Gırgır Dergisi karikatür yüzünden kapatıldı

Haftalık mizah dergisi Gırgır, yeni sayısında yayınladığı Hazreti Musa karikatürü yüzünden yayıncı şirket tarafından kapatıldı. Yayıncıdan çok ilginç açıklama geldi.

Haftalık mizah dergisi Gırgır, yeni sayısında yayınladığı Hazreti Musa karikatürü yüzünden yayıncı şirket tarafından kapatıldı.

Karikatür bir çok kişi tarafından tepkiyle karşılandı. Tepki gösterenler arasında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İbrahim Kalın da vardı. Kalın, “Bunun adı mizah ve ifade özgürlüğü değil, ahlaksızlık ve nefret suçudur. Mukaddesata yönelik bu saygısızlığı şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.

Özür diledi

Eleştiriler üzerine özür dileyen Gırgır, karikatürü “berbat” olarak yorumladı. Derginin Twitter hesabından  “Yorgunluk ve uykusuzluk nedeniyle basım öncesi fark edilmeyen bu ‘berbat’ karikatür nedeniyle incitmiş olduğumuz herkesten özür dileriz” mesajı paylaşıldı.


İbrahim Kalın’dan tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da “Bunun adı mizah ve ifade özgürlüğü değil, ahlaksızlık ve nefret suçudur. Mukaddesata yönelik bu saygısızlığı şiddetle kınıyorum” ifadeleriyle tepki gösterdi.


İşte Gırgır dergisini kapattıran o karikatür:

gırgır dergisini kapattıran musa karikatürü

Türkiye’nin en çok satan mizah dergilerinden biri olan Gırgır, artık satılmayacak

Karikatürde Hazreti Musa’ya ve İslam’a hakaret edildiğini öne süren birçok sosyal medya kullanıcısı, Twitter’da “#GırfırDergisiKapatılsın” etiketi ile paylaşımlarda bulundu. Paylaşımlarda, Charlie Hebdo katliamını örnek göstererek dergiyi tehdit eden mesajlar da yer aldı.

Yayıncı şirketin avukatı tarafından yapılan şok açıklama: “Kasti bir tutum ile suç işlenmiştir”

“Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir. Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz.”

“Son anda habersizce yayına verilmiştir”


“Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız.”

Murat Somer: Evet çıkarsa en çok Ak Parti seçmeni mağdur olur

Fazıl Say referandumda evet diyeceklere 3 soru sordu