Enflasyon tahminleri yukarı revize edildi!

TCMB enflasyon tahminlerini yukarı revize etti.

Enflasyon tahminleri yukarı revize edildi!

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın açıklamalarının ardından piyasada yatay seyir devam ediyor. Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör’ün konuya ilişkin analizini aşağıda bilgi ve değerlendirmenize sunarız.

Merkez Bankası enflasyon tahminlerini ve varsayımlarını güncelledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) 2017 yılı ilk enflasyon raporunda başkan Murat Çetinkaya’nın piyasalara önemli mesajlar verdiğini gördük.


Döviz kurlarında yaşanan yüksek oynaklığı yakından takip edildiğini ifade eden Çetinkaya, gerekmesi halinde ek ilave sıkılaştırma tedbirleri almaya devam edeceklerine yönelik söylemler TCMB’nin para politikasında aktif şekilde yönlendirmelerini sürdüreceğini göstermektedir.

Öte yandan TCMB, enflasyon oranı tahminlerini ve varsayımlarında güncellemeler gerçekleştirdi. Petrol fiyatları varsayımları 54 $ seviyesinden 57 $’a revize edilirken gıda fiyatları tahminleri ise 2017 yılında % 9 seviyesine yükseltildi. Gıda fiyatları tahminin % 9 seviyesine revize edilmesi enflasyonun yaklaşık % 0,4 artış göstermesine neden olacaktır.

TCMB’den para politikasında “Sıkı Duruş” Vurgusu

Enflasyon

Gıda, Enerji ve Döviz kurunun enflasyon geçiş etkisi nedeniyle 2017 yılı enflasyon tahminlerinde yukarı yönlü revize dikkat çekti. 2017 yılı tahmini % 8 seviyesine yükseltildi.


2016 yılının Ekim ayında açıklanan enflasyon raporuna göre, enflasyon tahminin de yaklaşık % 1,5 puan yukarı yönlü revize yaşandığını görüyoruz. TCMB’nin, özellikle TL’nin yaşadığı değer kayıplarının enflasyona geçiş etkisini dikkate aldığını söyleyebiliriz.

Bu bağlamda, TCMB fiyat istikrarını sağlamak için para politikasına yönelik tüm araçları kullanmak isteyebilecektir. TCMB’nin yaklaşık üç haftadır repo ihalesi açmayarak bankaları geç likidite penceresi borç verme faiz oranıyla borçlandırması sonrası ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti 30 Ocak itibariyle % 10.31 seviyesine yükseldi.

Alınan bu önlemler TL’yi destekleyecek nitelikte olmaya devam edecektir. TCMB başkanı Murat Çetinkaya para politikasında duruşun önemine dikkat çektiğini gördük. Para politikasında duruşun sıkı olduğunu ve gerekmesi halinde yeni adımlar atılabileceğine yönelik söylemler, TCMB’nin proaktif davranmayı sürdüreceğini gösteriyor.


Piyasalara baktığımızda ise, Dolar/TL kuru ise dün önemli destek bölgesi olan 3.8250 – 3.800 bölgesini kırması sonrası geri çekilme isteğini sürdürdüğünü söyleyebiliriz. 3.8250 rol değişimine uğrayarak direnç olarak izlenebilir. Bu seviyenin aşağısındaki hareketlerde geri çekilmeler 3.7650 – 3.7500 bölgesi gündeme gelebilir. 3.7500 seviyesinin kırılması halinde düşüşlerin hız kazandığını görebiliriz.

TUİK açıkladı: 2016 yılı ‘enflasyon’ oranı belli oldu


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.