1 su bardağı yulaf ezmesi
1,5 su bardağı kuru meyve karışımı (evde hangileri varsa)
2 tatlı kaşığı toz tarçın

Yulaf ezmeli diyet kurabiye tarifi

Öncelikle yumurtaları çırpıyoruz. Sırasıyla yoğurt, sıvı yağ, tam buğday unu, tarçın, kabartma tozunu ilave edip homojen bir karışım olana kadar çırpıyoruz. Ardından yulaf ezmelerini ve kuru meyvelerimizi ilave edip kaşık ile karıştırıyoruz.


Sonra fırın tepsisindeki yağlı kağıda 15 tane kurabiye çıkacak şekilde bir kaşık yardımıyla koyuyoruz. Önceden ısıttığımız 180 derecede fırında 15 – 20 dakika pişiriyoruz. Fırından çıkınca porsiyon kontrolü yaparak afiyetle yiyoruz.

Chai Tea Latte: Kış akşamlarının baharatlı çayı nasıl yapılır?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.